His ve Duyguların Değişim Gücü: Renkler

Hayatta yer alan tüm güzelliklerin sahip olduğu renkler, insanların görüş açısına girmesinin yanında, his dünyasına da hitap ediyor.


3

Hayatta birçok farklı renge şahit oluyoruz. Denize rengini veren gökyüzünün açık mavi tonundan tutun, soluduğumuz oksijenin kaynağı ormanların yeşiline kadar hayatın her alanında renklerle iş içe bir yaşam sürüyoruz. Bir an olsun dünyada renklerin olmadığını ve her sabah gözlerinizi siyah-beyaz bir dünyaya açtığınızı düşünün. Korkutucu geliyor değil mi? İşte her gün iç içe olduğumuz renklerin önemini bulunduğumuz dünyada anlamasak da kaybettiğimizi düşündüğümüzde içimizi bir karanlığa hapsedecek boyutta önem teşkil ediyor.

Günümüzde reklamcılık alanında birçok sektör, renklerin insan zihninde uyandırdığı duygu durumlarına göre tasarımlara adım atmayı amaç ediniyor. Örneğin özellikle gıda sektöründe ağırlıklı olarak kullanılan kırmızı renge şahit olmuşsunuzdur. Kırmızı renk sıcak renk kategorisinde yer alıyor ve bireyin his dünyasında acıkma hissini uyandırıyor.

Sadece kırmızı rengin etkileşimiyle sınırlı kalmayan renklerin özellikleri, insan zihninde birçok farklı duygu durumunun kamçılanmasına olanak sağlıyor. Gelin, renklerin bireylerin his dünyasına yönelik etkilerine ve çeşitli sektörlerde kullanım alanlarına değinelim.

Renklerin His Dünyasına Etkileri ve Kullanım Alanları

Kırmızı 

Kırmızı renk, başlı başına dikkat çekici bir etkiye sahiptir. Tutku ve aşkın bir sembolünü oluşturan kırmızı rengin harekete geçirme özelliği de mevcuttur. Kırmızı renk, heyecan uyandırıcı etkisi ile insanların dikkatini çekmeyi amaçlayan birçok sektör tarafından sıklıkla başvurulan tonlardandır.

Kırmızı renk, acıktırıcı ve harekete geçirici etkisi nedeniyle gıda sektöründe kullanılır. Özellikle gıda sektörlerinin logolarında yer bulan bu renk, fast-food restoranların “gel-al-git” mantığına ilişkin olarak mekân ve dekor renklerinde de kullanılır.

Mavi

Gökyüzüne baktığımızda mavi rengin içimizde uyandırdığı huzura hepimiz tanıklık etmişizdir. Sakinleştirici özelliğiyle bilinen mavi renk, kan akışını yavaşlatırken; sorumluluk ve güven duygularını da harekete geçirir.

Bireylerin güven duygularına olumlu birçok etkisi bulunan mavi renk banka ve hastane gibi sorumluluk ilkesi bulunan sektörlerde tercih edilir.

Mor

Asaletin ve zarafetin bir temsilini oluşturan mor renk, insan ruhunu dinlendirici özelliğiyle bilinir. Mor rengin dinginleştirici ve asil ruhu göz önünde bulundurulduğunda genellikle sanatsal faaliyetlerin içerisinde yer bulması olağandır.

Mor renk, duygusallık ve huzura yönelik uyandırdığı hislerin neticesinde genellikle mistik ve sanat ürünlerinin içeriğinde kullanılır.

Beyaz

Beyaz kelimesini duyduğumuz ilk anda hepimizin zihninde masumiyet ve sakinlik canlanır. Huzur ve sakinlik hislerinin bir uyandırıcısı olan beyaz renk, minimalist tasarımların gözde ögesi olarak kullanılır.

Beyaz rengin sektörde kullanım alanları genellikle güven ihtiyacının bulunduğu reklamlar ve dekorasyonlardır.

