Marmara Denizi’nin Salya Tehlikesi!

Marmara Denizi’nin yaklaşık 8 aydır balıkçıların “salya” ya da “kay kay” olarak isimlendirdikleri “Müsilaj” sorununa hala çözüm bulunamadı.


0

Marmara Denizi’nin yaklaşık 8 aydır balıkçıların “salya” ya da “kay kay” olarak isimlendirdikleri “Müsilaj” sorununa hala çözüm bulunamadı. Söz konusu salya sorunu Marmara Denizi’nin farklı kıyılarını adeta istila ediyor ve gün geçtikçe başka kıyılara da ulaşıyor.

Marmara Denizi’nde yaşanan salya tehlikesi için acil arıtma tesisleri kurulması yönünde uyarılar yapan Bandırma Onyedi Eylül Üniversitesi Denizcilik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mustafa Sarı şunları söyledi: “Denizin kirliliğe dayanma gücü kalmadı. Çünkü denizler, Marmara Denizi sihirbaz değil.”

Prof. Dr. Mustafa Sarı özellikle yetkili kurumların koordineli şekilde önlemlerini almaması durumunda söz konusu tehlikelerin daha çok yaşanabileceğinin altını çizdi. Su yüzeyindeki köpüklü yapışkan oluşum, koku ve görüntü kirliliği yaratan deniz salyası, balıkçılığı ve turizmi de tehdit ediyor. Aylardır Marmara Denizi ve Çanakkale Boğazı çevresinde etkili olan deniz salyasının tehdit boyutunun büyümeye başladığının altı çiziliyor.

Deniz salyasının oluşumunun insan sağlığını da büyük ölçüde etkileyebileceğini açıklayan İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji Bölümü Hidrobiyoloji Anabilim Dalı öğretim görevlisi Doç. Dr. Muharrem Balcı şunları söyledi: “Deniz salyası, deniz ortamında oluşan mikroorganizmaların aşırı artış göstererek ortama salgıladıkları organik bileşikler sonucunda oluşuyor. Bu organik bileşikler suyla temas ettiklerinde şişiyor, gözle görünür hale geliyor ve deniz salyası oluşuyor. Deniz salyasının oluşması için bazı özel koşullara ihtiyaç vardır. Bu özel koşullar için yüksek derece de azot ve fosfat girdisi ve su sıcaklığına ihtiyaç vardır.

Bu gidişle küresel ısınmanın etkisi daha da arttığı için deniz salyası ile birlikle bazı özel mikroorganizma grupları ortaya çıkacaktır. Bu mikroorganizmalar oldukça zehirlidir. Bu zehirli maddeler bazı balıkları daha çok bazı balıkları daha az etkiler. Mesela midye zehirli maddelerden daha az etkilenir. Midyeler bu zehirli maddeleri biriktirir ve soframıza kadar gelir. Bu midyeyi yediğiniz anda felç bile geçirebilirsiniz”

Deniz Salyası Neden Oluşur?

Deniz salyası adıyla bilinen müsilaj, tüm bitkiler ve bazı mikroorganizmalar tarafından üretilen kalın, yapışkan bir maddedir. Biyolojik ve kimyasal nedenlerin bir araya gelmesiyle oluşan müsilaj, çok sıcak ve durgun sularda ortaya çıkar. Mevsimsel düzensizlikler ve küresel ısınma tehditleri müsilaj oluşumu için büyük bir etkendir.

Fitoplankton dediğimiz bitkisel canlıların aşırı çoğalması ve buna bağlı olarak bakteriyel aktivitelerin artmasıyla müsilaj oluşur. Deniz salyasının oluşmasının üç ana nedeni vardır.

  • Marmara Deniz’inde sıcaklığın normalden 2-3 derece yüksekliği,
  • Denizlere salınan atıkların azot-fosfor gibi organizmaları beslemesi ve özellikle Marmara’da azot-fosfor yükünün fazlalığı,
  • İklim değişikliğinin neden olduğu deniz durgunluğu deniz salyasını oluşturan nedenlerdir.

Müsilaj Nasıl Azalır?

Müsilaj yani deniz salyasından arınabilmek için öncelikle denizlere atık konusunda daha hassas davranılması ve küresel ısınma konusundan insanların bilinçlendirilmesi gerekiyor.

Müsilajın nasıl azalacağına ilişkin Prof. Dr. Mustafa Sarı şunları ekledi: “Müsilajın bitebilmesi için söylediğim üç parametreden en az birinin olmaması lazım. Yaz aylarına gireceğimiz için zaten sıcaklık artışında düşüş beklemiyoruz. İklim değişikliği de bizim şu an için elimizde olan bir durum değil. Yani diğer parametreler bize bağlı değil ancak atık yükü tamamen bize bağlı. Acil bir şekilde Marmara çevresindeki uzmanlar ve yetkililer olarak bir araya gelip bu durumu temizlenmesi için konuşmamız ve bir şeyler yapmamız lazım. 

Atıkları bu şekilde denize vermeye devam edersek ilerleyen senelerde bu tip manzaralar görmemiz tesadüf olmayacak.”

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum