Bin Aydan Hayırlı: Kadir Gecesi

Yüce Allah, (c.c.) Kadir Gecesi’nde Kur’an-ı Kerim’i Hz. Peygamber’e indirerek, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni değerli kılmıştır.


0

Ramazan ayına girdiğimizde içimizi eşsiz bir manevi huzur kaplıyor. Kendimizi bir anda manevi huzurun içerisinde değerli hissediyor ve tuttuğumuz oruçların kabul olmasını diliyoruz. Ramazan’ın sonunda yavaş yavaş bayram telaşı da içimizi kaplarken, 27. Gecede eşsiz bir hayır nail oluyor: Kadir Gecesi! Kadir gecesinde tuttuğumuz oruçların, yaptığımız ibadetlerin, kıldığımız namazların bir öncüsü olan Kur’an-ı Kerim’in Hz. Peygamber’e indiği günü hayırlıyoruz.

Bu akşam Müslüman aleminin en hayırlı gecelerinden olan kadir gecesi idrak edilecek. Yüce Allah, (c.c.) Kadir Gecesi’nde Kur’an-ı Kerim’i Hz. Peygamber’e indirerek, bin aydan daha hayırlı olan Kadir Gecesi’ni değerli kılmıştır. Ramazan’ın 27. gecesine denk gelen ve Kur’an-ı Kerim’de “Bin aydan daha hayırlı” olduğu bildirilen Kadir Gecesi; ibadetler, namazlar ve dualar eşliğinde idrak ediliyor.

Kadir Gecesi Nedir?

Kur’an- Kerim’de adı geçen tek gece olan Kadir Gecesi, İslam’da, Kur’an-ı Kerim’in indirilmeye başlandığı, “Sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği” kutlu gece olarak kabul ediliyor.

Kur’an-ı Kerim’de yer alan Kadir Suresi’nde Kadir Gecesi’nin nuru şöyle aktarılıyor:

“Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir Gecesi’nde indirdik. Kadir Gecesi’nin ne olduğunu sen ne bileceksin. Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”

Koronavirüs pandemisi nedeniyle bu Kadir Gecesi’nde camilerdeki toplu ibadet ve faaliyetlerin kısıtlanması nedeniyle Kadir gecesi, evlerde ibadet ve dualar eşliğinde idrak edilebilecek.

Kadir Gecesi’nin Önemi

Kur’an-ı Kerim’i Kadir Gecesi’nde indirdiğini bizlere bildiren Yüce Allah, (c.c.) bu gecenin değerini ve önemini adını bu geceden alan Kadir Suresi ile anlatırken: “Şüphesiz, biz onu (Kur’an’ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sen ne bileceksin! Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail) o gecede, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de iner. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar bir esenliktir.”; Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) de bu gecenin kıymetini şu şekilde ifade etmiştir: “Kim Kadir Gecesini, faziletine inanarak ve mükâfatını da Cenâb-ı Allah’tan umarak ihya ederse, o kimsenin geçmiş günahları bağışlanır” (Buhârî, Kadir)

Kadir Gecesi İbadetleri Nelerdir?

Bin aydan hayırlı Kadir Gecesi’ni ibadetler yapılarak ve dualar okunarak geçirmek, şükrümüzün bir göstergesidir. Mübarek Kadir Gecesi’nde yapılabilecek ibadetler şöyle sıralanabilir:

  • Kur’an-ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmelidir.
  • Üzerinde namaz borcu olanların nafile namazı kılmadan önce hiç değilse beş vakit kaza namazı kılmaları daha faziletlidir. Kazası yoksa nafile kılar.
  • Peygamber Efendimiz (s.a.v.)’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.
  • Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.
  • Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.
  • Mü’minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.
  • Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı ve kederli yüzler güldürülmeli.
  • Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek nedamet ve inabede bulunulmalı.

Tüm Müslüman aleminin bin aydan hayırlı Kadir Gecesi mübarek olsun.

 

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum