Çocuklara Armağan: Geçmişten Günümüze 23 Nisan!

23 Nisan geçmişten günümüze dek zamana yenik düşmeden her yıl artan coşku ve heyecanla kutlanmaya devam etti.


1

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, 23 Nisan 1921 tarihinden bu yana tüm ülkede coşkuyla ve heyecanla kutlanıyor. Geçmişte 23 Nisan günlerinde tüm köşe başlarında Türk bayrakları satan amcalar olur, her çocuk bayrağını alır ve okuluna doğru yola koyulurdu. Tüm okullarda çocuk bayramına yönelik hazırlanan etkinlikler ve gösteriler devam ederdi. Günümüzde pandemi ve hijyen koşulları dolayısıyla hayatı eve sığdırmak zorunda kaldık. Günlük yaşama yönelik tüm aktiviteleri konfor alanında gerçekleştirirken Milli bayramlarımızın coşkusunu da eve sığdırmaya çalışıyoruz. Ancak ne olursa olsun içimizdeki coşku ve heyecan hiç sönmüyor.

23 Nisan geçmişten günümüze dek zamana yenik düşmeden her yıl artan coşku ve heyecanla kutlanmaya devam etti. Gelin, geçmişten günümüze dek 23 Nisan’ın tarihine birlikte göz atalım.

1920 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının kutlandığı 23 Nisan tarihi Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından “Küçük hanımlar, küçük beyler! Sizler geleceğin bir gülü, yıldızı ve ikbal ışığısınız. Memleketi asıl ışığa boğacak olan sizsiniz.” Sözleriyle, geleceğin umudu çocuklara armağan edildi. 23 Nisan tarihinin Milli Bayram Addine Dair Kanun, Birinci Büyük Millet Meclisinin açılışından bir yıl sonrasında (23 Nisan 1921) kabul edildi ve kanun 2 Mayıs 1921 ise Ceridei Resmiye’de (Resmi Gazete) yayımlandı ve yürürlüğe girdi. Yürürlüğe giren kanunun iki maddesi mevcut:

Birinci Madde: “Türkiye Büyük Millet Meclisinin ilk yevmi küşadı olan 23 Nisan günü milli bayramdır.”

İkinci Madde: “Tarihi kabulünden muteber olan işbu kanunun icrasına Büyük Millet Meclisi memurdur.”

1929 yılında ilk kez Çocuk Bayramı olarak kutlanan 23 Nisan, 23 Nisan, 27 Mayıs 1935 tarihinde çıkarılan Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun ile “Ulusal Egemenlik Bayramı” adı altında tüm coşkuyla kutlanmaya devam edildi.

20 Nisan 1983’te 1981 tarihli Ulusal Bayram ve Genel Tatiller Hakkında Kanun kapsamında gerçekleştirilen değişiklikle 23 Nisan Ulusal Egemenlik Bayramı’nın adı, “Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı” olarak değiştirildi.

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk çocukların milletin geleceği olacağını her zaman düşüncelerine ekledi. Geleceğe yönelik çocuklara beslediği güven ve inanç duygusuyla milli bayramımız olan 23 Nisan’ı çocuklara emanet etti. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı yalnızca çocukların değil, geleceğe umutla bakan tüm Türk milletinin bayramıdır.

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız geleceğimizin armağanı çocuklar ve tüm milletimiz için kutlu olsun.

 

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum