Medeniyet Kâşifi Fuat Sezgin’in Rehber Niyetliğinde Cümleleri

Medeniyet Kâşifi Fuat Sezgin’in keşif dolu yaşamında rehber niteliğinde sözlerini derledik. Gelin, bilenler bilmeyenlere anlatsın.


0
1 Paylaşım

Prof. Dr. Fuat Sezgin, İslam bilimini ve kültürünü tüm dünya medeniyetlerine tanıtmak amacıyla yıllarını çalışmaya, düşünmeye ve üretmeye adamış bir Medeniyet Kaşifidir.Türk Akademisyen ve İslam Bilimi Tarihçisi Fuat Sezgin; medeni düşüncelerinde derinliği hiç kaybetmeyen ve dünya zevkleri uğruna inandıklarını hiçe saymayan adeta bilge bir karaktere sahiptir.

Fuat Sezgin, yaşamı boyunca birçok araştırmanın rehberi niteliğinde olmuş ve manevi duyguların hayata bakış açısına işleyebilmesi düşüncesinde önemli bir öncü olmuştur. Medeniyet Kâşifi Fuat Sezgin’in keşif dolu yaşamında rehber niteliğinde sözlerini sizler için derledik. Gelin, bilenler bilmeyenlere anlatsın.

 1. 1 Allah’ın Bir Lütfu Zaman


  “İnsanlar zamanlarının çok kısa olduğunu unutuyorlar. Allah’ın kendilerine bir lütuf olarak verdiği bu zamanı faydalı olarak doldurma vecibesinin şuurunda değiller…”

 2. 2 Dünya Amacı


  “Amacım, İslam topluluğuna mensup insanlara bilimlerin gerçeğini tanıtmak, benlik duygularını olumsuz etkileyen yanlış yargılardan kurtarmak ve ferdin yaratıcılığına olan inancı kazandırmaktır…”

 3. 3 Zamanın Değeri


  “Boş şeylerle uğraşıyoruz. Zamanın Allah’ın bize verdiği büyük bir nimet olduğunu unutuyoruz. Zamana değer vermek çok önemlidir. Zamana hâkim olmak lazım…”

 4. 4 Hayat Gayreti


  “Gayretimin bir kısmı bilim dünyasına hizmet ama diğer çok mühim bir gayesi ise; koskoca bir İslam aleminin yitirmiş olduğu kendine hürmeti, güveni ve İnsanlık tarihindeki yerini hatırlatmak, kaybettiklerini iade etmek içindir…”

 5. 5 Bilgiye Hürmet


  “İslam bilim ve kültür dünyasında bilim tabii bir şekilde başladı. Kör dövüşü şeklinde başlamadı. Müslümanlar ecnebi hocalardan öğrendiler, onlarla çalıştılar, komplekse kapılmadılar, aşağılık duygusu hissetmediler. Bu çok mühim. Yani Müslümanlarda aşağılık duygusu yoktu! Bilgiyi Aristo’dan alınca Aristo’yu düşman görmediler.”

 6. 6 Müslümanlık


  “Şimdi düşününüz siz bir dinin mensubusunuz ve o dinin peygamberi ne diyor: “İki günü eşit olan insan zarardadır.” Bunu Müslümanlar kâfi derecede göz önüne almadılar. İnsanların dikkatini buna çekmediler. Demek ki İslam dini sizden her gün yeni bir şey istiyor. Yani bu soruyu her Müslüman’ın kendisine sorması lazım…”

 7. 7 Günümüz İnsanları


  “İnsanlar vefasız. İnsanlar takdir etmiyor, insanlar kendilerinden değil de hep başkalarından bekliyorlar ve materyalist oluyorlar. Bugün Türkler, genelde de Müslümanlar maddeye çok yönelmişler. Maddeyi tamamen inkâr etsinler demiyorum ama öncelik veriyorlar. Maddenin peşinde koşuyorlar, ona ulaşmak için birçok ahlaki prensipleri feda ediyorlar…”

 8. 8 Bilim


  “Müslümanlar, kendilerinden evvelki bilimleri geliştirdiler bu birincisi. İkincisi, yeni bilimler kurdular, bugün Avrupa’da gelişmiş olan yeni bilimlerin kısmen temellerini attılar…”

 9. 9 İlim Keşifleri


  “Miladi 850 yılından itibaren,16. yüzyılın sonuna kadar Müslümanlar ilimde mütemadiyen yeni şeyler keşfettiler. Yeni ilimler kurdular, eski ilimleri keşfettiler ve ileride kurulacak bazı bilimlerin temellerini attılar…”

 10. 10 Batı Medeniyeti


  “Batı medeniyeti, İslam medeniyetinin çocuğudur.”


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0
1 Paylaşım

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Zekice Zekice
0
Zekice
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Alkış Alkış
0
Alkış

Yorum

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın