Çocuk Yaşta Cephede Savaşan Nezahat Onbaşı

Millî Mücadele’nin kadın kahramanları yalnızca askerlere çorap, atlet gibi giysiler örerek değil, bizzat savaşın içerisinde cephanelerde yer almıştır.


0
1 Paylaşım

Türklerin tozlu tarihinde birbirinde farklı birçok mücadele, kan, ter ve zaferler yer alır. Tüm bu mücadelelerin merkezinde yalnızca askerler değil, tüm Türk halkı mücadelesini sürdürmüştür. Millî Mücadele’nin kadın kahramanları yalnızca askerlere çorap, atlet gibi giysiler örerek değil, bizzat savaşın içerisinde cephanelerde yer almıştır.

Halide Onbaşı’ndan Gördesli Makbule’ye, Halime Çavuş’tan Tayyar Rahmiye’ye, Çete Ayşe’den Nezahat Onbaşı’na… Millî Mücadele’nin kadın kahramanları, askerlerin yanında bizzat mücadele etmiş, savaşın yalnızca erkeğin gücüne değil, kadının gücüne de ihtiyacı olduğunu göstermiştir. Millî Mücadele’nin 9 yaşında savaş cephesiyle tanışan kadın kahramanı Nezahat Onbaşı’nı araştırdık. Gelin, bilenler bilmeyenlere anlatsın.

 1. 1 Çocuk Kahramanın Doğumu


  1909 yılında dünyaya gelen Nezahat Baysel’in babası Hafız Halit Bey, annesi Hadiye Hanım’dır. Annesini I. Dünya savaşı sıralarında verem hastalığından kaybeden küçük Nezahat babasıyla bir başına kaldı. Annesinin vefatı üzerine henüz 9 yaşında olan Nezahat, babasının emrindeki 70. Alay ile Millî Mücadele'de yer aldı.

 2. 2 Savaş Cephelerinde Geçen Çocukluk


  9 yaşında babasının görevi vesilesiyle cephelerle tanışan Nezahat çocuk yaşta bir savaş atmosferini gördü, ata binmeyi ve silah kullanmayı öğrendi. Savaş ortamıyla erken yaşta tanışa Nezahat; dişli, dirayetli ve güçlü bir karakterle büyümeye başladı. 9 yaşından 12 yaşına dek babasıyla birlikte savaş cephesinde bulunan Nezahat’e 12 yaşında “Onbaşı” unvanı verildi.

 3. 3 Savaş Kahramanı Nezahat


  Türk Ordusu’nun Yunanlılara karşı yenik düştüğü Gediz Cephesi’nde kaçan askerlerin geri döndürülüp birliğin toparlanmasında, “Ben babamın yanına ölmeye gidiyorum, siz nereye gidiyorsunuz?” sözleri etkili oldu ve askerlerin önünde adeta etten bir duvar örerek savaş kahramanlığını ilan etti.

 4. 4 Birçok Mücadelede Yer Aldı


  Babası Halit Bey, kumandasındaki 70. Alay’ın Anadolu’da Millî Mücadele’ye katılmasına karar vererek, alayı Kuvayı Milliye bölgesine kaçırıp Mustafa Kemal’in emrine verdi. Babasının yanından cephe mücadelelerinde ayrılmayan Nezahat Onbaşı; Geyve, Sakarya, Gediz, Birinci İnönü, İkinci İnönü savaşları ile Konya İsyanında görev aldı.

 5. 5 İsmet Paşa’nın Kurmaylık Unvanı


  Erken yaşta birçok cephe ve mücadelede yer alan Nezahat Onbaşı, 1920 yılında ilk kez asker elbisesini giydi. Cephede Mustafa Kemal Paşa, İsmet Paşa ve Çerkes Ethem ile tanışan Nezahat Onbaşı, herkesin dikkatini çekmeyi başardı. Dikkatlerin akabinde İsmet Paşa, Nezahat Onbaşı’ya “Kurmay” unvanı verdi.

 6. 6 TBMM’de Gündeme Geldi


  Millî Mücadele’nin sürdüğü yıllarda Nezahat Onbaşı TBMM’nin gündem konusu haline geldi. Bursa Milletvekili Emin Bey, ilk istiklal madalyasının Nezahat Onbaşı’ya verilmesini önerirken, İzmit Milletvekili Hamdi Namık Bey çeyiz verilmesini, Tunalı Hilmi Bey ise paşalık unvanı verilmesini önerdi. Unvan önerilerinin mecliste devam etmesi üzerine savaşın neden olduğu karışıklıkta Nezahat unutuldu.

 7. 7 Savaş Sonrası İstanbul Serüveni


  Kurtuluş Savaşı sonrası babasıyla birlikte İstanbul’da yaşayan Nezahat Onbaşı, Bursa Amerikan Kız Koleji’nde, ardından İstanbul Kumkapı'da açılan Fransız Jan Dark Enstitüsü'nde öğrenimlerini sürdürdü. 1931 Yılında İstiklal Madalyası sahibi genç bir asker olan Yüzbaşı Mehmet Rıfat Bey ile bir yuva kurdu. Eşinin görevi nedeniyle devamlı Atatürk’ün yakınlarında bulundu. Devlet törenleri ve balolara katılan Nezahat Onbaşı, diğer askerlerin eşleriyle de oldukça yakın ilişkiler kurdu.

 8. 8 Takdir Beratı Verildi


  1986 yılında Dolmabahçe Sarayı’nda düzenlenen bir törenle TBMM başkanı Necmettin Karaduman tarafından Nezahat Onbaşı, Şükran Belgesi adı verilen Takdir Beratına layık görüldü.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Zekice Zekice
0
Zekice
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
1
Beğendim
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Alkış Alkış
1
Alkış

0 Yorum

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın