Avrupa’nın Plastik Çöp Merkezi: Türkiye!

Atıkların geri kazanımlarını sürdüren işletmelere yapılan denetimlerde 133 tesis içerisinde 26 işletmenin faaliyetlerinin durdurulmasına kararı verildi.


0

Geçtiğimiz günlerde Adana’da 133 atık geri kazanımı tesisine yapılan denetimde, Geçici Faaliyet Belgesi veya Çevre İzin ve Lisans Belgesi olmadan çalışan 126 işletmeye faaliyetlerine yönelik men kararı ve 7 milyon 20 bin lira para cezası verilmişti.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada son zamanlarda plastik geri dönüşüm işletmeleri kaynaklı atıkların Adana’da gelişigüzel bir şekilde döküldüğünü ilişkin haberler neticesinde bölgede yapılan denetimler ve cezalar sıkılaştırıldı.

Atıkların geri kazanımları konusunda faaliyetlerini sürdüren işletmelere yapılan denetimlerde 133 tesis içerisinde 26 işletmenin faaliyetlerinin durdurulmasına karar verildi.

“Avrupa’nın Yeni Çöp Merkezi”

Alman Arte Televizyonu, haber bültenlerinde “Avrupa’nın yeni çöp merkezi” olarak Adana’nın atık geri kazanım merkezlerini ekrana taşıdı. Haberin içeriğinde Avrupa’dan gelen çöplerin yasa dışı olarak ormanlık alanlara ve dere kenarlarına döküldüğüne yönelik açıklamalar yapıldı. Alman Arte Televizyonu tarafından ele alınan haberlerde Adana halkının çöplerin etrafa yönelik zararlarına ilişkin şikayetlerine yer verildi.

Hal böyle olunca çöplerin doğaya ve çevreye yönelik tehditleri üzerine yapılan açıklamalar neticesinde kafalarda “Avrupa’nın çöpü Adana’ya nasıl geliyor ve neden yakılıyor?” soruları gündeme gelmeye başladı.

“Kaçak Çöp İthalatı”

Adana’da çok sayıda bulunan atık çöp geri kazanım tesislerinde İngiltere, Almanya, İrlanda, İtalya gibi birçok Avrupa ülkesinden çöp ithal ediliyor. Atık çöplerin geri kazanımında yalnızca geri dönüşümü mümkün olan çöplerin kullanılması gerekiyor fakat tesislerde yapılan denetimlere göre dönüşümü mümkün olmayan çöplerin de Avrupa’dan getirtilip yasadışı olarak doğaya ve arazilere döküldüğü iddialar içerisinde yer alıyor.

Tesislerde geri dönüşüm işlemleri gerçekleştirilen atıkların katı atık tesislerde yok edilmesi gerekirken, işlenmiş çöpler doğaya bırakılarak bir çevre felaketine neden olmaya yönelik adım atıyor. Yasadışı dökülen çöplerin doğada yakılmasıyla etrafı kaplayan dumanlar bölgeye zararlı maddelerin gazını yayıyor.

2018 yılından beri kaçak çöp ithalatıyla mücadele eden ve Adana’da atık geri kazanım tesislerinin çöp tacirliğinin çevreye tehditlerine ilişkin açıklamada bulunan Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Su Ürünleri Fakültesi Su Ürünleri Temel Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Sedat Gündoğdu şunları söylüyor: “Yanan çöpler birçok kimyasal barındırıyor. Ve bu duman arazilerin üzerine çöküyor. İşin altından kalkmanın ancak bir yolu var. O da plastik ithalatı tamamen yasaklanmalı.”

“Türkiye’nin AB Ülkelerinden 2019’daki Atık İthalatı 11,4 Milyon Ton!”

Eurostat tarafından açıklanan rapor neticesinde 2019 yılında Türkiye AB’nin atık ihracatının 11,4 milyon tonluk hacmini karşılıyor. Bu rakam 2004 yılına ait verilerin neredeyse 3 katını oluşturuyor. AB tarafından ihraç edilen atıkların en büyük hedefinin Türkiye olduğu görülen raporda, 2.9 milyonla Hindistan, 1.9 milyonla Birleşik Krallık, 1,6 milyonla İsviçre ve 1.5 milyonla Norveç atık ithalatında Türkiye’yi takip ediyor.

Neden Yerli Yerine Yabancı Atıklar?

Geri dönüşüm amacıyla 2016 yılına dek batılı ülkelerden Çin’e doğru gerçekleşen çöp ticaretinin Çin ve Hong Kong gibi ülkelerin dünyanın plastik çöpünün yüzde 72,4’ünü ithal etmesiyle sonuçlanmıştı.

Çin’in o yıllar içerisinde pazardan çekilmesiyle Türkiye plastik alımlarını ciddi oranda yükseltmeye başladı. 2016 başında ayda 4 bin ton olan plastik çöp ithalatımız 2018 başında aylık 33 bin ton olarak görüldü. 2019 yılında ise Türkiye Avrupa ülkelerinden yaklaşık 583 bin ton plastik çöp ithal etti.

“İllegal Çöp Döküm ve Yakım Faaliyetleri”

Türkiye’nin plastik çöp ithalatına dair söz sahibi olmasıyla illegal çöp döküm ve yakım faaliyetlerinin sayısında artışlar gözlemlendi. Faaliyetlere ilişkin detaylar ve çevreye verilen zararlar aslında illegal birçok yöntemin kullanımına ilişkin ayna niteliği sunuyor ancak kamuoyunda söz konusu çöp ithalatına ilişkin haberler şeffaflığa dayandırılmıyor. Ülkemizin diğer ülkelerin bir çöp merkezi haline geldiği özetini sunan TMMOB Çevre Mühendisleri Odası’nın Haziran 2019’da açıkladığı Dünya Çevre Günü Türkiye Raporu’nda “Kuşkusuz gelen atıkların tamamı geri dönüşüme uğratılamamakta, yüzde 50’ye yaklaşan oranlarda çöp niteliğinde olduğu öngörülmektedir. Özetle ülkemiz diğer ülkelerin çöplüğü haline gelme riski taşımaktadır. 

Çevre ve Şehirci Bakanlığı’na ve Ticaret Bakanlığı’na yazdığımız yazılara verilen cevaplarda ise denetimin neredeyse yapılmadığı, denetime dair sorduğumuz soruyu bakanlıkların birbirine yönlendirmesinde de görülebilmektedir. Kontrolü yetersiz olan bu sürecin sonunda vahşi depolama alanlarının artması, mevcut depolama tesislerimizin kapasitesinin erken dolması, havamızın, toprağımızın, suyumuzun daha fazla kirlenmesi aynı zamanda da kendi atıklarımızı yönetememe riski oluşmaktadır.” Açıklamasına yer veriliyordu.

 

 

 

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum