Hayata Hız Katan Teknolojiler ve İnsan Yaşamı

Hayatımızda merkezde yer bulan teknoloji kavramıyla “erken kalkan” değil adeta “erkene ayak uyduran” yol almaya başlıyor.


0

Hayatımızı adeta bir zaman yarışı ile sürdürüyoruz. “Erken kalkan yol alır.” Terimini mutlaka duymuşsunuzdur. Hayatımızda merkezde yer bulan teknoloji kavramıyla “erken kalkan” değil adeta “erkene ayak uyduran” yol almaya başlıyor.

Geleneksel medya iletişim araçları yerine hayatımıza giren yeni medya araçları; tek yönlü iletişim trafiğini sınırlandırarak interaktif bir imkân sağlarken; aslında teknolojiye de büyük bir adım atmamızı sağladı. Gelişen teknolojiyle birlikte hayatımızda birden çok şey bir anda değişime yüz tuttu. Örneğin kahve makineleri yavaş ve ahenkli cezvelerde pişen kahvelerin yerini alırken; zahmetli elektrik süpürgelerin yerini de robot süpürgeler almaya başladı.

“Hız Çağı”

Hayatımızı oldukça kolay bir evreye dönüştüren günümüz teknolojileri, beraberinde hızlı bir çağa da atım atmamızı sağladı. Günümüz teknolojileriyle artık tek bir dokunuşla birden çok isteğe kısa sürede ulaşım sağlayabiliyoruz. Örneğin eskiden Türk kahveleri bakır cezvelerde kısık ateşte ahenkli ahenkli pişer, böylesi makbul olurdu. Fakat günümüzde Türk kahvelerinin piştiği bakır cezvelerin yerini kahve makineleri alırken; kahvenin pişme süresine dair bekleme güdüsü de makine tarafından maziye gömüldü. Artık elektronik Türk kahvesi makineleri, 5 dakika içerisinde tüm kahveyi hazır edebiliyor.

Aynı şekilde eskiden süpürgeler de teknolojiden nasibini henüz almamıştı. Günümüzün şarjsız elektrik süpürgelerinin yerine gırgırlar vardı. Gırgır yere eğilip, tüm evi baştan sona sağ ve sol hareketleriyle süpürmemizle işlemini yerine getirirdi. Zamanla gırgırların yerini toz torbalı elektrik süpürgeleri aldı. Yine emeğe ve insan gücüne dayanan elektrik süpürgeleri gırgırlardan daha iyi bir performans veriyordu. Günümüzde teknolojinin de insanoğlunun elinden tutmasıyla elektrik süpürgelerinin ve gırgırların yerini robot süpürgeler almaya başladı. Robot süpürgeler zamandan sağladığı tasarruf ve insan emeğine ihtiyaç duymaması sayesinde tercih ediliyor.

“İnsan Emeğine İhtiyaç Azaldı”

Yüzümüzü adeta teknoloji dünyasına döndüğümüz yaşamda, yapay zekâ teknolojileri sayesinde insan emeğine ve gücüne yönelik ihtiyaç azalamaya başladı. İyi ve kötü birçok sonuç doğuran yapay zeka teknolojilerinin şüphesiz ki insan yaşamına en büyük katkısı, insanların emeğine ihtiyaç duyulmaması yönünde gerçekleşti. Fakat bu durumun olumlunun yanında birçok olumsuz yanına da günümüzde rastlanmaya başladı. Yapay zekâ teknolojileriyle donatılmış teknolojik aletler günümüzde artmaya başladıkça insanoğlunun etkilendiği güdüler de paralel olarak farklılaşacaktır.

Teknolojinin İnsan Yaşamına Etkisi

Teknolojinin donatıldığı yapay zekâ kavramı sayesinde insan yaşamına ve hayata yönelik birçok farklılık ile dönüşümler de beraberinde geldi. Gelin, teknolojinin insan yaşamına etkilerini bilenler bilmeyenlere anlatsın.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum