Dünya Aşı Haftasında Koronavirüs Aşısı Hakkında Merak Edilenler!


6

24-30 Nisan arasında kutlanan Aşı Haftasına bugün girdik. İnsan vücudunda hastalığa karşı koruyucu bir yanıt oluşturmak için gerçekleştirilen aşılar, vücudun bağışıklık sistemiyle yanıt vermesini ve iyileşmeye yönelik tepkimeler üretmesini sağlar. Geçmişten günümüze dek birçok hastalık ve salgın hastalıkların iyileştirilmesinde kullanılan aşılar, vücuda hastalığın girmeden hücrelerin onu tanıyarak bir bağışıklık geliştirmesine de imkân tanır.

Covid-19 pandemisi hayatımıza girdiği ilk günden beri birçok konu hakkında kafamızda soru işaretleriyle dolaştık. Günlük yaşantımızın çoğu vaktinde kendimizi internet aracılığıyla kafamızda beliren soruları araştırırken bulduk. Koronavirüsün hayatımıza girdiği ilk günlerde “Koronavirüsten nasıl korunabiliriz?” olarak beliren soruların yerini günümüzde aşının bulunmasıyla birlikte “Koronavirüs aşısı güvenli mi?” gibi sorular almaya başladı.

Koronavirüs sürecinde devam eden aşı çalışmaları kadar onaylanan ve halkın sağlığı için uygulanmaya başlayan aşılar da yürürlüğe girdi. Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanan Sinovac ve Biontech/Pfizer aşısı halihazırda sırası gelen yaş gruplarına titizlikle uygulanıyor.

Koronavirüs aşılarının uygulanmaya başladığı günlerde, gelin kafamızda beliren birçok sorunun karşılığı olarak aşıların birey üzerindeki koruyuculuğuna birlikte değinelim.

Covid-19 Aşısı Hastalıktan Korur Mu?

Toplum sağlığı için büyük önem arz eden aşılar, hastalıkları önleyebilir ya da belirtilerinin azalmasını ve daha hafif seyredilmesini sağlayabilir. Koronavirüs enfeksiyonun sağlık için önem teşkil eden riskleri ve aşıların bağışıklık yönünden sağladığı yararlar neticesinde mümkün olabildiğince kısa sürede aşılanmak en doğru karar olacaktır.

Ülkemizde Uygulanan Covid-19 Aşıları Nelerdir?

Ülkemizde yaş sıralaması ve bağışıklık sistemi rahatsızlıklarına yönelik gerçekleştirilen sıralama neticesinde aşılama, Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylanan Sinovac ve Biontech/Pfizer aşısı ile gerçekleştiriliyor.

Biontec/Pfizer Aşısı

28 gün arayla iki kez uygulanan Biontec aşısı, kapsülünün içerisinde mRNA isimli bir bileşen içerir. MRNA bileşeni virüse ait proteinlerin insan hücresi içerisinde üretilmesini sağlayarak, virüse ait proteinlerin benzerlerinin üretilmesine yardımcı olur. Biontec aşısının hücrelerde ürettiği protein sayesinde bağışıklık sistemi tepki olarak antikor üretir ve virüsle mücadele eder.

Sinovac Aşısı

28 gün arayla iki kez uygulanan Sinovac aşısı, inaktive bir aşıdır. Sinovac aşısı sayesinde insan hücrelerinin içerisinde virüs çoğalarak, etkisiz hale getirilir. Bağışıklık sistemi ölü virüsle karşılaşınca bunu bir tehdit olarak algılayarak virüsü tanır ve antikor gibi koruyucu mekanizmaları harekete geçirir.

ÖNEMLİ: Uygulanan her iki aşı da canlı virüsler içermediği için Covid-19 hastalığını üretmesi imkansızdır.

Aşı Sonrasında Korunmaya Devam Edecek Miyim?

Aşılar bünyesinin bağışıklık sistemini desteklerken, koronavirüsün neden olduğu ölüm risklerini tek başına önlemede yeterli değildir. Aşı vurulduktan sonra toplumun bağışıklık kazanabilme sürecine dek maske, mesafe ve temizlik kurallarına harfiyen uyulması gerekir.

Covid-19 Aşılarının Yan Etkileri Nelerdir?

Koronavirüs aşısı hakkında belki de en çok sorulan sorulardan birine geldik. Günümüzde insanlar aşı yaptırmadan önce ve yaptırdıktan sonra yan etkilerine dair herhangi bir problemin oluşma ihtimaline karşın söz konusu soruyu araştırıyorlar.

Uygulanan aşı dozları ve görülen etkilere oranla ilk doz sonrasında aşı yapılan yerde hafif bir ağrı ve kızarıklık; ikinci doz sonrasında ise kas ağrısı, ateş ve bağ ağrısı oluşma ihtimalleri olabilir.

Tüm bu yan etkilerin nedeni vücut hücrelerinin içerisine bir ilacın enjekte edilmesi ve vücudun gösterdiği tepkimelerdir. Koronavirüs aşılarının herhangi bir ciddi yan etkisi görülmemiştir.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

6

0 Yorum