Formula 1 Türkiye’ye Dönmüşken 2005’i Hatırlayalım


0

Büyük bir hayran kitlesi olan, dünyanın en hızlı otomobillerinin yarıştığı Formula 1 de her yıl katılım sayısı yüksek olan Grand Prix yarışları düzenlenmekte. Yarışın Türkiye ayağı tekrardan düzenleniyorken, Formula 1’de unutulmayan tarihi bir olayı tekrardan hatırlayalım.

Yarışmacıların ve yarışmayı düzenleyen kurumlar, kuruluşlar bu yarışlarda büyük bir titizlik ile çalışmakta. Ancak 2005 Amerika Grand Prix’in de büyük bir sorun yaşanmışmıştı. Yaşananlar neticesinde birçok yorumcuya göre, Amerika’da düzenlenen yarışma tarihin en kötü Formula 1 yarışması olarak adlandırıldı.

2005 yılında yapılan yarışma için tercih edilen pist İndianapolis olmuştur. Pist oval bir yapıda şekillendirilmiş ama pistin özelliği kendi içerisinde ayrı bir ikinci pist bulundurmakta. Bu pist diğerlerine nazaran daha keskin bir viraja sahip. Formula 1 araçlarının sürekli sabit bir şekilde ilerlememeleri ve izleyicilerin sıkmamak için virajlı kısım elzem.Yarışlarda yer alan arabaların sistem ve mekanizması pilotlar için hayati önem taşır. Aracın mühim bir parçası olan lastikler de bütün yarışmacılar açısından önem arz etmekte. Günümüzde bütün Formula 1 arabalarının lastik tedarikçisi İtalya merkezli uluslararası faaliyet gösteren Prellidir. Fakat 2005 senesinde durum günümüzden biraz daha farklıydı haliyle. O zamanlar Formula 1’in lastik tedarikçileri tatlı maskotu olan Mischelin ve Bridgestone idi. O zamanlar pilotlar kendi tercihleri neticesinde bu iki firmadan birini seçip,  yarışmalara katılıyorlardı. 2005’de Bridgestone marka lastikleri, Ferrari, Minardi ve Jordan takımları kullanıyordu. Mıchelin marka lastikleri ise Mclaren, Renault, Williams, RedBull, Toyota, Sauber ve BAR takımları tercih ediyordu. Dönemin kuralları ışığında takımların sadece bir lastik kullanma hakları bunlunmaktaydı. 2005 yılında takımların Michelin marka lastikleri tercih etmelerinin en büyük sebebi, mühendisler ışığında yapılan çalışmalarda Bridgestone’ye göre daha iyi performans sağlamasıydı.

Yarışlara başlamadan önce takımlar pist içerisinde pratik turlar yaparlar, Toyoto pilotunun bu turlarda lastik patlaması yaşaması ve daha sonra yedek pilotunun da lastik sorunu yaşaması herkesin dikkatini çekti. İndianapolis pisti Formula 1 yarışları için hazırlanmamasından dolayı, pilotlar yüksek hız ile virajlı kısımdan içeriye dönerken lastikleri dayanamıyordu. İki pilotunda da bu sorunu yaşayan Toyoto firması, meydana gelen durumu Mıchelın’e anlattı. Mıchelın marka lastik kullanan diğer takımlar da aynı sorunu sırayla yaşamışlardı.

Michelin tarafından yapılan açıklama; lastiklerin piste uygun olmadığı ve yeteri kadar dayanamacağı yönündeydi. Diğer bir yandan Bridgestone marka lastik kullanan araçlar da hiçbir sıkıntı yoktu.Daha da ayrıntıya girelim.

Lastik firmaları, yarışmacılara lastikleri göndermeden önce geçmiş yarışların verilerini toplayarak piste uygun bir şekilde lastik üretip araçlara göndermekteydi. Yarıştan önce pistte yapılan düzeltme çalışmasından dolayı lastiklere çok fazla bir yük binmekte. Michelin, tatlı maskotu olan, firmasının elinde böyle bir veri bulunmadığından dolayı, lastikleri piste uygun üretemedi. Bridgestone firması Amerika’da yapılan yarışmalara lastik tedariği yapan kendi alt marka lastik firmaları sayesinde piste uygun verileri elinde bulunuyordu. Bu sayede Indianapolis pistinde araçların sorun yaşamadan yarışa devam etmelerini sağlayacak lastikleri üretmişti.

Yaşanılan sorundan dolayı Uluslararası Otomobil Federasyonuna şikayetler edildi. Federasyonun sorunu çözme olarak yaptığı bir açıklama; “Yarışlarda lastik değiştirmek yasak fakat bu yarışa mahsus her 10 turda lastik değiştirmek serbest olsun.” Evet yanlış okumadınız.

Daha sonra Michelin firması tarafından, “Firmamız kurallardan dolayı bu kadar çok lastik üretmedi. Yarışa kadar da bu kadar fazla lastiği üretemeyecek.” Oldu.

Bir türlü ortak bir noktada birleşemeyen, federasyon ve yarışmacılar en sonunda arabalarını pitten çıkarmayıp, yarışa katılmadı.

Uluslararası Otomobil Federasyonu yarışa katılmayan firmalara ceza vereceğini açıkladı. Bunun üzerine araç firmaları “eğer verilen cezaları geri çekmezseniz Indianapolis eyaletinin kuralları ışığında sizi adam öldürmeye teşebbüsten şikayet edeceğiz.” Diye açıklama yapıldı. Bütün seyircilerin hayal kırklıkları ve yapılan protestolar neticesinde yarış, Bridgestone lastik kullanan 6 araç ile başladı. Yarışın sonucu Ferrari pilotlarının galibiyeti ile sonuçlandı. En başta da dediğimiz gibi, 2005 Amerika Grand Prix’i Formula 1 tarihinin en kötü yarışlarından biri olarak hafızalara kazındı.

 

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum