Euro 2016 Biletimizi Alan Serbest Vuruş

Selçuk İnan'ın muhteşem serbest vuruşu, Türkiye'ye İzlanda karşısında galibiyet getirdi ve bu da Türkiye'yi en iyi 3. yaptı.


0

Avrupa Futbol Şampiyonası Euro 2020, geçen sene pandemiden dolayı bir sene ertelenerek 2021 yılına çekilmişti. Turnuvaya olan zaman azaldıkça heyecan da artarken, biliyo.net olarak önceki turnuvaya, Euro 2016’ya nasıl katıldığımızı hatırlatmak istedik.

Türk Milli Takımı 89. dakikada play-off’lara hazırlanırken Selçuk İnan, İzlanda kalecisi Ögmundur Kristinsson’ın yanından durdurulamaz bir füze attı ve hemen hemen değil tamamen her şeyin yolunda gittiği bir gecede Türkiye’nin Fransa biletini getirdi. Bilenler bilmeyenlere anlatsın!

2016 yılında Fransa’da gerçekleşecek Euro 2016’ya playoffsız gitmek için ya grup aşamasında ilk 2. sırada, ya da üçüncüler arasında en iyi 3. olmamız gerekiyordu.

En iyi 3. olmamız için de 7 şartın birbir yerine gelmesi gerekiyordu.

1) Danimarka’nın 3 puan almaması gerekiyordu. Sonuç: Portekiz 1-0 Danimarka

 2) Slovenya’nın puan kaybetmesi gerekiyordu Sonuç: Slovenya 1-1 Litvanya 

3) Slovakya’nın kazanması gerekiyordu Sonuç: Lüksemburg 2-4 Slovakya

4) Polonya’nın 3 puan alması gerekiyordu Sonuç: Polonya 2-1 İrlanda 

5) İspanya’nın kazanması gerekiyordu Sonuç: Ukrayna 0-1 İspanya 

6) Kazakistan’ın deplasmanda kazanması gerekliydi. Sonuç: Letonya 0-1 Kazakistan  (Son dakikada gol geldi)

7) Türkiye’nin kazanması gerekiyordu. Sonuç: Türkiye 1-0 İzlanda

Tüm olasıklar yerine geliyor fakat dakikalar geçtikçe sinirler geriliyor, beklenen gol bir türlü gelmiyordu. Türkiye dışında, Türkiye’yi  Euro 2016’ya yollamak için her ülke yapması gerkeni yapmıştı.

Milliler, pozisyon bulmakta da zorluk çekiyordu. Mükemmel savunma yapan İzlanda, resmen duvar gibi tüm atakları, denemeleri geri püskürtüyordu. 

Ve dakikalar 88’i gösterdiğinde ceza sahasının hemen dışında kazanılan serbest vuruşta topun başına Selçuk İnan geldi. İşte o an, tüm Türkiye’nin ayağa kalkarak, nefesini tutmaya başladığı andı. 

Tüm Türkiye’nin bu inanışına karşılık Selçuk İnan, bir baraja, bir de kaleciye baktı. 

Yaptığı muhteşem vuruşla Türkiye’yi Euro 2016’ya götüren golü kaydetti.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum