Ebeveynlerin Sorularına Uzman Görüşü: Çocuklar Telefon Kullanmaya Ne Zaman Başlamalı?


2

Gelişen teknolojiyle birlikte her bireyin ihtiyaç alanları değiştiği gibi çocukların da değişmeye başladı. Günümüzde çocuklar eğitim olanaklarını karşılayabilmek ya da öğretmenleri ile devamlı bir iletişim halinde bulunabilmek için erken yaşta akıllı telefon kullanıyorlar. Ancak çocukların telefon kullanımları yalnızca eğitim odağıyla sınırlı kalmıyor. Arkadaş çevrelerinde gördükleri ya da kendi keşfettikleri sosyal medya platformlarında kendilerine bir profil oluşturuyorlar.

İnternetin ve sosyal medya ağlarının sonsuz bilgiyi ve içeriği barındıran bir havuz olduğunu biliyoruz. Hal böyle olunca internet vasıtasıyla birçok kaynağa anında erişim de mümkün hale geliyor. Birçok birey için kolay erişim özelliği oldukça avantajlı bir yönteme imza atsa da çocukların gelişimleri için büyük tehlikeleri de beraberinde getiriyor. Örneğin erken yaşta cep telefonuyla tanışan bir çocuk, sosyal medya platformlarında gezerken karşısına aniden çıkan pornografik ya da taciz içerikli videoları görebiliyor ve bu durum çocuğun psikolojik bir travma yaşamasına neden olabiliyor.

Aynı şekilde çocukların sosyal medyada oluşturulan sahte profillere özenmesi de kaçınılmaz oluyor. Lüks yaşamlar, eğlenceli bir dünya havası yaratan çekimler ve daima sosyal bir yaşantı profili arka yüzünde bulunan gerçekleri gizleyerek, adeta “yapay” bir dünyayı kullanıcılara sunuyor. Tüm bu lüks yaşamların profilleriyle karşı karşıya gelen çocuklar, kendi yaşamlarıyla bir kıyaslama sürecine giderek zihinlerinde alçalma duygusuna yenik düşüp, kendi yaşamlarından uzaklaşabiliyorlar. Geçtiğimiz günlerde sosyal medyanın çocuk gelişimi üzerindeki olumsuz etkilerinden bahsetmiştik.

Çocuklara Akıllı Telefon Ne Zaman Verilmeli?

Sonsuz bir internet dünyasına erişim sağlayan akıllı telefonlar, çocukların dünyasıyla buluştuğunda önü alınamaz bir bağımlılık sürecine de adım atıyor. Özellikle ebeveynlere çocuklarının akıllı telefonla buluşma yaşını belirlemek ve bu dengeyi kurabilmek noktasında oldukça önemli görevler düşüyor.

Ebeveynler okul çağındaki çocuklarının okula giderken ya da dışarıya çıktıkları süreçlerde devamlı haber alabilme istekleriyle birlikte erken yaşta telefon alma girişiminde bulunabilirler. Ancak bu durum, çocuğun önü alınamaz bir bağımlılığa doğru adım atmasına ve sonsuz içerik havuzu olan internette özgürce varlık sağlayarak yaşamda sorumluluk, güven ve umut gibi hislerinden uzaklaşmasına neden olabilir.

Uzmanların görüşlerine göre 9 yaş ve üzeri çocukların telefon kullanımlarında interneti olmayan bir telefonun tercih edilmesi idealdir. Bu sayede çocuklar telefonu yalnızca iletişim için kullanabilir ve internetin dolu dünyasına idrak gücü gelişmeden girmesi engellenir.

“Akıllı Telefon İçin 11-12 Yaş İdeal”

Uzmanlara göre çocuklara akıllı telefon vermek için 11-12 yaş uygundur ancak bazı kriterlerin söz konusu olması gerekir. Örneğin akıllı telefon kullanan bir çocuğun özel resimlerine sosyal medyada yer vermemesi, kişisel bilgilerini paylaşmaması ve erişim süresinin kısıtlı olması gerekir.

Akıllı telefon kullanım süreçlerinde çocukların en büyük destekçisi aileleri olmalıdır. İnternet dünyasıyla yeni tanışan bir çocuğun sınırlarını bilmesiyle birlikte zihinsel, fiziksel ve ruhsal sağlığını koruyabilmesi için ebeveynleri tarafından bazı sınırlandırmalara tabii tutulması gerekir.

Öneri: Çocuğunuzun akıllı telefon kullanmasına yönelik anlaşma sağlarken, “Yemek esnasında telefon kullanımı, günlük saat sınırı, ödev esnasında ve uyumaya giderken telefonu ortamdan uzak tutmak.” gibi kriterler belirleyebilirsiniz.

Çocukların Telefon Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Maddeler!

Çocukların kullandığı telefonlarda her ne kadar kural koyulursa koyulsun, sonsuz bir içerik dünyası olması nedeniyle kullanım alanlarında dikkat edilmesi gereken hususlar söz konusudur. Ebeveynlerin sorumlu olacağı kriterler şu şekilde sıralanabilir:

  • Çocukların kafataslarının küçük olması nedeniyle radyasyon düzeyinin emilim alanı daha fazladır. Bu nedenle kullanılmadığı alanlarda uzaklaştırabilir ya da telefonu uçak modunda tutabilirsiniz.
  • Telefona yüklenen uygulamaları düzenli olarak gözden geçirin ve gereksiz uygulamalara yer vermemesi hakkında uyarılarda bulunun.
  • Piyasa değerinin çok üzerinde, oldukça pahalı telefonlar almamaya gayret gösterin. Pahalı telefonlar çocuğun bunun bir özenti ögesi olarak algılamasına ve çevresindeki çocukların da etkilenmesine neden olacaktır.
  • Çocukların yatağa telefonla girmelerini yasaklamalısınız. Telefon ışınları içerisinde çocukların boyunun kısa kalmasından, zihin geriliğine kadar birçok alanda gelişiminin engellenmesine neden olan birçok zararlı kimyasal barındırır.
  • Çocukların telefonda kimlerle iletişim kurduğunu düzenli olarak kontrol edin ve bu konuda bilgilendirici konuşmalar yapın.
  • Telefonun yer bildirimlerini açın ve acil durumlarda aranabilecek numaraları telefon bünyesine kaydedin.
  • Çocuklar 11 ve 12 yaşlarına geldiğinde telefon kullanımı eğer zararlı bir boyuta ulaşıyorsa, kullanımını sınırlandırın ya da telefon kullanım yaşı için biraz daha bekleyin.

Son ve önemli madde: Çocukların telefon kullanımlarını bir meşgale aracı olarak görmemeye çalışın. Unutmayın ki, çocuğun telefonda gördüğü dünyaya değil, sizinle kurduğu iletişimle mümkün kılınan bir dünyaya ihtiyacı var.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

0 Yorum