Çocuklarda Telefon Kullanımı ve Dil Gelişimi

Çocuklar teknoloji ve sosyal medya kullanımlarında konuşmayı ikinci plana atabiliyorlar. Onlar için önemli olan iki husus gözlem ve etkileşim haline geliyor.


1

2019 yılında ülkemiz ve dünyayı etkisi altına alan Koronavirüs, yaşam formlarımızda büyük değişimlerin yaşanmasına neden oldu. Hayatımızın büyük bir bölümünü, virüsten korunmak adına evde sürdürmeye başladık. Evin konfor alanında geçirdiğimiz sürede işlerimizi devam ettirebilmek ya da hobilerimizi sürdürmek için en büyük yardımcımız teknoloji oldu. Her gün iş ve eğitim gibi işlerimizin büyük bir çoğunluğunu internet üzerinden hallettik. Hal böyle olunca internet bizim için adeta bir yaşam formu haline geldi.

Geçmişte medya iletişim araçları olarak kullanılan geleneksel medya araçları mevcuttu. Tek yönlü iletişimi mümkün kılan geleneksel medya araçları gazete, dergi ve televizyon olarak şekilleniyordu. Günümüzde geleneksel medya araçlarının yerini yeni medya araçları aldı ve iki yönlü iletişimi mümkün kıldı. Artık hayatımızın bir merkezi haline gelen yeni medya araçları sayesinde dilediğimiz yerden her bilgiye ulaşım sağlıyor ve interaktif bir iletişim sürecini mümkün kılabiliyoruz.

Çocuklar ve Teknoloji Kullanımları

Teknolojinin mümkün kıldığı internet kullanımı gerek kullanım kolaylığı gerekse sınırsız dünyası nedeniyle çocukların oldukça ilgisini çekiyordu. Fakat pandemi de işin içine girince çocukların teknoloji kullanımında artışlar gözlemlenmeye başladı. İnternet ve teknolojik aygıtlar vasıtasıyla çocuklar artık en temel ihtiyaçlarından biri olan “eğitim” olanaklarına ulaşmaya başladılar. Hal böyle olunca çocukların teknolojik aygıtlar ve internet bünyesinde geçirdiği sürenin fazlalığı kaçınılmaz oldu.

Fakat günümüzde çocuklar özellikle sosyal medya platformları ile erken yaşta tanışıp, kendilerine sanal bir profil oluşturabiliyorlar. Çocuğun zihinsel, fiziksel ve ruhsal yaşamını olumsuz yönde etkileyen internet; sonsuz bir içerik dünyasına açılan kapısı nedeniyle çocukların geleceği açısından da oldukça büyük tehlike arz ediyor.

Örneğin çocuklar sosyal medya platformlarında oluşturulan “sahte profillerin” takındığı mutluluk oyununa tabir-i caizse kanıp; kendi yaşamlarından uzaklaşarak asosyal, kibirli, inatçı ve olumsuz bir karaktere bürünebiliyorlar. Bu nedenle uzmanlar çocukların özellikle 11-12 yaşlarında, “interneti olmayan” bir telefon kullanmasını öneriyor.

Çocukların Telefon Kullanımı ve Dil Gelişimi

Çocukların telefon gibi elektronik aygıtların zararlı ışınlarından kaynaklı gözlerinde bozukluklar, fiziksel görüntülerinde rahatsızlıklar ve konuşmalarında bozukluklar meydana gelebiliyor.

Yapılan bir araştırma sonucunda 30 ailenin 34 yaş grubundaki çocuklarına konuşma bozukluklarına yönelik anketler oluşturuluyor. Ebeveynlere sorulan “Çocuğunuza günde ne kadar süreyle telefon ve tablet verdiniz, ekranda ne kadar zaman geçirdi?” benzeri soruların akabinde elektronik aygıtlarla (televizyon, telefon, tablet) vakit geçiren çocukların, diğer çocuklara oranla 3 kat daha fazla konuşma bozukluğu yaşadığı görülüyor.

Çocuklar teknoloji ve sosyal medya kullanımlarında konuşmayı ikinci plana atabiliyorlar. Onlar için önemli olan iki husus gözlem ve etkileşim haline geliyor. Hatırlar mısınız eskiden çocuk oyunları sokakta bol gürültülü ve eğlenceli kahkahalar eşliğinde oynanırdı. Bugünün çocukları eskinin eğlencelerinin ve kahkaha dolu oyunlarının yerine, sonsuz içerik dünyası olan internet ile büyüyor. Aradaki fark sizce de çok korkunç değil mi?

Sosyal Medya Kullanan Çocuklarda Türkçe Gerilemeleri

Sosyal medya ya da konuşma platformlarında vakit geçiren çocuklar günümüz dil kullanımlarına uygun hareket etmek zorunda hissediyorlar. Aynı zamanda teknoloji dünyasına giriş yaptığımız andan itibaren yaşadığımız “hızlı yaşam” kavramı sosyal medya bünyesinde de geçerli hale geliyor. Çocuklar hıza bir nevi ayak uydurmak için sözcükleri kısaltarak, bazı kelimeleri hiç kullanmayarak ve sessiz harflerden feragat ederek konuşmaya başlıyor. Bu süreç bir süre sonra çocukların Türkçe kelimelere karşı bilgilerini köreltiyor.

Tek olumsuzluk bununla da sınırlı kalmıyor. Çocuklar konuşma platformlarında çok fazla vakit geçirdiklerinde Türkçe’nin önemli bir kullanım ögesi olan imla ve noktalama işaretlerinden adeta mahrum kalıyorlar. Hız devri, özellikle çocukların dili kullanımlarına yönelik oldukça olumsuz bir etmen oluşturuyor.

Örneğin günümüzde Whatsapp üzerinden arkadaşlarıyla iletişim kuran bir çocuk, konuşmanın hızına yetişebilmek için kelimeleri oldukça hızlı ve pratik kullanmaya çalışıyor. Bu nedenle çoğu kelimeyi yutuyor gibi yazıyor ya da imla kurallarına dikkat etmiyor. Bu süreç bir süre sonra çocuğun hafızasında hatalı kelimelerin yer etmesini sağlıyor ve Türkçe kullanımları zedeleniyor.

Ne Yapabiliriz?

Çocukların hayatında olumsuz bir etken oluşturan sosyal medyanın bir darbesi de Türkçe kullanımı üzerine oluyor. Dilin çocuklar için oldukça kıymetli bir hazine olması nedeniyle özellikle ebeveynlere çok büyük sorumluluklar düşüyor.

  • Çocukların Türkçe kullanımlarını pekiştirmek için ailece Türkçe çalışma saatleri edinebilirsiniz.
  • Çocukların telefon kullanımlarını sınırlandırabilirsiniz.
  • Telefon kullanımlarında konuşmalarını ve ziyaret ettiği web sitelerini kontrol altında tutabilirsiniz.
  • Onunla eğlenceli ve keyifli kelime oyunları oynayabilirsiniz.
  • Arkadaşlarıyla konuşma ortamlarını Whatsapp üzerinden değil, görüntülü konuşma ile sağlamalarına teşvik edebilirsiniz.
  • Arkadaşlarına mektup yazmasını önerebilirsiniz.
  • Hayali bir karaktere mektup yazma etkinlikleri düzenleyebilirsiniz.
  • Telefon kullanan çocukların olumlu ve olumsuz gelişimlerini sürekli gözlemleyebilirsiniz.

 

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum