Mandela Etkisi ve Doğru Sayılan Yanlışlar

Bizler, insanlık olarak herhangi bir olaya karşı yeterli somut kanıta sahip olmadığımız halde, akıllarımızın ürettiği senaryolara inanma eğilimindeyiz


0

Hafızamızın olayları kaydederken olayı oluşturan parçacıkları da yok saymasından dolayı oluşur bu durum. Herhangi bir şey gerçekleştiğinde, geçmişte meydana gelen ancak kesin olmayan olaylar ve durumları gerçekliğin ötesinde değerlendiriyoruz. Biliyo.net olarak bu konuyu sizlere paylaşmak istedik.

 1. 1 Klasik Müziğin İnsan Beynini Geliştirmesi


  Mandela Etkisi'nin en büyük örneklerinden birine gelirsek, klasik müzik dinleyen ineklerin süt miktarının arttığı iddia ediliyor. Ancak gerçekte bu durumu ispatlayacak bilimsel bir kanıt yoktur fakat bu iddialar o kadar kabul edildi ki klasik müziğin etkili olduğu düşünüldü. Sonunda araştırmacılar iddiaları bazı çiftliklerde denedi ve ineklerden elde edilen süt miktarı ile klasik müziğin doğrudan bağlantılı olduğuna ulaşılamadı.

   Bir olgunun bilimsel olması için, aynı şartlarda her değişkende aynı sonucu vermesi gerekir. Tüm araştırmalara rağmen çiftliklere bu hayal satıldı. Hatta daha ileri gidilerek klasik müzik CD'leri, bebeklerin oynaması için hazırlanan reklamlarla geniş kitlelere ulaştırıldı. Okullara satıldı.


 2. 2 Çin Seddi'nin Uzaydan Görülmesi


  Doğru olmayan veya kesin olarak bilinmeyen durumlarda yapılan iddianın kabul edilmesi sonucunda,  toplumlar doğru olmayan gerçeklere kendi yarattıkları zihinsel verilerle inanırlar. Çin Seddi'nin uzaydan görüldüğüne dair inanış da buna bir örnektir. 

  Evet, Çin Seddi uzaydan görünmüyor. Bu inanış, tamamen Mandela etkisi.

 3. 3 Pisa Kulesi'nin Eğik Yapılması


  Şehrin katedral kompleksinin üçüncü ve son yapısı olarak 1173 yılında başlayan Pisa kulesi 56 metre yüksekliğinde tasarlanmış ve beyaz mermerden yapılmıştı.. Sekiz katından üçü, binanın temellerinin yumuşak zemine eşit olmayan bir şekilde oturması dikkat çekici hale geldiğinde tamamlanmıştı. 

  O sırada İtalyan şehir devletleri arasında savaş çıktı ve inşaat neredeyse bir asır boyunca durduruldu. Bu duraklama, kulenin temelinin yerleşmesine izin verdi. 

  İnşaat yeniden başladığında sorumlu mühendis Giovanni di Simone, yeni sütunları kısa tarafta biraz daha uzun hale getirerek oluşan eğimi telafi etmeye çalıştı, ancak fazladan duvarcılık yapının daha da batmasına neden oldu. Mühendisler eğilme sorununa çözüm aradıklarından proje kesintilerle boğuştu, ancak kule nihayetinde 14. yüzyılda zirveye çıktı. İkiz spiral merdivenler kulenin içini kaplıyordu ve zeminden çan odasına giden 294 basamak vardı (bir merdiven, kulenin eğimini telafi etmek için iki ek basamak içerir. Bu da mimari bilimine en büyük katkıları sunmuş Mimar Sinan tarafından öğretildi). 

  Önümüzdeki dört yüzyıl boyunca kulenin dikleştirilmesi için sütunlar yerleştirildi. Eğimin hala önüne geçilemediği için çanlarla yapı sağlamlaştırılmaya çalışıldı. En büyüğü 3.600 kg'dan daha ağır olan Çanlar da işe yaramadı. 

  Temeller, çimento harcı enjeksiyonu ve çeşitli takviye ve takviye türleriyle güçlendirildi, ancak 20. yüzyılın sonlarında yapı, yılda 0,05 inç (1,2 mm) oranında hala çöküyordu ve çökme tehlikesi altındaydı. . 1990'da kule kapatıldı ve mühendisler büyük bir doğrultma projesi üstlenirken tüm çanlar susturuldu. Toprak, temellerin altından sifonlandı ve eğimi azaltılmaya başlandı. Kulenin güvenli hale getirilmesi Mayıs 2001'de tamamlandı ve yapı tekrar ziyaretçilere açıldı. Kule, Mayıs 2008'de sensörler hareketin toplam 19 inç (48 cm) iyileşme ile çökmeyi nihayet durduğunu gösterene kadar daha fazla kazı yapılmadan düzleşmeye devam etti. 