Sarı

Güneşin sapsarı ışıklarının havayı aydınlattığı günlerde gözümüzü ilk açtığımız andan itibaren kendimizi enerjik ve canlı hissederiz. Bir bahar ve yaz havasının enerjik duygularını uyandıran sarı renk, harekete geçirici özellikleriyle bilinir.

Sarı rengi her ne kadar enerjik bir yapıya sahip olsa da içerdiği pigmentler nedeniyle göz yorucu bir yapıya sahiptir. Bu nedenle iç mekanların tasarımlarında sarı renginin kullanımına başvurulmaz. Fazla enerjik bir havaya sahip olan sarı renk, enerjik reklamlarda ve harekete geçirmenin amaç edinildiği projelerde kullanılır. 

Yeşil

Hepimiz biliyoruz ki şifanın ve şifacılığın özü doğanın kendisine dayanır. Doğadan gelir ve doğanın kendisine tekrar geri döneriz. Var oluş, şifa ve sağlığın rengini oluşturan yeşil, huzur hissinin uyandırılmasında en etkili renklerden bir tanesidir.

Yorgunluğu azaltan etkisiyle de bilinen yeşil renk, sağlık sektöründe sıklıkla kullanılır.

Siyah

Bazılarımız siyah renk ile yapamazken; bazılarının da vazgeçilmezi haline gelir. Melankoli ve kudretin rengi olarak bilinen siyah, insan zihninde gücü çağrıştırır.

Siyah renk çeşitli sektörlerde gücün kaynağı olarak dekorasyonlarda ya da mistik tasarımlarda kullanılabilir.

Turuncu

Dinamik ve iç açıcı bir renk olan turuncunun, canlılık ve neşe duygularını harekete geçirme özelliği vardır. Kişiye cesaret ve güven veren rengi ile turuncu, şatafatın da sembolü olarak bilinir. Genellikle enerjik ve lüks tasarımlarda kullanılabilir.

Turuncu deyince hepimizin içi biraz kıpır kıpır oluyor. İç açıcı özelliğiyle bilinen turuncu renk, neşe ve enerji duygusunu harekete geçirir. Aynı zamanda turuncu rengin insan zihninde cesaret duygusunu uyandırdığı ve karşı tarafa güven hissini aşıladığı bilinir.

Turuncu renk, şatafat ve iç açıcı özellikleriyle birleştiğinde lüks tasarımların odağı haline gelir. 

Kahverengi

Kahverengi dendiğinde hepimizde bir sağlamlık hissi uyanır. Hassas karaktere sahip kişiler tarafından sıklıkla tercih edilen kahverengi bereketin de bir sembolünü oluşturur.

Kahverengi uyandırdığı güven duygusu ile özellikle ev dekorlarında ve mobilyalarda kullanılır.

Lacivert

Lacivert renk başlı başına sağlamlığın ve dirayetin bir sembolünü oluşturur. Özellikle lacivert rengin, insanların zihinlerini kullanmaları yönünde teşvik edici bir gücünün olduğu da bilinir.

Lacivert, zihinde uyandırdığı güç ve otorite etkisiyle şirket dekorlarında ve iş alanlarında kullanılır.

Gri

Gri rengin gözü rahatlattığı ve hareketsizliği çağrıştırdığı bilinir. İstikrarı temsil eden gri rengin, duyguları yatıştırıcı özelliği de vardır.

Gri renk, istikrarın ve sınırlı duyguların alanı olarak iş ortamları ve diplomasilerde kullanılır.

Pembe

Pembe rengi hepimiz duygusallık ve sevginin bir temsili olarak biliriz. Koşulsuz sevginin bir temsilini oluşturan pembe rengin insan zihni üzerinde sakinleştirici bir etkisinin de olduğu bilinir.

Pembe renk, sakinleştirici özelliği ile birçok dekorasyon ürününde ve anaç yapısı ile kişisel bakım reklamlarında kullanılabilir.

 

 

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

0 Yorum