Anadolu’nun Dört Bir Yanından: 12 Yöresel Halk Oyunu!


4

Anadolu’nun dört bir yanında, içimizde milli duyguları uyandıran, bazen coşturan bazen de üzen birbirinden farklı halk oyunları oynanır. Kendilerine has kıyafetleri, ritim duyguları ve betimledikleri sözler ile ülkemizi dört bir yanından yöresel halk oyunlarının; tek, kadın ve erkek karışık ya da omuz omuza oynanma biçimleri vardır.

Yöresel halk oyunlarımızda söz konusu sadece ritim duygusunu yakalamak değildir. O ritim duygusu içerisinde milliyetçi duyguları da barındırır. Yöresel halk oyunları figürleri ve ritimleriyle birçok sözü de kendi içerisinde betimler. Savaş anlarını, tarla sürmeyi, ekmek yapmayı, doğa olaylarını, sevdayı ve ayrılık acısını gibi birçok sembolü, yöresel halk oyunları kendi figürleriyle betimleyerek anlatır.

Yöresel halk oyunlarının her biri Anadolu’nun farklı köşelerinde hayat bulmuştur. Fakat biz ne kadarına hakimiz hiç düşündünüz mü? Yöresel düğünlerde ve çeşitli sahnelerde oynadığımız halaydan, zeybekten, efe oyunundan ne kadar haberdarız? İşte bu soruların cevaplarını birlikte verebilmek ve biraz bilgilenmek için sizlere yöresel halk oyunlarımızı derledik. Coşmaya hazır olun!

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4

0 Yorum