Koronavirüs Koruyucusu Maske Hakkında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Sizler için maske kullanımında dikkat edilmesi gerekenleri araştırdık. Gelin, bilenler bilmeyenlere anlatsın.


2

Koronavirüs hayatımıza girdiği ilk günden beri hastalığa neden olabilecek virüslerden korunabilmek için maske, hijyen ve mesafe kurallarına dikkat etmeye çalışıyoruz. Virüsün bağışıklık sistemine olumsuz müdahalesinin önüne geçebilmek için özellikle solunum yollarıyla virüsün buluşma noktasında çeşitli önlemler almak gerekiyor. Uzmanların virüsün hâkim olduğu ilk günden beri hastalığa neden olabilecek etkenlere bir savaş niteliğinde savunduğu maske kullanımları hepimizi koronavirüse karşı koruma görevini üstleniyor.

Koronavirüs tedbirlerinde oldukça önem arz eden tıbbi maskeler, kullanım ve hijyen alanında da dikkat edilmesi gereken kuralları içeriyor. Sizler için maske kullanımında dikkat edilmesi gerekenleri araştırdık. Gelin, bilenler bilmeyenlere anlatsın.

Maske Nasıl Takılır?

Maskelerin hastalığa neden olabilecek virüslere karşın bir koruyucu görevini üstlenebilmesi için öncelikle hijyenik şartlarda takılması gerekiyor. Maskenin hijyenik kullanımı şu şekilde sıralanabilir:

 • Maske takılmadan önce eller mutlaka su ve sabunla 20 saniye boyunca yıkanmalıdır. Sabunun ve suyun bulunmadığı ve maskenin gerektiği durumlarda alkol içerikli dezenfektan ile 20-30 saniye arasında eller ovuşturulmalıdır.
 • Maskelerin katlı kısımlarının dışa gelmesi ve demirli bölmenin burun üstünde bulunması gerekir. Maske, demirli kısım burna sıkıştırılıp, ipler kulağa geçirilmek suretiyle takılır.
 • Maskenin burun üzerinde kalan demir kısmı burna iyice sıkıştırılarak takılır ve yerleştirilir.
 • Maskenin son aşamasında burun, ağız ve kulak bölümlerinde hiçbir boşluk bulunmaması gerekir.

Maske Nasıl Çıkartılır?

Maskenin takma aşamasında olduğu kadar çıkartma aşamasında da hijyen oldukça önemlidir.

 • Maske, burun, ağız ve çene bölmesini içine alan, yoğun kirlenmenin bulunduğu ön kısma dokunulmadan, kulak arkasındaki lastiklerden tutarak çıkartılmalıdır.
 • Çıkartılan maske lastiklerinden tutularak ağzı kapalı kalan çöpün içerisine atılır.
 • Maske çıkartıldıktan sonra eller mutlaka 20 saniye boyunca bol su ve sabunla yıkanmalıdır.
 • Su ve sabunun bulunmadığı alanlarda maske çıkartılması gerekiyorsa, çıkartıldıktan sonra ellerin 20-30 saniye boyunca alkol içerikli dezenfektanla ovuşturulması gerekir.

Maske Kullanımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Tıbbi maskeler kesinlikle ortak kullanılmamalıdır. Kişinin kullandığı maske yalnızca kendine ait olmalıdır.
 • Maskenin kullanım anında yırtılması ya da kirlenmesi üzerine mutlaka yenisiyle değiştirilmesi gerekir. Yırtılan ve kirlenen maskeler virüsün bulaşma riskini arttırabilir.
 • Kullanılmış bir maskenin mutlaka çöpe atılması gerekir. Az kullanılmış ya da zarar görmemiş maskelerin bile bir kere kullanıldıktan sonra atılması önemlidir.
 • Maskelere dokunulmaması gerekir. Yanlışlıkla temas sağlandığı durumlarda ellerin 20 saniye boyunca bol su ve sabunla yıkanması; imkanların bulunmadığı yerlerde el dezenfektanıyla 20-30 saniye boyunca ellerin ovulması gerekir.

Önemli: Hastalığa neden olan virüslerin bulaşma riskini önlemek amacıyla tıbbi maskeleri takarken ve çıkartırken mutlaka el hijyenini sağlamak gerekir. Aynı zamanda maske tek başına virüsten korumak için yeterli değildir. Maske kullanımıyla birlikte mesafe ve hijyen kurallarına da uyum sağlamak gerekir.

 

 

 

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

0 Yorum