Coğrafya Kader Midir ?

Neden Amerikalıların Avrupa'yı keşfedemediklerinin cevabını coğrafya olarak vermenin kısa bir yazısını biliyo.net olarak hazırladık.


0

 Coğrafya, milletlerin kaderini belirler.

Napolyon.

Coğrafya, toplumların sosyolojik ve ekonomik gelişiminde büyük rol oynar. Coğrafyanın etkisi sadece toplumların sosyolojik ve ekonomik temelinde değil, fiziksel temelde de görülmektedir. Örneğin, Kuzey Avrupa ülkelerindeki insanlar, soğuk iklim ve güneş ışınlarının gelişi nedeniyle D vitamini eksikliği ergenlik süresini arttırıyor. Bu nedenle, Kuzey Avrupa halkının boyu, güneş ışınlarına olan maruz kalışları ekvator ve çevresine nazaran daha az olduğu için ortalamanın üzerindedir. 

Tarımla beslenmek için yırtıcı bir hayvanı kovalamak yerine bahçemizde ürün toplamaya başladık. Böylece kendimize ayıracak daha çok zamanımız oldu. Yerleşik yaşamla oluşan belirli bölgedeki kalabalık sayesinde hastalıklarla tanıştık ve onlara bağışıklık kazandık. Özel mülkiyet ve güvenlik gibi kavramlar ortaya çıktığı için düzeni sağlayacak bir sistem oluşturduk. Bu devrimi diğerlerinden önce gerçekleştirebilen toplumlar, diğerlerinden daha hızlı ilerledi. 

Avrupa, Akdeniz bölgesindeki insanlar evcilleştirilmesi daha kolay hayvanlarla karşılaşırken, aynı zamanda tohum bakımından zengin bitkilerle de besinlerini geliştirdi. Avcılık-toplayıcılık sonrası tarım ve hayvancılıkla yaşama yerleşme, bölgenin iklim şartlarına göre oldukça mantıklıydı. Gıda üretimi daha sağlıklı ve talebe ulaştığında, medeniyet artı-değer kavramıyla hızla ilerledi. Nüfus artmaya başladı ve iş gücü arttı. Artan işgücünü destekleyecek teknolojik atılımlar ve yatırımların yanı sıra bu kalabalığı düzenleyecek siyasi sistemler de güçlendi. 

Amerika kıtasının fethinde, o zamana kadar en çok Lama gören yerli halk, İpanyol ve Portekizli denizciler kıtaya ayak bastığında, başka coğrafyanın diğer milletlere sunduğu ayrıcalıklarla karşılaştı. Aynı zamanda coğrafya nedeniyle yerleşimi daha çarpık olan yerli halklar, Avrupa’nın daha önce yaşadığı hastalıklara karşı kendilerini savunmayacaklardı. Çünkü yeteri kadar bağışıklık göstermemişlerdi. Coğrafyanın toplumlara bahşettiği ayrıcalık, burada kendisini acımasızca gösterdi. 

Avrupalılar, Amerika kıtasını fethedip kendi medeniyetini oraya getirdiğinde, yerli halk Avrupa’ya ihraç ettiği tütün ile uzun vadede Avrupa’dan intikamını alabildi. 

Afrika’daki yerli halk, temel ihtiyaçlarını karşılamak için günün önemli bir bölümünü harcamak için avcılık yapmakta ve doğanın bahşettiği kaynaklara erişebilmek için çok yorulmakta. Afrikalı Avcı-toplayıcılar zamanlarının çoğunu yiyecek arayarak geçirdiler. Peki örneğin diğer büyük tarım toplumlarındaki mahsul bolluğu ? Bu şans, bazı toplum ve medeniyetlere zamanlarını gıda için çalışmaya gerek kalmadan uzmanlaşmaya ve teknoloji geliştirmeye ayırma fırsatı vermiştir. Böylece bu toplumlar karmaşık hale geldi ve yeni teknoloji, sanat ve ziraat elde edildi.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum