Modanın Vahşi Yüzü: Kürkler

İnsanların bir statü göstergesi olarak tercih ettiği kürk ticaretinin arka planında yer alan acı gerçeği görmek maalesef herkesin duyar çeperine dahil olamıyor...


1

Doğa, bizim için her zaman en güzelini sunuyor. Canlılar, çiçekler, toprak, bitkiler ve saymakla bitiremeyeceğimiz kadar çok güzellik, doğanın hayatımıza kazandırdığı bir canlı popülasyonunu oluşturuyor. Hayatımızın içerisine bahşedilen milyonlarca güzelliği korumak akıl bütünlüğüyle insanoğlunun elinden geçiyor. Ancak, bunu ne kadar yapabildiğimizi hiç düşündünüz mü? Örneğin, yıllar geçtikçe avlanma oranı ne kadar azalma gösterse de bitmiyor ve çoğu canlı türünün varlığını tehlikeye atıyor. Özellikle bazı canlılar için yalnızca türü tehlikeye atmakla sınırlı kalmayıp, aşırı avlanma sonucunda yok olmasına neden oluyor. Canlı türlerinin popülasyonu ve dolayısıyla doğa dengesi için önlenmesi oldukça elzem olan aşırı avlanma, yıllar geçtikçe azalsa da bitmiyor. Bitmediği sürece de birçok canlı türünün yok olmasına neden oluyor.

Günümüzde moda ve statü göstergesi olarak yer bulan kürk ticaretinin arka yüzünde milyarlarca dolarlık bir pazar hüküm sürüyor. İnsanların bir zenginlik ve statü göstergesi olarak tercih ettiği kürk ticaretinin arka planında yer alan acı gerçeği görmek maalesef herkesin duyar çeperine dahil olamıyor. Gün içerisinde magazin ve birçok haber kanalında dünya zenginlerinin milyon dolarlık kürklerle birbirine caka sattığına ve moda çerçevesi içerisine sığdırdıkları vahşeti görmezden geldiğine şahit oluyoruz. Üstelik herkes tek bir cümlenin altına sığınıyor: “Ben öldürmedim, vitrinden aldım.”

“Ben Öldürmedim, Vitrinden Aldım”

Dilerseniz oldukça kısa kelimelerden oluşan ancak alt metninde inanılmaz bir düşünce yapısı barındıran bu cümleyi biraz inceleyelim. Biz insanlar, yaşamımızda olan biten her şeyden haberdar olmak isteriz. Bazen oluruz, bazen de olabileceğimiz kaynaklara erişmekte zorlanırız. Bir de bu duruma inisiyatif olarak, gördüklerimizi görmemezlikten gelmek gibi bir huyumuz vardır. İşte bu cümleyi tam olarak böyle tanımlayabiliriz.

Maalesef ki, sadece kürk piyasası için geçerli olmayan vurdumduymazlık hissiyatı, insanoğlunun belki de en kötü özelliklerinden bir tanesi. Düşünün, bu cümlenin sokakta açlıktan ölmek üzere olan bir çocuğu gördüğünüzde, “Beni ilgilendirmez, ben aç bırakmadım!” demekten ne farkı var? Aslında o çocuğun aç kalmasına ve kürkün vitrinde yer almasına neden olan yine insanoğlunun ta kendisi!

İnsanoğlunun kürk ticaretinde neden olduğu ancak olmadığını savunduğu bir süreçten geçiyoruz. Ancak bazı konular vardır ki, öğüt vermekle bire bir tanık olunamaz. Gelin, bir kürkün üretim aşamalarına değinelim.

Kürk, yaban hayvanları ve çiftlikte beslenen hayvanlardan olmak üzere iki şekilde elde ediliyor. Av-tuzak yöntemiyle yakalanan yaban hayvanlar, kendi ortamlarında cani bir şekilde yakalanıyor. Yakalanan av hayvanlarına, sırf kürklerin daha canlı görünmesi ve moda sektörüne doğru hitap yöntemini benimseyebilmesi için birtakım işlemler uygulanıyor. Bulundukları ortamı kirletmemeleri amacıyla herhangi bir gıda ya da su verilmeyen hayvanlar, kürklerin daha canlı görünebilmesi için soğuk ortamlarda tutuluyor. Özellikle bir hayvandan daha fazla kürk hammaddesi elde edebilmek için çeşitli ilaçlarda şişmanlatılıp, dar kafeslerde hareket imkanını kısıtlıyorlar. Bir kürkün canlı görünebilmesi için hayvanın çektiği eziyeti tahmin bile edemezsiniz!

