Her Gün Yaptığımız Aslında Tehlikeli Şeyler

Her gün yaptığımız sıradan faaliyetlerin aslında hayatımızı riske attığının farkında değiliz.


0

Yürürken kafamıza göktaşı düşebilir, denize giren bir insana araba çarptığının haberini bile aldık. Kaderden kaçamasak da, bazı sıradan tehlikelere dikkat etmek gerekiyor. Her Gün Yaptığımız Tehlikeli Şeyler’i bilenler bilmeyenlere anlatsın!

 1. 1 Duş Almak ve Banyo


  Çoğumuz banyodaki elektrikli cihazların oluşturduğu tehlikelerin farkındayız. Saç kurutma makinelerinin ve diğer elektrikli cihazların elektrik çarpmasını önleyen cihazlar, karşılaşabileceğimiz tehlikeleri büyük ölçüde azaltıyor. Yine de banyo, her gün yaptığımız tehlikeli şeyler arasında. 

  Banyodaki kaymalar ve düşmeler en büyük tehlikeyi oluşturmakta. Sabitlenmemiş banyo paspasları ve ya kilimler, kaygan ıslak yüzeylerde olduğu gibi, düşme nedeniyle ciddi yaralama potansiyeline sahip. 

  Daha bitmedi. Banyo ayrıca, görünmeyen köşelerden atmosfere karışan zehirli küf için bir kaynak olabilir.   

  Her yıl yaklaşık 16.000 kişi duştan düşmeye bağlı yaralanmalar nedeniyle hayatlarını kaybetmekte.  Duşla ilgili yaralanmalar da yaşlılar için acil servis ziyaretlerinin önde gelen nedenlerden biri.

 2. 2 Ekrana Bakmak


  Amerika'da bir Kardiyoloji araştırması, günde dört saatten fazla ekran karşısında vakit geçirmenin kalp krizi ve felç riskini %120 artırabileceğini öne süren bir araştırma yaptı. Başka bir deyişle, ekrana bakmak, her gün yaptığımız tehlikeli şeylerden sadece biri.

 3. 3 Çok Konuşmak


  Uzmanlar, çok fazla konuşmanın kuru ses tellerine yol açabileceğini buldu. Bu da iltihaplanma, polipler ve hatta kanser öncesi durumlar dahil olmak üzere daha tehlikeli durumlara yol açabilir. 

  Uzmanlar, uzun açıklamalar yaparken tüketilmesi için sadece suyu öneriyor. Kola, alkol ve kahve gibi içecekler kuruluğu şiddetlendirir.

 4. 4 Telefon Sarjda Konuşmak


  Şarj olurken cep telefonuyla konuşmak son derece tehlikelidir. Arızalı bir şarj cihazı veya pil kolayca patlayabilir. Bu patlama, ellerde ve yüzde yanıklara ve diğer olası yaralanmalara neden olabilir. Her gün yaptığımız tehlikeli şeyler arasında en tehlikelisi, telefon sarjda iken konuşmak olabilir.

 5. 5 Yürürken Mesaj Yazmak


  Birçoğumuz mesajlaşırken ya da telefondaa konuşurken araba kullanmanın tehlikesini biliyor. Muhtemelen mesajlaşmayı ve yürümeyi aynı anda yapmanın bu kadar tehlikeli olacağını düşünmemişssinizdir.  Bir araştırmaya göre, ABD'de her yıl yürürken mesajlaşma nedeniyle ortalama 2000 bin kişi sakat kalıyor.

 6. 6 Araba Kullanırken Bir Şey Tüketmek


  Sarhoş edici olmayan içecekler içerken araba kullanmak da arabayı kullanırken alkollü olmak kadar tehlikelidir. 

  Yemek yerken ya da bir şey içerken araba kullanmak, dikkati dağılmış diğer sürüş yöntemlerinde olduğu gibi, çoğu kişinin farkında olmadığı tehlikeler sunar. Bu durum her gün yaptığımız tehlikeli şeyler arasında, bizle birlikte başkalarını da etkileyen bir durumdur. Hem dikkati yol haricinde başka bir şeye odaklar, hem de olası bir dökülme durumunda sürücünün konsantrasyonunu dağıtır.

 7. 7 Yemek Yapmak


  Her gün yaptığımız tehlikeli şeyler arasında belki de en karışık olanı yemek yapmaktır.  Dünya çapında 2.000 kişi her yıl donmuş gıdaları ayırmaya çalışırken yaralanıyor. Ortalama 5000 kişi, gaz zehirlenmesi ya da patlamalardan hastaneye kaldırılıyor.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Zekice Zekice
0
Zekice
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Alkış Alkış
0
Alkış

0 Yorum

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın