İsrail’in Mescid-i Aksa Saldırısı

Geçtiğimiz günlerde İsrail polisi, Doğu Kudüs'teki Eski Şehir bölgesinde bulunan kutsal Mescid-i Aksa'ya bir saldırı gerçekleştirdi.


0

İsrail geçmişten bu yana Müslüman milletlere uyguladığı zulüm ve şiddete günümüzde de devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde İsrail polisi, Doğu Kudüs’teki Eski Şehir bölgesinde bulunan kutsal Mescid-i Aksa’ya bir saldırı gerçekleştirdi.

Neler Oldu?

İşgal altında olan Batı Şeria bölgesinde ikamet eden Filistinliler Batı Şeria ile Kudüs arasındaki askeri kontrol noktalarını geçerek Harem-i Şerif’e ilerledi.

Yolculuğun sonucunda Mescid’i Aksa’ya varan Filistinliler, Ramazan ayının son Cuma namazını kılabilmek için Mescid-i Aksa’yı doldurdu. Kudüs İslami Vakıflar İdaresi’nin açıklamasına göre yaklaşık 70 bin Filistinli kutsal mabedin içerisinde namaz kılıyordu.

Akşam saatlerinde İsrail polisi cemaati hedef alan bir saldırı gerçekleştirdi. Doğu Kudüs’ün Eski Şehir bölgesinde bulunan Harem-i Şerif adeta bir savaş alanına dönüştü. İsrail polisi ses bombaları ve plastik mermilerle saldırıya geçti. Yapılan saldırıya ve gaz bombalarına rağmen bazı Filistinliler namaza devam etti.

Aynı zamanda Mescid-i Aksa’nın içinde bulunduğu Eski Şehir bölgesinin Şam Kapısı ile Sahire Kapısında da İsrail polisi Filistinli gençlere bir saldırı gerçekleştirdi.

Doğu Kudüs’ün farklı noktalarında İsrail’in plastik mermi ve ses bombalarıyla düzenlediği saldırıda yaralananlara ilişkin Filistin Kızılay’ından yapılan açıklamaya göre 205 Filistinli yaralandı. Yaralıların 88’i Kudüs’teki hastanelere kaldırılırken, geri kalanlar ayakta tedavi edildi.

Filistinli cemaate yapılan saldırıda yaralananların çoğunun plastik mermiyle yüz, göz ve göğüs bölgesinden hedef alındığı açıklandı.

Saldırılara Türkiye’den Sert Tepkiler Gösterildi

İsrail’in Filistinli Müslümanlara yönelik hain saldırısına Türkiye’den de tepkiler gecikmedi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik ve Cumhurbaşkanı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kudüs’te İsrail tarafından gerçekleştirilen terör saldırısına yapılan açıklamalarla tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu: “İnsan haklarından bahsedenlerin İsrail’e dur demesi gerek.”

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İsrail’in kutsal Ramazan ayında saldırganlığını giderek artırdığını ve işgalci kuvvetlerin, Filistinlilerin koronavirüs bahanesiyle Mescid-i Aksa’ya girmelerinin engellenmek istendiğini söyledi. Önümüzdeki günlerde bu provokasyonların devam edeceğini belirten Mevlüt Çavuşoğlu, insan haklarından bahsedenlerin İsrail’e dur demesi gerektiğini belirterek tepki gösterdi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: “Neden bu masum insanlar bu tarz işlerle karşı karşıya?”

İsrail’in saldırısının, vicdana, ahlaka tamamen aykırı olan bir davranış olduğunu dile getiren Süleyman Soylu şunları söyledi: “Dini bağlantılar üzerinden oluşturulan terör gerçekleştirilmektedir. Bu kışkırtıcılığın ana sebebi nedir? Neden bu masum insanlar bu tarz işlerle karşı karşıya? Kudüs’ü İsrail’in başkenti ilan edenlere bunu sormak lazım. 

Buraya kendi elçiliklerini taşıyanlara da bunu sormak lazım. Dünya siyasetinin en zayıf olduğu dönemde bunu yapıyorlar. Suriye’de nasıl milyonlarca insan katledildi, yaşlılar öldürüldüğünde ses çıkaramayanlar varsa, bunu fırsat bilinler yine iş başında. Bu İsrail terörüdür. Dünyanın içerisinde bulunduğu Türkiye’nin dışında buna ses çıkarabilecek ülke sayısı çok azdır. Burada diplomatik konuşmanın bir anlamı yok.”

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik: “Şiddeti İsrail himaye ediyor”

Ak Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İsrail hükümetinin her Ramazan ayı için bir kaos planı hazırladığını belirtti ve önceki gün de iftar sofrasında bir saldırı gerçekleştiğini ifade etti. Filistinlilere karşı şiddetin yükseltildiğini belirten Çelik, şiddeti İsrail’in himaye ettiğini söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın: “Filistin halkı yalnız değildir”

Filistin halkının yalnız olmadığını belirten Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın şunları söyledi: “Yaralananlara acil şifalar diliyorum. Bu kademeli sistematik İsrail saldırıları ilk defa olmuyor. Ve işgalci İsrail güçlerinin Ramazan orucunu ve Mescid-i Aksa’yı dahi hiçe sayan, hiçbir kutsala saygısı olmayan tavrını oraya koyan bir durumla karşı karşıyayız. Filistin halkı yalnız değildir. Türkiye Cumhuriyeti olarak, Türkiye olarak Filistin’in haklı davasında yanlarında olduk. Bundan sonra da olmaya devam edeceğiz. Saldırıları şiddetli şekilde kınıyoruz”

İletişim Başkanı Fahrettin Altun: “Başını İsrail’in çektiğini zulüm düzeni, işgal girişimi var”

Başını İsrail’in çektiğini zulüm düzeni, işgal girişimi olduğunu belirten İletişim Başkanı Fahrettin Altun şu sözlerle tepki gösterdi: “Başını İsrail’in çektiğini zulüm düzeni, işgal girişimi var. Burada hukuk nerededir? Orta Doğu’da kalıcı barıştan söz edeceksek, esas olan şey İsrail zulmünün ortadan kalkmasıdır.”

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

2 Yorum