Geleceğin Mirası: Hayvanlarla Büyüyen Çocuklar

Evcil hayvanların çocuklarla kurduğu mutlu iletişimin, çocukların gelecek yaşamlarına yönelik sağladığı avantajlar saymakla bitmez. Gelin, birlikte göz atalım.


2

Hangimiz yolda gördüğümüz bir hayvanın masum bakışlarına karşı koyabiliriz ki? Pozitif bakışlarıyla içimizde bir mutluluk tufanı yaratan dostlarımız günümüzün güzelleşmesine en güzel sebepler arasında yer alıyor. Küçük yaştan itibaren hayvanlarla büyüyen insanların, diğer tüm canlılara karşı daha anlayışlı ve sevgi dolu olduğunu görmüşsünüzdür. Evcil hayvanlarla birlikte büyüyen çocuklar, paylaşım, sadakat ve anlayış duygularıyla erken karşılaştıkları için yaşama karşı daha pozitif bir bakış açısı benimserler.

Çocukların mutlu bir yaşama adım atmasını sağlayan hayvan sevgisi, duygusal ve sosyal gelişim aşamalarında önemli rol oynar. Çocukların hayvanlarla iletişimlerinde herhangi bir çıkar gözetmeksizin karşılıksız sevgileri, hayata yönelik sorumluluk güdülerinin gelişmesini sağlar. Hayvan sevgisinin çocukların yaşamında geleceğe yönelik avantajlar sağlaması anne ve babalarının çocuk yetiştirme aşamalarına da oldukça yardımcı olur.

Evcil hayvan sahiplerinin çocuk sahibi olmak gibi ihtimalleri söz konusu olduğunda öncelikle kafalarda bir soru işareti ve olumsuz düşünceler belirir. Özellikle hayvanların tüylerinin dökülmesi gibi temizlik temelli problemlerden dolayı çocuğu bağışıklık sisteminin çökerek hasta olabileceği ihtimalleri düşünülür. Fakat bu görüş gerçekliği yansıtmaz. Araştırmalara göre evde bulunan evcil hayvanlar bağışıklık sistemini düşürmek yerine, daha çok yükselttiği kanıtlanmıştır. Aynı zamanda çocuk, anne karnındayken bile annenin evcil hayvanla yaşadığı mutluluk ve huzur düzeyi çocuğun sevgiyle büyüyebilmesinin en önemli etkenlerindendir.

Evcil hayvanların çocuklarla kurduğu mutlu iletişimin, çocukların gelecek yaşamlarına yönelik sağladığı avantajlar saymakla bitmez. Bu konuda birçok avantajı sizler için sıraladık. Gelin, birlikte göz atalım.

Çocukların Kendilerine Saygı ve Özgüvenleri Artar

Küçüklükten itibaren hayvanlarla büyüyen çocuklar erken yaşta hayvan bakımı gibi büyük sorumlulukları üstlendikleri ve karşılıksız bir sevgi üstlendikleri için erken yaşta kendilerine saygı ve özgüvenleri artar. Çocuğun kendisi evcil hayvan bakımında yetkin hissetmesi ve bir canlı tarafından sevgi görmesi bireysel özgüveninin artışına yardımcı olur.

Gözlem Yetenekleri Gelişir

Küçük yaşlardan itibaren evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar yaşamda olup bitenlere karşı daha dikkat sahibi olurlar. Evcil hayvanların hareketleri, vermek istedikleri mesajlar ve sevgi belirtilerine ilişkin gözlem yaparak büyüyen çocuklar gelecek yaşamlarında da olup bitenlere yönelik gözlem yapma güdüsüne sahip olurlar.

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

Evcil hayvanlarla büyüyen çocuklarda bilinenin aksine bağışıklık sistemlerinde güçlenmeler gözlenir. Güçlü bağışıklık sistemlerinin akabinde çocukların alerjik reaksiyonlara yakalanma ihtimalleri de oldukça düşük olur. Bilimsel araştırmalara göre evcil hayvanlarla büyüyen çocuklar, diğer bireylere göre %25 daha az alerjik reaksiyonlarla karşılaşırlar.

Şefkat ve Güven Hisleri Gelişir

Çocukluğundan itibaren hayvanlarla büyüyen kişiler karşılıksız bir sevgi ve güven duygusu besledikleri ve bu duyguya aşina oldukları için geleceğe yönelik güven duyguları gelişim gösterir. Çocukluklarında küçük bir canlının zarar görmemesi için şefkat gösteren çocuklar, yaşamlarında karşılaştıkları olası durumlara karşı şefkat duygularını kaybetmezler.

Karşılıksız Sevgiyi Öğrenirler

Hayvan sevgisi ve dostluğuyla büyüyen çocuklar onlar gibi karşılıksız sevmeyi öğrenirler. Yaşamlarının bir evresinde karşılıksız sevgiyi öğrenen bireyler, hırslarından ve öfkelerinden arınarak yalnızca insan olduğu için birilerine değer verebilmeyi öğrenirler, çıkar duygularından arınırlar.

Aile Bağları Güçlenir

Ailenin bir üyesi olan kedi ve köpekler çocukların bebekliklerinden büyüme evrelerine dek mutluluğa, üzüntüye ve her duygusal duruma ortak olurlar. Hayvanlarla büyüyen çocuklar gelecekte aile olmanın önemini, karşılıksız sevgiyi ve birliğin kıymetini farkında olarak adım atarlar.

 

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

0 Yorum