Canlı Halde Yüzülen Deriler

Hayvanların kürkü, ölmüş şekilde yüzüldüğünde canlılığını ve esnekliğini kaybedeceği için canlı halde yüzülüyor. Kürkü yüzüldükten sonra hayvanlar bir çöp yığını gibi köşeye fırlatılarak ölüme terk ediliyor. Kaynar suya atma, elektrik verme, zehirleme ve boyun kırma gibi canice ölüm yöntemleri de kullanılıyor.

Günümüzde bazı ülkeler hayvanların çektiği acılara yönelik rahatsızlıklarını beyan ederek canice öldürülmesini engellemek için yasalar çıkartıyor. Ülkedeki fok kıyımları üzerine bir kanun hazırlayan Kanada öldürülme aşamalarında kullanılan kesici, zararlı aletlerin kullanımını yasakladı. Ancak sonrasında verilen bir kararla, fokların vurularak öldürülmesi kararlaştırıldı. İşte tam olarak bu duruma, umut içerisinde doğan umutsuzluk diyebilir miyiz?

Dünya Genelinde Kürk Kullanımları

Kürk Piyasasının Lideri: Çin

Çin, ülkede yer alan tüm hayvanların eti ve sütü gibi bütün kaynaklarını kullanıyor. Özellikle kürk ticaretinde lider rolü olan Çin, Dünya genelinde oluşan talebin yaklaşık %80’lik bir oranını sağlıyor. Bünyesinde barınan her hayvanı gerek yemek gerek içecek gerekse de bir giysi olarak kullanan Çin’den çok da beklenmeyecek bir hareket değil elbette!

Hollanda’dan Kürk Ticaretine Son

Hollanda da kürk üretimi konusunda öncü ülkeler arasında yer alıyordu. Ancak Hollanda geçtiğimiz yılda Koronavirüs salgını nedeniyle birçok hayvanı öldürmek zorunda kaldı. Bunun akabinde Hollanda parlamentosuna önergenin sunulması ile Hollanda bünyesinde kürk ticaretine son verildi.

Türkiye’de Kürk Ticareti

TBMM Meclis Hayvan Hakları Araştırma Komisyonu’nun 2019 yılında sunduğu raporun içeriğinde kürk hayvanlarının yetiştirilmesi ve kullanımına yönelik yasaklamaları talep ettiğine dair beyanları vardı. Raporda özellikle hayvanların bulundukları koşulların güvence altına alınması gerektiğine ve işletmelerin yeterli denetime tabii tutulmadığına yönelik içerikler yer alıyordu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, özellikle kürk kullanımına ve moda sektörünün içeriğine dahil olduğu ticaret kanalı hakkında şu açıklamalarda bulunmuştu: “Eğer üzerimize giydiğimiz palto, bir hayvan türünün yok olmasına sebep olduysa; evimizdeki mobilya yağmur ormanlarını yağmaladıysa, bu döngüden, böyle bir küreselleşmeden, böyle bir ticaretten rahatsız olmak, bunu derinlemesine sorgulamak ve buna çareler üretmek zorundayız”

Duyarsız Kalmayın!

Kürk üretiminin yanında günümüzde birçok kedi ve köpek gibi evcil hayvanlar da moda sektörünün içerisine dahil ediliyor ve çeşitli aksesuarların yapımında kullanılıyor. “Elimden hiçbir şey gelmez!” ya da “Bir tek ben mi engel olacağım?” sözleriyle maalesef ki neden olduğumuz vahşetin arkasına saklanamıyoruz. Bir paltonun üretimi için yaklaşık 30 tilki, 30 evcil kedi ve 20 köpek katlediliyor. Popülarite ve moda sektörünün eskimeyen yüzü olan tüketim kültürü çılgınlığına yönelik bu vahşete direnmek sizin ellerinizde.

Unutmayın; ancak başka canlılar için de mutluluğu istediğinizde, gerçekten umutlu bir insan olduğunuzu anlayabilirsiniz.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum