Google Play, Apple’ın geçen yılki hamlesinin ardından komisyonları% 30’dan% 15’e düşürdü


0

Rakibi Apple’ın geçen yılın sonlarında yaptığı benzer bir hareketin ardından, Google’ın, kayan yazı mağazasında uygulama içi dijital ürünler ve hizmetler satan geliştiriciler için dünya çapında Play komisyonlarını azaltacağını söyledi.

Android üreticisi Salı günü yaptığı açıklamada, 1 Temmuz’dan itibaren, geliştiricilerin Play faturalandırma sistemini kullanarak her yıl kazandığı ilk 1 milyon dolarlık gelir için Google Play hizmet ücretini% 30’dan% 15’e düşürdüğünü söyledi. Şirket, geliştiricilerin bir yılda ilk 1 milyon doların ötesinde Google Play üzerinden ürettikleri her dolar için% 30’luk bir kesinti yapacağını söyledi.

Google, kendi tahminlerine dayanarak, Play ile ürün ve hizmet satan geliştiricilerin% 99’unun ücretlerde% 50’lik bir indirim göreceğini ve küresel olarak uygulamaların% 97’sinin dijital ürünler satmadığını veya herhangi bir hizmet ücreti ödemediğini söyledi.

Google’ın yeni yaklaşımı, geçen yıl şirketin platformu aracılığıyla 1 milyon dolardan fazla gelir elde etmeyen şirketlerden App Store satışlarının% 30’u yerine% 15’ini toplayacağını söyleyen Apple’dan biraz farklı. Bir geliştiricinin Apple platformundaki geliri 1 milyon doları aşarsa bu düşüş iOS uygulamaları için geçerli değildir.

Android ve Google Play’den Sorumlu Başkan Yardımcısı Sameer Samat, bir blog gönderisinde “Yılda 2 milyon, 5 milyon ve hatta 10 milyon ABD doları kazanan iş ortaklarımızdan, hizmetlerinin hâlâ kendi kendini idame ettiren bir yörünge yolunda olduğunu duyduk” dedi. .

“Bu nedenle, boyutu ne olursa olsun Play faturalandırma sistemini kullanan her Play geliştiricisine her yıl kazanılan toplam gelirin ilk 1 milyon $ ‘ı için bu indirimli ücreti sunuyoruz. Bunun, Google’ın tüm geliştiricilerin başarılı olmasına yardımcı olma misyonuyla uyumlu adil bir yaklaşım olduğuna inanıyoruz. ”

Hareket, Google faturalandırma sistemi ücretlerindeki değişikliklerin Hindistan’daki birçok yeni şirketi sarsmasından aylar sonra gerçekleşti. Google’ın, Android uygulamaları tarafından yapılan çeşitli kategorilerde uygulama içi satın alımlarda% 30’luk bir kesinti yapacağını açıklamasının ardından geçen yıl 150’den fazla girişim bir araya geldi.

Geri tepmenin ardından Google, Hindistan’da planlanan Play Store ödemeleri kuralını Nisan 2022’ye erteledi ve endişelerini daha iyi anlamak için son aylarda ülkedeki birkaç şirkete ulaşmıştı, konuya aşina kişiler TechCrunch’a söyledi.Hindistan’ın en değerli girişimi olan mobil ödeme sağlayıcısı Paytm’in kurucusu ve CEO’su Vijay Shekhar Sharma, Google’ın bugünkü hareketini bir “Halkla İlişkiler dublörü” olarak reddetti.

Sharma, TechCrunch ile yaptığı röportajda, yerleşik firmaların yine de Google’a fahiş miktarda ücret ödemesi gerekeceğini söyledi. Google’ın bugün yaptığı duyuru, Google’ın ciddi internet firmaları tarafından dile getirilen endişeleri gidermeyi planlayıp planlamadığı sorusunu daha da gündeme getiriyor. (Paytm’in uygulaması, Play Store faturalandırmasını kullanarak dijital ürünler satmaz.)

Firmaların bugün karşı karşıya olduğu en büyük endişe, faturalandırma için üçüncü taraf bir ödeme hizmetini kullanamama, dedi. Paytm uygulaması olan Sharma, “Temel olarak, 1 milyon dolardan daha büyük bir işletme kurduğunuzda – ki bu çok düşük bir çıta -% 30’luk bir ücret ödeyeceğinizi söylüyorlar, bu da vergilerden sonra% 44’dür,” dedi Paytm uygulaması. Hindistan’da Google Pay ile rekabet ediyor.

Satışlarda% 30’luk bir kesinti ve üçüncü taraf faturalandırma sistemlerini kullanamama, birçok geliştirici ve uygulama mağazası operatörü (Apple ve Google) arasındaki çekişme noktaları oldu ve Fortnite üreticisi Epic Games’in geçen yıl iPhone üreticisine karşı açtığı bir davaya yol açtı. . Epic CEO’su Tim Sweeney, Apple’ın daha küçük geliştiriciler için App Store ücretini düşürme hareketinin, uygulama yaratıcıları arasında bölünmeyi ekmek için planlandığını iddia etmişti.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
biliyonet

Astronomiye ilk girdiğimizde yaptığımız en eski etkinliklerden biri, gece gökyüzü heyecanı yüzeye çıkmaya başlar başlamaz çocuklarımıza göstermeyi sevdiğimiz şeydi

0 Yorum