Koronavirüs Gündemi: İçişleri Bakanlığı Yeni Koronavirüs Genelgesi Yayınladı

Koronavirüs günlerinde tam kapanma sürecine saatler kala İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere "Görev Belgesi Düzenleme" konulu bir genelge gönderildi.


2

Koronavirüsle mücadele günlerinde tam kapanma sürecine saatler kala İçişleri Bakanlığı tarafından valiliklere “Görev Belgesi Düzenleme” konulu bir genelge gönderildi.

“Görev Belgesi Bulundurmak Zorunlu”

Görev belgesi düzenleme konulu genelgeye göre, tam kapanma önlemlerinin sürdürüleceği 29 Nisan-17 Mayıs tarihlerinde muafiyet kapsamında bulunan iş yeri, fabrika ve imalathane çalışanlarının İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden “Görev Belgesi” başvurusunda bulunabilecekleri belirtildi. Kamu kurum ve kuruluşlarında görevli kamu personeli için yetkili yöneticiler tarafından “Kamu Personeli Görev Bildirim Belgesi” düzenlenebilecek. Tam kapanmada sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan iş yerlerinde çalışan personellerin görev belgesini yanında bulundurması zorunlu olacak.

“29 Nisan 2021 Perşembe gününden itibaren muafiyetler kapsamında bulunan iş yeri/fabrika/imalathane gibi yerlerde çalışan kişilerin, e-devlet platformunda yer alan İçişleri Bakanlığı e-başvuru sistemi üzerinden “görev belgesi” başvurusunda bulunacak. Görev belgesi başvurusunda bulunan kişilerin sosyal güvenlik numarasına göre halen çalışmakta olduğu iş yeri sicil numarası belirlenecek ve iş yerinin faaliyet alanına göre muafiyet kapsamında kalıp kalmadığı kontrol edilecek.

İlgili Bakanlıklarla sağlanan entegrasyonlar sayesinde anlık ve otomatik olarak yapılacak bu sorgulamalar sonucunda bildirim ile aranan şartlar arasında uyumluluğun tespiti halinde sistem üzerinden otomatik olarak görev belgesi düzenlenecek.”

“Yetkili Tarafından İmzalanacak”

Görev belgesi için başvuruda bulunan çalışanlara dair kimlik bilgisinin yanında hangi amaçla iş yerinde olması gerektiği, çalışma süresi/zaman dilimi, iş yeri ve ikamet adresi, kullanacağı servis ya da araç plaka bilgisinin bulunacağı belgenin çıktısının alınarak işveren/şirket sahibi tarafından imzalanması zorunlu olacak.

Görev belgesine yönelik başvuruda bulunan çalışanın sistem yoğunluğu ya da erişim hatası gibi nedenlerle başvuruda bulunamaması durumunda bir defaya mahsus olmak ve en fazla üç gün için geçerli olmak kaydıyla görev belgesi formunu manuel (el yordamıyla) doldurarak, işveren tarafından imzalanması ile düzenlenebilecek.

Aynı zamanda görev belgesine sahip olan kişilerin belirtilen zaman ve mekân bilgilerine bağlı kalarak iş yerlerinde bulunmaları zaman ve güzergâh bilgilerine dayalı olarak işçinin sorumluluğunda olacak.

“Eksik ve Yanlış Bilgilere Yönelik İdari İşlemler Uygulanacak”

Düzenlenmiş görev belgeleri sokağa çıkma yasaklarında devamlı bir kontrole tabii tutulacak. E-başvuru sistemi üzerinden üretilen görev belgeleri, kolluk kuvvetlerinin bilgi sistemlerine iletilecek ve denetimlerde geçerli bir görev belgesi olmayan, eksik ve yanlış bilgiler sunulan kişiler ile eksik/yanlış bilgi veren iş yeri yetkilileri hakkında adli ve idari işlem uygulanacak.

“Vatandaşların Erişimini Sağlamak Üzere İyileştirmeler Yapıldı”

Yayınlanan yeni genelgede tam kapanma kararlarına ilişkin vatandaşların erişimini daha ulaşılabilir hale getirmek üzere seyahat izin belgesi ve cenaze izin hizmetlerinde iyileştirmeler yapıldı.

Seyahat izin başvuruları önceden E-devlet sistemi üzerinden sağlanıyordu. Vatandaşların seyahat izin başvurularında işlemlerini kolaylaştırmak üzere e-Devlet İçişleri Bakanlığı Hizmetleri listesinden doğrudan erişim sağlanabilecek düzeye getirildi.

İyileştirmeler kapsamında cenaze sahibi vatandaşların da seyahatlerinde mağdur olmamaları adına cenaze izin hizmeti, seyahat izni başvurusundan ayrı ve doğrudan erişilebilir hale getirildi. Aynı şekilde cenaze işlemleri için başvuranların “Ölüm Belgesi” yükleme zorunluluğu da kaldırıldı. Cenaze sahibi vatandaşların işlemlerinin doğruluğu İçişleri Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığı arasındaki sistem entegrasyonları ile sağlanabilecek düzeyde iyileştirildi.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

0 Yorum