  Yani, özetle, kule eğik yapılmadı.

 4. 4 Soda ve Maden Suyunun Aynı Olması


  Soda ve maden suyu aynı şey değilmiş. Biz de ilk öğrendiğimizde onca zamandır yaşadığımız hayatın boşa olduğunu ve bu yaşa kadar iyi gelebildiğimizi fark ettik..

  Maden suyu da soda da mideyi rahatlatma özelliğine sahiptir. Ancak maden suyu saf ve mineral deposudur. Maden suyu içerisinde çözülmüş mineral sıvıları bulunduran elementlerden oluşan bir içecekken soda ise içilebilir nitelikteki herhangi bir suya karbonhidrat eklendiğinde elde ediliyor. 

  Maden suyunun minerali çok zengin iken soda mineral içermemekte.

 5. 5 Ispanakta Bol Miktarda Demir Bulunması


  Gelelim belki de en komik şekilde yanlış bilinen olaya. Hepimizin çocukluk kahramanı Temel Reis'in Ispanak yiyerek güçlendiğini ve Kabasakal'ı her defasında alt ettiğini hatırlıyoruz. Ispanakta bol miktarda demir yoksa neden çizgi film bu besini Asterix'in güç iksiri gibi kullandı peki ?

  Besin değerlerini kaydeden bilim insanları, ıspanağı inceleyip değerlerini aldığında bunu kayda geçirirken, ıspanağa ait demir değerinin ondalık virgülünü yanlış yere koyuyor. Fark edilene kadar artık geçen kalan bilim insanları, tüm Dünya'nın ıspanağın demir kaynağı olarak bilmesine istemeden sebep oluyorlar. O kadar açıklama ve düzeltmeler yapılıyor fakat toplum artık o kadar inanmış ki; çizgi filmlerin bile ana konusu oluyor.

 6. 6 Nelson Mandela


  Şu an için klasik müziğin insan beyninin gelişiminde bir yararı olup olmadığı bilinmemekte. Doğru olabilir, yanlış olabilir. Henüz kanıtlanmadığı için bir yorum yapamayız, fakat doğruluğuna somut bir veri olmamasına rağmen inanmak, “bilgilenme” coşkusunu “taraf tutmak” olgusuna çeviriyor.

   Mandela'nın 2013'teki ölümünden sonra, "Mandela 20. yüzyılda hapishanede ölmedi mi?" Tepkiler bize bu durumun toplumlardaki yan etkisini gösterir.

 7. 7 Bonus : Montrö Boğazlar Sözleşmesi'nden Çıkılacağı


  İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasının ardından oluşan tartışmalar ve iddia edilen hukuksuzlukların ardından TBMM Başkanı Mustafa Şentop, katıldığı bir programda söz konusu yetkinin 16 Nisan 2017 Referandumu'yla halk tarafından Cumhurbaşkanı'na verildiğini dile getirdi. Bunun üzerine yaptığı eklemede, Cumhurbaşkanı'nın halk tarafından aldığı hukuki yetki ile dilerse Montrö'den çıkabileceğini söyledi. 

  Bunun üzerine Montrö'den çıkılacakmış gibi açıklamalar, click-bait amaçlı haberler yapılarak içerik sıfırlandı ve sadece iddialar ortada kaldı. Vatandaşlar, Montrö'den çıkılmaması için tepkide bulundular, bildiriler yayınladılar ve televizyon programları yaptılar.

  En son, söz konusu bildirinin ülke tarihindeki darbe bildirileriyle aynı girişe sahip olmasından dolayı oluşan problemin ardından, TBMM Başkanı Şentop'un örnek verdiği açıklama tamamen zihinlerde farklı yansımaya yol açtı.

  En son, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, diplomatik bir dille sözleşmenin daha iyisi olana dek sözleşmeden çıkılmayacağını, sadece yetkisi olduğunu dile getirerek olayı kapattı. 


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Zekice Zekice
0
Zekice
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Alkış Alkış
0
Alkış

2 Yorum

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın