İftar Sonrası Baş Ağrısı Nasıl Önlenir?

Ramazan boyunca oruçla birlikte beslenme düzeninde oluşan değişimler, sıvı alımları ve etken birçok madde nedeniyle baş ağrıları yaşanabilir.


0

Ramazan ayı geldiğinde içimizi kaplayan bir huzuru keşfederiz. Sahurlar şenlikten ve iftarlar sabırsızlığın mutluluğundan payını alır. Fakat Ramazan boyunca oruçla birlikte beslenme düzeninde oluşan değişimler, sıvı alımları ve etken birçok madde nedeniyle baş ağrıları da kaçınılmaz hale gelir. Uzmanlar Ramazan’da artan baş ağrısı şikayetlerinin, değişen uyku düzenleri ve beslenme stillerinden kaynaklandığını belirterek; önlem alınmadığı süreçte kronikleşeceğini ve ek olarak baş dönmesi şikayetlerini de tetikleyebileceği konusunda uyarıyor.

Ramazan’da oruç ve iftar vakitlerinden sonra yaşanan baş ağrılarının nedenlerini ve önlemek için yapabileceklerinizi sıraladık. Gelin, bilenler bilmeyenlere anlatsın.

Ramazan’da İftar Sonrası Baş Ağrısının Nedenleri Nedir?

Tansiyon

Ramazan’da besinlerin hızlı tüketimi ve aşırı tatlı alımları sonrasında çeşitli tansiyon problemleri ortaya çıkabilir. Yüksek tansiyona bağlı olarak şiddetli baş ağrıları ve baş dönmesi de kaçınılmaz hale gelir. Ramazan’da tansiyona bağlı baş ağrılarının önüne geçebilmek için mutlaka oruç çorbayla açılmalı ve yemek tüketiminin yavaşlatılması gerekir. Tatlıların tüketimi için de iftardan sonra birkaç saat beklenmesi tansiyon problemlerini önleyecektir.

Kan Şekeri

Ramazan’da bünyenin uzun süre açlık sonrası yemekle buluşması sonucunda kan şekerinin düşmesi gibi problemler meydana gelebilir. Şiddetli baş ağrısına neden olan kan şekerinin düşme problemlerini en aza indirgemek için besinlerin yavaş yavaş tüketilmesi önerilir.

Açlık Saatleri

Kişinin Ramazan’da yeni bir açlık temposuna alışması, vücudunda baş ağrısı gibi şikayetlerin görülmesine neden olabilir. Vücut oruca alıştıktan yaklaşık 10 gün sonra baş ağrılar da hafifleyecektir.

Uyku Düzeni

Ramazan ayında bireyler sahur vaktine kadar bekleyip, sabaha karşı uyumayı tercih ederler. Aynı zamanda kimileri için de sahur vaktine uyanmak bir çeşit uyku bölünmesi olduğu için beraberinde uyku dengesizliğini getirir ve sabaha kadar uyuyamazlar. Tüm güne yayılan uykusuzluk ve dengesizlik gibi şikayetler, beraberinde şiddetli baş ağrılarını da getirir.

Nikotin ve Kafein Eksikliği 

Ramazan’da sigara içen insanlarda uzun süreli nikotin eksikliğinden kaynaklı baş ağrısı şikayetleri görülür.

Ramazan’da Baş Ağrısı Nasıl Önlenir?

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum