Bütün yorgunlukların uzağında: Palma de Mallorca

Palma de Mallorca, Batı Akdeniz'de, İspanya'nın doğu sahiline yakın, İspanya'nın özerk bölgesi olan Balear Takımadaları'na ait Mayorka adasında bulunan bir belediyed


0

Palma de Mallorca doğumlu Buika, “No Habra Nadie En El Mundo / Yok Derdime Derman Biri Şu Alemde” adlı şarkısında, ağlayan yaseminlerden, asude bir öğleden sonrası zeytin ağaçları altında fısıldanan bir aşktan söz eder. Buram buram Mallorca kokan bu şarkı, gitmeyenler için yeryüzü cennetine dair bir esin verir.  Kimlerin yolu geçmemiş ki Mallorca’dan; Joan Miro, Jules Verne, George Sand, Chopin gibi yazar ve sanatçılar, hem çok etkilenmişler bu adadan hem de sanatlarının izlerini düşürmüşler minnetlerinin bir ifadesi olarak. Egzotik, eğlenceli, konforlu, sıcak ve görülesi bir ada Mallorca. Bu adanın belki de tek gerçek şehri Palma ise, sadece Mallorca’nın değil, tüm Balearlar’ın yüreği gibi… Biraz Endülüs, biraz Magribi ve biraz İspanyol… Çokça da Katalan’dır Palma de Mallorca!

Bizim de Ege ve Akdeniz’de, Mallorca benzeri yerlerimiz vardır. Ama kuzeyli bir Avrupalı için tüm Balearlar bir yeryüzü cennetidir.  Balear Adaları’nı oluşturan Mallorca, Minorca, Ibiza, Cabrera ve Formentera, Katalancanın ikinci resmi dil olarak kullanıldığı, İspanya’ya baglı bir eyalet. Kuzey Avrupa’nın güneş hasreti çeken halklarının çokça rağbet ettiği bu adalar, aslında sadece paralı turistlerin gözdesi değil. Birçoğu kaçak yasayan Afrikalılar, işportacı, garson ve vasıfsız isçiler olarak adaların günlük hayatında varlığını hissettiriyor.

Palma’da lüks ve eğlence Ibiza’yı aratmaz

Beş adanın askeri ve dini merkezi olan başkent Palma de Mallorca, Avrupa’nın tüm müreffeh şehirlerindeki hiçbir lüksten mahrum değildir. Harika bir marinası, büyük ağaçların gölgesini düşürdüğü sokaklarında dünya markalarının seçkin mağazaları, sahil şeridinde Hard Rock Cafe ve benzeri eğlence mekânlarıyla Palma, orta üst düzey turist grubunun zevkini okşamaya devam etmekte. Eğlence, her ne kadar adaların güney batısındaki Ibiza’nın karakteristiği gibi gözükse de Palma’nın ziyaretçileri de söz konusu gece hayatı olunca hiç de hayal kırıklığına uğramayacaklardır.

Feribot ya da uçak seçenegi 

Bizim gibi özel tekneyle gelip marinaya demir atmamışsanız, geriye iki ulaşım yolu kalacak demektir bu: Uçağınızın inebileceği harika bir havalimanından şehre geçebilir ya da Valencia, Barcelona gibi Katalan şehirlerinden bineceğiniz feribotlarla Palma rıhtımlarına yanaşabilirsiniz.  Türkiye’den bu adalara doğrudan uçuş yok. Eğer “saatlerce deniz yolculuğu beni yorar” diyorsanız elbette mevsimine göre feribot fiyatına, bazen daha da ucuza ana karadan aktarma uçuslar yakalayabilirsiniz.

Sözgelimi kalabalığın sesine ve rengin albenisine kendinizi kaptırarak yürürseniz muhakkak Plaza de Cort’a ulaşacaksınız. Orada tam on asırlık zeytin ağacının altında soluklanabilir, civardaki sokak sanatçılarının birbirine karışan resitaline kulak verebilirsiniz.

Yeterince dinlendiyseniz bırakın kendinizi kalabalığın akısına…

Mallorca, İspanya’nın en büyük adasıdır. Akdeniz’de bulunur. Merkezi Palma’dır.

Ressamlar, animatörler, canlı heykeller ve sokak müzisyenleri sizleri bekliyor olacak. Bu sokaklarda her şey hayatın ortak akısına karışır. Zaten böylesi vakitler, size bir şehrin içini döktüğü, kendini anlattığı zamanlardır. Bırakın kendinizi ve onu dinleyin! Bütün bunlar tamam ama bir yandan da o cıvıl cıvıl sokaklarda özellikle renk cümbüşü dükkânların kışkırtıcılığına kapılmadan, dikkatinize renklerin farklılığına ve farklılığın renklerine yoğunlaştırmanızı öneririm. Ayrıca birçok Avrupa şehrinde göremeyeceğiniz canlı heykellerin burada fotoğrafını çekebilirsiniz. Yalnız bir iki Euro olsun bahşiş vermezseniz, Türkçe hakarete varan yakınmalar işitmeniz olası.

Castıllo De Bellver: Güzel manzaralı kale

Dinlendiniz ve otelde ya da yine eski Palma’nın hos bir kafesinde kahvaltınızı yaptınız. Sıra Castillo de Bellver’e çıkmaya geldi. Bu yapı 14. yüzyılda gotik tarzda inşa edilmiş, önce kralların ikametgâhı, sonra iki yüzyıl kadar askeri hapishane olarak kullanılan kale, 40 yılı askın bir süredir Kent Tarih Müzesi olarak hizmet vermekte.  Kale, adını eski Katalancada “Bell Veer” sözcüklerinden almış. Bel Veer, yani güzel manzara! Zaten tepeye çıktığınızda göreceğiniz Palma manzarasından sonra, adını sahiden de hak ettiğini anlıyorsunuz.

Almudania Sarayı, İspanya’nın otonom bir bölgesi olan Balear Adaları’na bağlı Mayorka Adası’nın başkenti Palma de Mallorca’da tarihi kraliyet sarayıdır.

Araplardan yadigâr Almudania Sarayı

Harika Akdeniz manzarasını hafızanıza kazıdıktan sonra şehirdeki ikinci rotanız, Palacio Real de La Almudaina (Almudania Sarayı) olmalıdır.

Müslümanlar tarafından 1281 yılında yapılan saray, 1309 yılında adayı tekrar ele geçiren Aragon Kralı Jaime tarafından bugünkü haline getirilmiştir.

Evet Balear Adaları ayrılıkçı Katalanların otonom bölgesidir ama “İspanya Milli Mirası” listesindeki saray, halen İspanya kralının yazlık rezidansıdır. Şayet adadaki günleriniz sayılıysa ve Palma’nın dışındaki önemli yerleri de gezmek istiyorsanız, hızlı turunuz için San Carlos Müzesi’ni, essiz cam ürünlerinin sanata dönüştüğü Lafiore’yi, Palma Akvaryumu’nu, Palau March Müzesi’ni de ekleyiniz.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum