İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: İstanbul’da Katliam Son Anda Önlendi!


2

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu NTV kanalında katıldığı bir programda son dakika haberi olarak İstanbul’da otogarda 5 kilogramlık patlayıcı ele geçirildiğini açıkladı.

İstanbul polisinin önemli bir katliamı önlemesi üzerine açıklamalarda bulunan Süleyman Soylu, “Otogarda bir aracın altına yerleştirilen patlayıcıyı tespit ettiler, bunları yerleştirenleri de yakaladı polisimiz. Patlayıcıyı da patlamadan etkisiz hale getirdi polisimiz. Otogarda yakalandı. Otogarda patlamak üzere yakalandı.” açıklamasını yaptı.

“Faciaya Yol Açabilirdi”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçtiğimiz günlerde tam kapanma kararına ilişkin yaptığı açıklamalardan sonra, kısıtlamaların başlayacağı perşembe günü 19.00 saatine kadar otoyollarda ve otogarlarda yoğunluk yaşanıyordu. İstanbul otogarında patlamanın bir faciaya yol açabileceğini belirten Süleyman Soylu, “Büyük ve önemli bir operasyondu. Kapanmadan önce bizi etkileyebilecek bir operasyondu. Bugün öğleden sonra, akşama doğru böyle bir operasyonu gerçekleştirdi polisimiz. Bize yönelik bu tip bir istihbarat var uzun zamandan beri, her birini takip ederiz. Böyle bir istihbaratımız vardı, tüm tedbirlerimiz artırılmış idi. Kapanma ile Bayramla ilgili tedbirlerimiz artırılmış idi. Arkadaşlarımız bu konuda hassasiyetleriyle birlikte şüpheli hareketlerini gördükleri, endişelendikleri, kamerayla da takibini yaptıkları, sonucunu da böyle yakaladıkları bir operasyonu tamamlamış oldular. Gözaltında iki kişi var. Kaçırmayız yani.” açıklamalarında bulundu.

İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden Operasyona İlişkin Açıklama

Süleyman Soylu’nun canlı yayında duyurduğu saldırının engellenmesinin akabinde İstanbul Emniyet Müdürlüğü’nden operasyona yönelik açıklamalar yapıldı.

“PKK/KCK terör örgütünün faaliyetlerinin deşifre edilmesine yönelik sürdürülen çalışmalar kapsamında; İstanbul İl Emniyet Müdürlüğünün Covid-19 pandemi tedbirleri kapsamında il genelinde şehrin giriş çıkışlarında ve otogarlar bölgesinde alınan tedbirler kapsamında Bayrampaşa ilçesi 15 Temmuz Demokrasi Otogarı içerisinde ve civarında gerçekleştirilen denetimler esnasında durumundan şüphelenilerek durdurulmak istenen 2 şahıs kaçmaya başlamış şahıslardan R. A. elindeki çantayı yol kenarındaki araç altına atıp kaçmaya çalışmış ancak kovalamaca sonucu Şube Müdürlüğümüz görevlilerince yakalanmış, otogar içerisine kaçan İ. Z. isimli şahsın ise otogar içerisinde gerçekleştirilen operasyonda sağ olarak yakalanması sağlanmıştır. Bomba imha ekiplerince sırt çantası incelendiğinde yaklaşık 5 KG patlamaya hazır 4 adet Uzaktan komutalı 2 adet Zaman ayarlı toplam 6 adet Plastik patlayıcı madde olduğu ilk incelemede tespit edilmiş çalışma devam etmektedir.”

17 Günlük Tam Kapanma Süreci

Kabine kararları sonrasında alınan tam kapanma kararlarına ve büyük tartışmalara neden olan alkol yasağıyla ilgili Süleyman Soylu açıklamalarda bulundu.

“Kamu düzeninden hiçbir şekilde taviz verilmeyecek. Milletimiz, sağlıkçılarımız, güvenlikçilerimiz, esnafımız büyük fedakarlıklar yaptı. Türkiye’yi görünenle değerlendirenler her zaman yanılmışlardır. Türkiye bu süreçte ölçerek, biçerek vatandaşlarımızın devletten, hükümetten beklediğini yerine getirerek elinden geleni ortaya koymuştur. Bütün üretim şartları düşünülerek hareket ediliyor.

Geçen kısıtlamada da bu tartışmayı yaptık. Bütün kısıtlamalarda ne varsa aynı. Kural aynı sadece süre uzadı. Cumartesi-Pazar kısıtlamasından hiçbir farkı yok. İngiltere’de, Fransa’da, Almanya’da birçok örnekleri var. Biz bunları değerlendirerek bütün adımları attık.”

Thodex Soruşturması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu Kripto para vurgunu soruşturmasına ilişkin de açıklamalarda bulundu: “Bir gizlilik üzerinde olan dava. Şu ana kadar 82 kişiye yönelik gözaltı kararı çıktı. 77 kişi gözaltına alındı. Hala sorgulamaları devam edenler var. Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı kırmızı bülten kararını Adalet Bakanlığı’na iletti. Biz de gece yarısı İnterpol’e ilettik. İnterpol de sabah 10’da kırmızı bülten çıkardı. Biz buradan yapabildiğimiz ölçüde internetten teknik takip yapmaya çalıştık. Bu konuda Arnavutluk makamlarıyla değerlendirmemiz sürdü. Onlardan da izin alarak 4 ülkeye ekip gönderdik. Karadağ’dan Kosova’ya kadar Arnavutluk’un etrafındaki ülkelere ekipler gitti. Kırmızı bültenle yakalandığı zaman bu ülkelerde iade anlaşmamız var. Biz üniversite 4’teyken İstanbul Kıymetler Borsası Karaköy’deydi. Biz 3 tane bıcır Türkiye’de yaptığımız programların daha sonra ABD piyasasında yapıldığını duyduk. Temel analiz yapıyorduk. Bir haber çıktı 2 milyar dolar. Bu büyük bir para. Para piyasasıyla ilgilenenler niçin buna itiraz etmedi diye baktık. Özellikle ben bilirkişilerin çağrılmasını istedim. Acaba bu rakamları büyütüp sansasyonel bir olay mı yaratmaya çalıştılar diye. 108 milyon dolarlık bir portföy söylediler. Kriptonun nasıl bir şey olduğunu bilmiyorum. İşlem hacmi ayrıdır portföy ayrıdır. Burada böyle bir avukat dile getirdi 2 milyarlık dolar öyle kaldı. Hemen arkadaşlarımız ilgili savcılarla görüşerek gözaltı yaptılar. Burada gerekli tedbirleri aldılar. Arnavutluk güvenlik güçleri arkadaşlarımız da oradalar. Yani net bir şey söylemem doğru olmayabilir. Aldığımız bilgiler var ama soruşturmanın gizliliğine riayet edelim.”

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

0 Yorum