Minyatür Ustası Abdulrahman Eid Türkiye’ye Yerleşiyor

Minyatür sanatına merakı olanların yakından tanıdığı dünyaca ünlü Minyatür Ustası Abdulrahman Eid, Türkiye'ye geleceğini açıkladı.


0

Abdulrahman Eid, Suriyeli bir zanaatkar ve minyatürcüdür. Suudi Arabistan’ın en eski ve müreffeh kentsel bölgeleri olan Cidde’de yaşıyor ve çalışıyordu. Sanatçı, eski semtlerden esinlenerek sokaklardan birinin bir kopyasını oluşturmaya karar verdi. Eid’i  tüm dünyada ünlü yapan bu proje oldu.

Antika tabaklarla dolu dükkanlar, ipte ve kapıda örgülü ahşap balkonlar, lüks doğu halıları ve duvarlarda zamanla yontulmuş antik işaretler ve desenler… 

Eid, 1997 yılında Şam’da Doğdu. Resimler ve el yazmaları dahil olmak üzere tarihi eserlerin resterasyonlarında çalıştı.

Eid’in Cidde sokaklarını antik bir şekilde minyatüre aldığı ve rekorlar kitabına girmeyi planladığı çalışması, 1700’den fazla parçadan oluşuyor. 

Çalışmaları için Doğu ve Batı’nın ünlü tarihçi ve gezginlerin kaynaklarını inceleyen Eid, sokaklar hakkında fazla bilgi olmadığı için özellikle Arap Yarımadası’ndaki çoğu müzeden, geçmişteki resim ve fotoğrafları talep etmiş.

Önemli tarihi değere sahip bazı evler ve mahalleler artık yok ve değerlerini asla düşürmek istemiyorum. Farklı ev ve sokaklardan aynı dönemlere ait çeşitli unsurları topladım ve onu geçmişin gerçekliğini taklit eden isimsiz bir mahalleye dönüştürdüm.

Eid’in bu çalışması 320 cm uzunluğunda, 130 cm yüksekliğinde ve 45 cm genişliğindedir. 

Evlerle, antika arabalarla ve dükkanlarla doludur – bir halı dükkanı, gümüş dükkanı, bakırcı ve çömlek gibi ev eşyaları için bir dükkan.

Gaz lambasına kadar tüm bunlar sanatçı tarafından elle yapıldı.

Sanatçının ailesi, ülkesindeki kanlı ve sonu olmayan savaştan kaçıp Türkiye’ye gelmişti. 15 yıldır her seferinde İstanbul’a ailesini ziyarete gelen sanatçı, İstanbul’a yerleşeceğini ve kurslar açacağını bildirdi.

Abdulrahman Eid’in eserlerini birlikte inceleyelim :

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum