Meteorolojiden Kritik Uyarı: Toz Taşınımı Bekleniyor!

Prof. Dr. Doğan Yaşar, yapılan meteorolojik değerlendirmelere göre hafta sonu Sahra Çölü üzerinden Türkiye’ye “toz taşınımı” beklendiğini ifade etti.


1

Dokuz Eylül Üniversitesi Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, yapılan meteorolojik değerlendirmelere göre hafta sonu Sahra Çölü üzerinden Türkiye’ye “toz taşınımı” beklendiğini ifade etti ve “Mümkün olduğunca dışarı çıkmayın.” uyarısında bulundu.

“Araçlar Çamurlanacak”

Prof. Dr. Doğan Yaşar toz taşınımı ve yağmur birleşiminin araçların üzerinde çamur birikintisine neden olabileceğini de söyleyerek sözlerine devam etti: “Mutlaka çamura bürünecektir araçlarımız. Umarım, önümüzdeki hafta yağmur daha çok yağar; çünkü bu tozlar, yağmurla birlikte aşağı iniyor.”

“İçinde Elementler Yoğunlukta”

Hafta sonu yaşanacak çöl tozuna önlem olarak mutlaka maske takılmasını tavsiye eden Prof. Dr. Doğan Yaşar ifadelerinde şunlara yer verdi:

“Toz taşınımı dediğiniz zaman bereket geliyor aslında. Lodosla beraber gelen bu toz taşınımları insanlarda genelde baş ağrısına neden oluyor. Bunun nedeni ise toz dediğimiz kil mineralleri içindeki her türlü elementin bulunması. Bu elementlerinin fazlalığı, vücutta baş ve mide ağrısına neden olabiliyor. Bu dönemlerde özellikle bahar alerjisi olanlar, partikül tutucu maske takmalı, mümkün olduğunca dışarı çıkmamalı.”

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum