81 İl Valiliğine İçişleri Bakanlığı Genelgesi: 3 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı!

"23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” dolayısıyla hafta sonuna yönelik sokağa çıkma kısıtlaması 3 gün olarak belirlendi.


1

İçişleri Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği genelgeye göre resmî tatil olan “23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” dolayısıyla hafta sonuna yönelik sokağa çıkma kısıtlaması 3 gün olarak belirlendi. Genelgeye göre sokağa çıkma kısıtlaması 22 Nisan Perşembe günü saat 19.00’da başlayacak.

Perşembe akşamından başlayıp cuma, cumartesi ve pazar günlerini kapsayacak olan sokağa çıkma kısıtlaması, 22 Nisan Perşembe günü 19.00’da başlayıp 26 Nisan Pazartesi günü saat 05.00’te sona erecek. Gönderilen yeni genelgeye göre sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan kişiler daha önce belirlenen genelgeyle eşit ilerleyecek ve bakkal, market, kasap, manav ve kuruyemişçi ile şehirlerarası seyahat kısıtlamasına dair usul ve esaslar 23 Nisan Cuma günü de uygulanmaya devam edecek.

23 Nisan Kutlamalarına Özel Esaslar

İçişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre Türkiye Büyük Millet Meclisi, Anıtkabir ve Birinci Meclis’te gerçekleştirilecek kutlamalar tüm il ve ilçelerde açıklanan esaslara göre kutlanacak.

“Millî Eğitim Bakanlığının 06.04.2021 tarih ve 23672112 sayılı yazısı doğrultusunda çelenk sunma törenleri fiziki mesafe koşullarına uygun şekilde asgari düzeyde katılımla gerçekleştirilecek.

Çelenk sunma törenleri dışında kişilerin bir araya gelmesine neden olabilecek kutlama programları yapılmayacak. Bunun yerine Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramının coşkusunu yansıtabilecek başta kolluk araçlarından oluşmak üzere araç konvoyları, ses, ışık ve havai ışık gösterileri, mobil araçlarla gösteriler ile çevrimiçi etkinliklere ağırlık verilecek.

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı kutlama törenlerinde görevli olan kişiler de tören ve kutlama programları süresi ile sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamalarından muaf tutulacak.”

İçişleri Bakanlığı tarafından açıklanan esaslar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 27’nci ve 72’nci maddeleri uyarınca İl/İlçe Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararları almakta hükümlü olacak.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum