En Yeni Yeraltı Şehri: Derinkuyu

Ülkemizin Nevşehir ilinde bulunan Derinkuyu yeraltı şehri, bir vatandaşın kendi evinin deposunda duvarı yıkmasıyla bulunmuştu.


0

Ülkemiz medeniyetlerin beşiği ve tarihin göz bebeği olduğu için, herhangi bir tarihi miras bulmak için arkeolog olmaya gerek yok. Derinkuyu yeraltı şehrini bilenler bilmeyenlere anlatsın!

 1. 1 Şans Eseri Bulundu


  1963 yılında Nevşehir'de, evinin bodrumunun duvarlarını yenileyen bir vatandaş duvarın bir bölümünü yıkmıştı. Duvar yıkıldıktan sonra, yıkık duvarın ardında geniş bir salonla karşılaştı.

 2. 2 Türkiye'nin Onlarca Yeraltı Şehrinden Biri


  Ev sahibi yetkilere başvurdu ve evin deposunda kazılar devam etti. Kazılar ilerledikçe mağara benzeri odaları olan karmaşık bir tünel sistemi bulundu.  

  Ev sahibinin şans eseri ortaya çıkardığı şey, şimdi Derinkuyu olarak adlandırılan antik bir şehre ait ayrı girişler, havalandırma bacaları, kuyular ve bağlantı geçitleri de dahil olmak üzere ayrıntılı bir yeraltı ağının başlangıcıydı. Derinkuyu, Türkiye'nin binlerce yıl önce kayaya oyulmuş onlarca yeraltı şehrinden biriydi.

 3. 3 MÖ 15. Yüzyıl


  Ülkemizin Kapadokya bölgesi, volkanik kül katmanlarından ve tortul kayaların aşınmasından arta kalan kuleler, taş minareler, lav kubbeleri ve kaba piramitler ile dolu.  

  Binlerce yıl önce Hititler, volkanik kül yataklarının daha yumuşak bir kayadan oluştuğunu keşfettiler. Bu sayede odalar oymaya başladılar. İddialara göre ilk önce sadece depolama ve yeraltı gıda dolapları olarak başlamıştı. Yeraltı odaları sabit bir sıcaklık sağladı ve gıdaları hava koşullarından korudu. İlk tünellerin kesin tarihleri bilinmemekle birlikte, tahminler inşaatlarını MÖ 15. yüzyıl ile 12. yüzyıl arasına tekabül ediyor.

 4. 4 Sadece %10'luk Bir Kısmı


  Derinkuyu 85 metre kadar derinliğe uzanıyor. Yüzlerce yıllık tarihe sahip olduğundan olası çökmeler nedeniyle şu anda yalnızca yaklaşık %10'u halka açık.  

  Derinkuyu için kazılar tamamlanmadı, ancak bazı arkeologlar Derinkuyu'nun on sekize kadar yeraltı tünellerine sahip olduğunu tahmin ediyor.  

 5. 5 Okullar, Mahzenler, İbadethaneler


  Derinkuyu yeraltı şehrinde ibadethaneler, gıda mağazaları, hayvan tezgahları, şarap mahzenleri, okullar ve geçici mezarlıklar bulunmakta. Mağaralar on binlerce insanı barındıracak kadar büyük.  Derinkuyu'nun tünelleri ilk günden beri meşale ışığıyla aydınlatılmış. Taş duvarlar, yüzyıllardır gelen isi üzerinde tutuyor.

 6. 6 Taş Kapılar


  Derinkuyu'nun çalıların, duvarların ve avluların arkasına gizlenmiş yüzden fazla benzersiz girişi bulunmakta. Tünellerin girişlerini kapatmak için yarım ton ağırlığa sahip dairesel taş kapılar kullanılmış.  

 7. 7 Stratejik Savunma


  İstilacılar şehri ihlal ederse, işgalcileri tek sıra hareket etmeye zorlamak için tüneller stratejik olarak dar oyulmuş.  Dahası, eğer ki şehir düşerse, bir kaçış yolu da yapmışlar:

  Derinkuyu'yu yakındaki yeraltı şehri Kaymaklı'ya bağlayan yaklaşık 5 kilometrelik bir tünel, olası bir tahliye için yapılmış.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Zekice Zekice
0
Zekice
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Alkış Alkış
0
Alkış

0 Yorum

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın