1915 Olaylarına “Soykırım” Tanımlaması Yapan Biden’e Sert Türkiye Tepkisi!

ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan 1915 olaylarına ilişkin yaptığı açıklamada yaşananları “soykırım” olarak nitelendirdi; hem hükümet hem muhalefetten tepkiler büyüdü.


1

ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan 1915 olaylarına ilişkin yaptığı açıklamada yaşananları “soykırım” olarak nitelendird, ve açıklamalar tüm dünyanın gündemine bir bomba gibi oturdu.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın “ABD Başkanına kendi tarihine ve bugününe bakmasını tavsiye ediyoruz” diyerek Biden’in açıklamasını kınadı. Bunun akabinde Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan açıklamadan memnuniyet duyduğunu dile getirdi.

John Biden’in 1915 Olaylarına Yönelik Açıklamaları

24 Nisan 1915 olaylarının yıldönümüyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada İstanbul’dan da “Konstantinapolis” olarak bahseden John Biden şu ifadelere yer verdi:

“Her yıl bugün, Osmanlı döneminde Ermeni Soykırımı’nda hayatını kaybeden hayatları hatırlıyoruz. Böylesi bir mezalimin bir daha yaşanmaması için kendimize taahhütte bulunuyoruz.

24 Nisan 1915’ten itibaren Konstantinopolis’teki Ermeni aydınlarının ve cemaat liderlerinin Osmanlı yetkilileri tarafından tutuklanmasıyla, bir buçuk milyon Ermeni sınır dışı edildi, katledildi veya bir yok etme kampanyasıyla ölüme yürüdü.

Hayatta kalanların birçoğu dünyanın çeşitli yerlerinde yeni evler ve yeni hayatlar bulmak zorunda kaldı. Bu yerlerin arasında ABD de vardı. Kuvvet ve direnç ile Ermeni halkı ayakta kaldı ve toplumlarını tekrar inşa etti. Geride kalan yıllarda Ermeni göçmenler ABD’yi sayısız yönde zenginleştirdi, ancak atalarını bizim kıyılarımıza getiren trajediyi unutmadı. Hikayelerini onore ediyoruz. Acılarını görüyoruz. Tarihi kabul ediyoruz. Bunu kimseyi suçlamak için değil ancak tarihin tekerrür etmediğinden emin olmak için yapıyoruz.

Bugün kaybettiklerimizi anarken gözlerimizi aynı zamanda geleceğe, çocuklarımız için inşa etmek istediğimiz dünyaya doğru dikelim. Bağnazlık ve hoşgörüsüzlük gibi kötülüklerle kirlenmemiş, insan haklarına saygı gösterildiği, tüm insanların hayatını haysiyet ve güvenlik içinde yürütebildiği bir dünyaya. Bütün insanlar için iyileşme ve uzlaşmanın peşinde olalım.

Amerikan halkı 106 yıl önce bugün başlayan soykırımda hayatını kaybeden tüm Ermenileri saygıyla anıyor.”

Joe Biden’in 1915 olaylarına ilişkin yaptığı açıklamanın akabinde Dışişleri Bakanlığı, ABD Büyükelçisi David Satterfield’ın Bakanlığa çağrıldığını bildirdi ve Büyükelçi Satterfield’a Türkiye’nin tepkilerinin iletilerek açıklamanın kınandığı duyuruldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Tarafından Komşuluk ve İlişkileri Geliştirme Çağrısı Yapılmıştı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Biden’in açıklamasından sonra iftar yemeğinde yöneltilen kameralar ve sorulara ilişkin bir açıklamada bulunmadı. Ancak Erdoğan, Biden’in olaylara ilişkin açıklamasından kısa bir süre önce Türkiye Ermenileri Patriği Sahak Maşalyan’a gönderdiği mesajda şu ifadelere yer vererek Ermenistan’la “iyi komşuluk ve karşılıklı saygı temelinde ilişkileri geliştirme” çağrısı yapmıştı:

“Türkler ile Ermenilerin yüz yıllarca süren ve insanlığa örnek olan birlikte yaşama kültürünün unutulmasına izin veremeyiz.

Bu tartışmaların üçüncü taraflarca siyasallaştırılarak ülkemize yönelik müdahale aracı haline getirilmesinin kimseye bir faydası olmamıştır. Bizi bir arada tutan ne çıkardır ne de hesaptır. Aynı ülkeye, aynı değerlere, aynı yüksek ideallere olan samimi bağlılığımızdır” 

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan: Açıklama Memnuniyet Yarattı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, Joe Biden’in 1915 olaylarına ilişkin açıklamasının Ermenistan halkı tarafından memnuniyetle karşılandığını ifade etti. 

Türkiye’den Peş Peşe Sert Tepkiler

Joe Biden’in açıklamasına Türkiye’den peş peşe sert tepkiler geldi. Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan resmî açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“1915 olaylarına ilişkin olarak, uluslararası hukukta tanımlanmış olan soykırım ifadesinin kullanılabilmesi için gereken şartların hiçbiri mevcut değildir.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Twitter hesabından yaptığı bir açıklamayla tepkisini dile getirdi.

AKP Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş Biden’in açıklamalarına tepkilerini şu sözlerle dile getirdi.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir Twitter hesabından yaptığı bir paylaşımla şu ifadelerle açıklamalara tepki gösterdi.

Açıklamaya Muhalefetten de Tepkiler Çığ Gibi Büyüdü

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda şu ifadelere yer verdi.

Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli de şu ifadelerle açıklamaya tepki gösterdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu da Twitter hesabından yaptığı açıklamalarda söylemleri kınadığını ifade etti.

Joe Biden’in “Soykırım” Açıklaması Hangi Anlama Geliyor?

Joe Biden’in 1915 olaylarına ilişkin açıklamalarında “soykırım” iddialarına yer vermesi hükümet ve muhalefet tarafından tepkiyle karşılandı. Açıklama sonrasında birçok kişi tarafından ifadenin ne anlama geldiği de araştırma konusu oldu.

Joe Biden “soykırım” ifadelerine yer verdiği açıklamasıyla 1981 yılında yaptığı açıklamada aynı sözcüğe yer veren Ronald Reagan’dan sonra bu ifadeye yer veren ilk ABD Başkanı oldu. 2019 yılında ABD Kongresi’nde 1915 olaylarını “soykırım” olarak tanımlayan kararlar kabul edilmişti.

Biden’in açıklamasının akabinde Amerika’nın basını tarafından yer verilen haberlerin içeriğinde Joe Biden’in açıklamalarında “soykırım” ifadelerine yer vermesinin Amerika’nın Türkiye ile birliktelik ilişkilerinde insan haklarına verdiği önem olarak yorumlandı.

Uzmanlar tarafından açıklamaya ilişkin yapılan değerlendirmelerde 1915 olaylarının bir soykırım olarak değerlendirilmesinin soykırımın uluslararası hukuka 1946 yılında girmiş olmasından dolayı Türkiye’ye herhangi bir yaptırımı olamayacağı ifade edilirken, Biden’in göreve gelmesinden bu yana Türkiye’ye yönelik tutumu nedeniyle açıklamanın siyasi bir önem taşıdığı da belirtildi.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

2 Yorum