İslam’ın İlk Kubbeli Yapısı: Kubbet’üs-Sahra

Kudüs’ün fethinden sonra Hz. Ömer tarafından yaptırılan mescidin yerine inşa edildiği için “Ömer Camii” olarak da bilinen Kubbet-üs Sahra gözde yapılardandır.


0

Kubbet-üs Sahra, tarih boyunca hem siyasi hem de dini bir çok olayda sembol oldu. Kubbet-üs Sahra‘yı bilenler bilmeyenlere anlatsın!

 1. 1 7. Yüzyılın Sonlarında İnşa Edildi


  Kubbet-üs Sahra, 7. yüzyılın sonlarında Emevî Halifesi Abd el-Malik'in emriyle, MS 70'te Roma'nın Kudüs Kuşatması sırasında yıkılan İkinci Yahudi Tapınağı'nın bulunduğu yere inşa edildi. Kubbet-üs Sahra'nın kubbesinin Roma binası üzerine yapıldığı da düşünülüyor. Kubbet-üs Sahra'nın yakındaki diğer Roma binalarıyla benzer özelliklere sahip olduğu için bu mantıklı olabilir. Yine de bu konu hakkındaki kabu edilen bilgi, diğer binaların sadece ilham olduğudur.  

 2. 2 Düzgün Bir Sekizgen


  Kubbet-üs Sahra, Hz. Muhammed'in yer çekimine meydan okuyan taş Hacer-i Muallak'tan miraca yükseldiği yere inşa edilmişti. Bazı rivayetlere göre Hz. Adem'in ilk ayak bastığı yerdir. Musevilikte de burası dünyanın yaratılış yeri olarak kabul edilir. Mescid-i Aksa'nın da bulunduğu tepede bulunan Kubbet-üs Sahra, düzgün bir sekizgen şeklinde ortası kubbeli bir camiidir.

 3. 3 Selahaddin Eyyübi Geri Aldı


  Kubbet-üs-Sahra, Kudüs'ün Haçlı Seferleri'nde ele geçirilmesiyle kilise olmuştu.  1099-1187 arasında yaklaşık 100 sene kilise olarak kullanıldı. Haçlıların eline geçmesiyle içinde bulunan taşın altındaki kücük mağaraya ikonlar yerlestirilen, üzerinde tahribat yapılan Kubbet-üs Sahra,  Selahaddin Eyyubi tarafından şehir geri alınınca özüne döndürüldü. Selehaddin Eyyübi'nin geri aldığı zamandan beri bugüne kadar Kubbet-üs Sahra bir daha el değiştirmedi.

 4. 4 Mimari Yapısı


  Kubbet-üs-Sahra dünya çapında çeşitli inançlara ait binalara ilham veren benzersiz tasarımıyla tanınıyor.  Mimarisi sekizgen şeklinde olduğu için bölgedeki bir çok yapıya ilham olmuştur. Yüksek bir kasnağın üzerinde merkezi bir kubbe ile yapı tamamlanır. Kufilerle dolu kubbe, mozaiklerle kaplı. Kubbet-üs Sahra'da en çok tanınan tasarım öğesi, yapının sekizgen duvarlarının üst kısmını süsleyen mavi sırlı çinileri.

 5. 5 Müslümanların İlk Kıblesi


  "Yer ile gök arasında asılı duran taş" olarak tasvir edilen kutsal taş Hacer-i Muallak buradadır. Burası, Mescid-i Aksa'nın yanındadır. Müslümanların ilk kıblesidr. Hem peygamberlerin uğrak yerleri olması açısından, hem ilk kıble, hem Hz. Muhammed'in miraca yükseldiği yer olması burayı önemli kılar. Dahası, İslam'ın ilk kubbeli eserlerinden biri olmasından dolayı Kubbet-üs Sahra'nın yeri ayrıdır. 


 6. 6 Osmanlı İmparatorluğu ve Kubbet-ül Sahra


  Osmanlı İmparatorluğu döneminde Yavuz Sultan Selim, Kanuni Sultan Süleyman Kubbet-ül Sahra'nın restoresine yardım ettiler. Günümüzde de dışarıdan görübileceğimiz çiniler de Sultan II. Abdülhamid tarafından değiştirilmişti. Dahası, Kubbet-üs Sahra'nın etrafını çevreleyen Ayet-el Kürsi yazılı çiniler İstanbul'dan gönderilmişti.

 7. 7 Patlatılması Düşünüldü


  1967 yılında Altı Gün Savasları sonucunda İsrail Kudüs'ü isgal etmişti. Bu işgalden sonra radikal Yahudiler Kubbet-üs Sahra'ya dinamit yerleştirerek patlatmayı düşündüler. Kimse tarafından desteklenmeyen bu plan hiçbir zaman uygulanmadı. 

 8. 8 Türkiye'nin Müdahelesi


  Kudüs İşgali sırasında İsrail askerleri Kubbet-ül Sahra'nın üzerine İsrail bayrağı dikmeye karar vermişlerdi. Bayrak dikidiği an Türkiye başkonsolosu Ali Refik İleri, yetkililerin yanına gitti. Başkonsolos, verdiği nota ile bayrağın indirilmesini sağladı.

  "Dikkat edin. Belki, Ürdün askerleri kaybetti ama Müslümanlar kaybetmedi. Bu bayrak indirilecek."

  4 saat sonra bayrak indirildi.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Zekice Zekice
0
Zekice
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Alkış Alkış
0
Alkış

0 Yorum

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın