Masa Başı Çalışanlar İçin Egzersiz Önerileri

Sizlere masa başında yapılabilecek egzersiz önerilerini derledik. Derin bir nefes alın ve egzersize hazırlanın!


0

Özellikle masa başında çalışan insanlar olarak günümüzün büyük bir çoğunluğunu sandalyelerin üzerinde geçiriyoruz. Bazen yorgunluk nedeniyle yavaş yavaş kambur oturmaya başlıyor, fark edince de bir anda dikleşiyoruz. Ancak her ne kadar farkında olsak da bazen farkında olmadan yanlış pozisyonda kaldığımız süreler artıyor. Tüm bu yanlış hareket eğilimleri ve gün boyu hareketsizlik durumu kas ve iskelet sistemini etkileyerek; çeşitli bel, boyun sırt ağrıları gibi fiziksel sıkıntılar yaratabiliyor. Sadece bu sıkıntılarla sınırlı kalmayıp, hareketsiz yaşam tarzı fiziksel sıkıntıların dışında diyabet ve kalp rahatsızlıklarını da tetikliyor. Tüm bunların önüne geçebilmek için sizlere masa başında yapılabilecek egzersiz önerilerini derledik. Derin bir nefes alın ve egzersize hazırlanın!

Yukarı Doğru Esneme Hareketi

Parmak uçlarınızı birleştirerek avuç içiniz tavana doğru bakacak şekilde dik bir şekilde yükseldiğinizde etkili bir esneme hareketi yapmış olursunuz.

Boyun Esnetme Hareketi

Öncelikle dik bir şekilde oturun. Başınızı olabildiğince sağ tarafa yatırın ve kısa bir süre bekleyin. Sonrasında aynı işlemi sol taraf için uygulayın.

Dikkat: Egzersiz süresince kendinizi zorlamamaya ve dik oturmaya özen gösterin.

Omuz Silkme Egzersizi

Dik oturun ve her iki omzunuzu aynı anda kulaklarınıza doğru yükseltin. Bir süre bekledikten sonra normal haline döndürün ve bu işlemi birkaç kez tekrarlayın.

Bobblehead

Dik oturun ve çenenizi göğüs bölgenize doğru yaklaştırın. Bu pozisyondayken kafanızı sağ ve sola doğru hafifçe sallayın.

Dikkat: Kafanızı yavaş yavaş sallamaya dikkat edin.

Dize Sarılma Egzersizi

Dik oturun ve dizleriniz kırık bir şekilde oturun. Öncelikle sağ bacağınızı yukarı kaldırın ve kollarınızla kavrayarak göğsünüze doğru çekin. Bir süre bekledikten sonra yavaşta bırakın. Aynı işlemi sol bacağınıza da uygulayın.

Kalça Kasları Esnetme Hareketi

Öncelikle dik oturun. Sağ ayağınızı sol dizinizin üstüne çıkartın. Sağ dizinizin üzerine hafifçe bir süre bastırın. Aynı şekilde bu hareketi diğer tarafa da uygulamaya çalışın. Bu hareket kalça kaslarınızın esnemesini sağlayacaktır.

Göğüs Açma Egzersizi

Dik oturun ve ellerinizi arkanızda avuçlarınız birbirine değecek şekilde birleştirin. 5-10 saniye boyunca arkaya doğru nazikçe gerilmeye çalışın.

Yürümek

Evet, bu egzersiz modeli masa başı çalışanların otururken yapması gereken egzersiz modellerinden biraz farklı. Ancak işinizin hafiflediği süreçlerde oturmak yerine ofis içinde bir tur atmayı ve hava almayı denerseniz attığınız birkaç adım bile vücut sağlığınız için oldukça faydalı olacaktır.

 

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum