Cumhurbaşkanı Erdoğan Yeni Koronavirüs Önlemlerini Açıkladı!


1

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki 3 saatlik Cumhurbaşkanlığı kabine toplantısı akabinde açıklamalarda bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye’nin salgınla mücadelesinde ilk kez tam kapanma uygulamasına geçildiğini ve Ramazan Bayramı’nın ardından hayatımızı kolaylaştıracak adımları atmak için vakaların 5 binin altına düşürülmesi gerektiğini vurguladı.

Kabine toplantısının ardından alınan tam kapanma kararları şu şekilde açıklandı:

  • 29 Nisan 2021 Perşembe akşamı saat 19.00’dan başlayıp, 17 Mayıs 2021 Pazartesi sabah 05.00’e kadar sürecek şekilde üç haftalık tam kapanma sürecine geçilecek.
  • Şehirler arası seyahatlerin tümü izne tabii olacak şehirler arası toplu taşıma araçlarının kapasitesi %50’yi geçmeyecek.
  • Konaklama tesislerindeki rezervasyonlar, sokağa çıkma ve şehirlerarası seyahat kısıtlamaları için istisna teşkil etmeyecek.
  • Anaokulu, kreş, 8’inci ve 12’nci sınıflar dahil, tüm kurumlarda yüz yüze eğitime ara verilecek, tüm sınavlar ertelenecek.
  • Zincir marketler pazar günleri kapalı olacak, diğer günlerde belirlenen saatlerde hizmet vermeyi sürdürecek.

“Linç Kampanyalarını Kınıyorum”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan konuşmasına Zehra Zümrüt Selçuk ve Ruhsar Pekcan adına sosyal medyada yürütülen linç kampanyalarına tepkisini dile getirerek başladı.

“Irak ve Suriye sınırlarımızı terör örgütlerinin tacizinden kurtardığımız gibi sınırlarımız ötesinde de terör oluşumuna izin vermeyeceğiz.

Kıbrıs’ı çözümsüzlüğe mahkûm etmek isteyen, Kıbrıs Türk’ü kardeşlerimizi ambargolarla yıldırmaya çalışan zihniyete müsamaha göstermeyeceğiz.

Zehra Zümrüt Selçuk ve Ruhsar Pekcan hakkında sosyal medyada yürütülen linç kampanyasını kınıyorum.

Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım operasyonlarında görev alan kahraman askerlerimizin gazaları mübarek olsun. Irak ve Suriye sınırlarımızı terör örgütlerinin tacizinden kurtardığımız gibi sınırlarımız ötesinde de terör oluşumuna izin vermeyeceğiz.”

Joe Biden’e “Soykırım” Tepkisi

Geçtiğimiz günlerde Biden’in 1915 Olaylarına ilişkin yıldönümü mesajında “Soykırım” ifadesini kullanması hükümet ve muhalefetin oldukça tepkisini toplamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da olaya ilişkin tepkisini dile getirdi.

“ABD Başkanı Biden, bir asırdan daha uzun süre önce yaşanmış acı olaylarla ilgili mesnetsiz, haksız, hakikatlere aykırı ifadeler kullanmıştır. Son iki asırda en büyük sivil can kayıpları ve buna bağlı nüfus hareketleri Osmanlı coğrafyasında olmuştur. Millet olarak bugüne kadar kendi acılarımızı istismar aracı haline getirmeye çalışmadık. Batı Ermeni meselesi ve terör örgütlerine karşı riyakar bir tavır sergiliyor.

Yıllardır dile getirilen Ermeni iddiaları konusunda ortak bir tarih komisyonu kurulması teklifimize hala bir cevap alamadık.

Osmanlı’nın son döneminde ülkedeki pek çok kesim Batılılar tarafından tahrik edilerek bize karşı ayaklandırıldı. 24 Nisan 1915 Osmanlı Devleti’nin aleyhine faaliyet yürüten örgütleri kapatıp 235 yöneticisini tutukladığı gündür. Ben belgelerle konuşuyorum, Biden neyle konuşuyor bilmiyorum. Arşivlerimizde 1 milyonun üzerinde belge var. Acaba Amerika’nın arşivlerinde ne kadar belge var, varsa açabiliyor mu? Avrupa’da var mı, açabiliyor mu? Hodri meydan diyoruz. Ülkemizde Ermenilerin katlettiği Türklere ait pek çok toplu mezar vardır ama Ermenilere ait olana rastlayamazsınız.

Kimsesiz kalmış olan Ermeni çocuklara sahip çıkılarak kendileri için yetimhaneler kurulmuştur Sayın Biden. Mağdur durumda olan Ermeni nüfusa dışarıdan yardım gönderilmesine de hiçbir zaman engel çıkartılmamıştır. Osmanlı, Ermeni nüfusu başka yere göndermemiş, topraklarında yer değiştirtmiştir. 1 hafta süre verilmiş, mazereti olanlar muaf tutulmuştur. Biden ile haziran ayında kararlaştırdığımız görüşmede yeni bir dönemin kapılarını aralayacağımıza inanıyorum.”

 

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum