Görünmeyen Güzellik: Yemek Fotoğrafçılığının İpuçları

Yemek fotoğrafçılığının ipuçlarını araştırdık. Söylemek bizden, uygulamak sizden! Kâğıdı, kalemi alın gelin. Başlıyoruz.


1

Hepimiz internet vasıtasıyla gördüğümüz yemeklerin görünüşü karşısında ne kadar tok olsak da acıkmadan duramıyoruz. Özellikle akışkan çikolata şelalelerinden tutun, parlaklık ve dolgunluğuyla göz kamaştıran sıcacık etlere kadar tüm yemeklerin fotoğrafları bizi bir anda başka alemlere götürüyor.

Günlük hayatta sosyal medya üzerinden hayatımızın birçok anını paylaşıyoruz. Bu eşsiz anların güzelliğini şüphesiz ki en fazla yemek sofraları ve fırından yeni çıkmış yemeklerin göz alıcı fotoğrafları oluşturuyor. Söz konusu sosyal medya hesaplarımız olunca hepimiz “en güzel benim olsun!” diyerek yola çıkıyor ve birçok güzelliği bir arada istiyoruz. Biz de sizlerin bu isteğini göz ardı edemedik ve yemek fotoğrafçılığının ipuçlarını araştırdık. Söylemek bizden, uygulamak sizden! Kâğıdı, kalemi alın gelin. Başlıyoruz.

Doğru Kompozisyon ile Doğru Tabaklar

Özellikle yemek fotoğrafçılığında başarıyı yakalamak için kompozisyonun göz alıcı olması çok önemlidir. Bu göz alıcılığın detaylarını yemeğin servis edildiği tabağa koyulma tarzından tutun, yer verilen besinlerin renk uyumlarına kadar birçok şey aynı anda oluşturabilir.

Renk Uyumları: Yemeklerinizin göz alıcı fotoğrafları olsun istiyorsanız, mutlaka renk uyumlarına dikkat etmeniz gerekir. Örneğin tabak içerisinde birbirini kapatan kahverengi, sarı ve hardal gibi renklere yer vermek görsellik için ilgi çekici olmayacaktır. Birbirini tamamlayan ve aynı tonlara sahip renklerin yanında yer verdiğiniz küçük bir domates kırmızısı bile tabağın altın vuruşu olabilir, bizden söylemesi.

Boşluk: Tamamen her yeri dolu ve tek bir boşluğa yer verilmemiş tabaklar göz zevkine hitap etmez. Yemek tabağını hazırlarken de aynı bir tasarımcı edasıyla boşlukların önemine de değinmeli ve yararlanmalısınız.

İPUCU

Yemeklerin servis tabaklarını fotoğraflarken solan sebzelerin mat görüntüsüne karşın zeytinyağı ve su damlacıkları ile parlak bir görüntü elde edebilirsiniz.

Işık Kullanımları ile Işıldayan Servisler

Yalnızca yemek fotoğrafı değil, tüm fotoğraf teknikleri için büyük önem taşıyan ışık kullanımları tabağınızın hak ettiği değeri görmesinde bir aracı rolünü üstlenir. Sert, fazla ya da yetersiz ışıklar yemeğinizin kötü görünmesine neden olur. Bu nedenle özellikle ışığın hangi açıdan, hangi şiddetle geldiği ve hangi gölgeyi oluşturduğu gibi soruların cevabı çok önemlidir.

İPUCU

Yemek fotoğraflarınızı çekerken telefon ya da fotoğraf makinenizin flaşını kullanmak çoğu zaman patlama yaparak etkisiz bir görüntü oluşturmasına neden olacaktır. Işık yönünden dilediğiniz verimi alabilmek için gün ışığından ya da yeterli bir yapay ışık kaynağından yararlanabilirsiniz.

Çekim Açısı Her Şeydir

Yemek fotoğrafçılığında en önemli konulardan birine geldik diyebiliriz. Çekim açısı bir fotoğrafçılığın her şeyiyken; yemek fotoğrafçılığında ne kadar önemli olduğunu bir düşünün! Örneğin, yemek fotoğrafınızda yer verdiğiniz nesnenin bir çilek olduğunu düşünün. Masanın tepesinden, özensizce çekilmiş bir çilek fotoğrafı odak alanını dışa çekecek ve çileğin özelliğine hitap etmeyecektir. Ancak çileğin ön planda olduğu ve yakınlaştırıldığı bir çekimde başrolün çilek olduğunu gösterebilirsiniz!

İPUCU

Çekim açısını ayarlarken mekânın temizliği de çok önemlidir. Arka planın flu olarak bırakılacağı bir çekimde dahi arka planda görülen nesneler gözün yorulmasına neden olabilir. Yemeklerinizi fotoğraflamadan önce mutlaka etrafın temizliğine özen göstermelisiniz.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum