Nedir Bu Eski Ramazan Bayramları?

Her bayram büyüklerimizden istisnasız eski bayramların güzelliğini, bağlılığını ve etkinliklerini kapsayan “Nerede o eski bayramlar!” cümlesini duyarız.


1
1 Paylaşım, 1 Beğeni

Her bayram büyüklerimizden istisnasız eski bayramların güzelliğini, bağlılığını ve etkinliklerini kapsayan “Nerede o eski bayramlar!” cümlesini duyarız. Zaman geçip, insanlar değiştikçe bayramların kapsadığı anlamlar da azalmaya başladı. Özellikle günümüzde dünyanın olağanüstü bir hal yaşadığı “pandemi”gibi salgınlar nedeniyle sevdiklerimizden uzakta, bayram neşesini karşılar olduk.

Peki dillere pelesenk olan “eski bayramlar” etkinliklerinin neler olduğunu hiç düşündünüz mü? Bayram günü evlerinizde nostaljik bir rüzgâr estirecek eski bayramların unutulmaz özelliklerini derledik. Gelin, bilenler bilmeyenlere anlatsın.

 1. 1 Tatil Değil, Bayram Ziyaretleri


  Eskiden bayram geldiğinde ilk önce büyüklerimizi ziyaret edeceğimiz, el öpeceğimiz ve yaşımız küçükse harçlıklarla ödüllendireceğimiz günleri iple çekerdik. Büyüklerimiz en sevdiğimiz tatlıları yapar, tüm aileyi camda bekler ve yolları gözlerdi. Günümüzde eski bayram ziyaretleri, yerini rezervasyonlu bayram tatillerine bıraktı. Artık günümüzde insanlar, bayramları büyüklerin ziyaret edilmesi, dargınların barıştırılması ve mezarlıkların ziyaret edilmesi gereken bir gün olarak değil; adeta bir tatil süreci olarak görüyor.

 2. 2 Yeni Bayram, Yeni Pabuçlar


  Geçmişte her şey özel ve güzel olduğu gibi aldığımız kıyafetler de o günlerin nostaljisinden nasibini alırdı. Bayramın birkaç gün öncesinde hepimiz heyecandan yerimizde duramaz, bayram alışverişine çıkılacağı anın hayalini kurardık. En sevdiğimiz kıyafetlerin ve ayakkabıların alındığı bayram öncesinde her şey hazırlanır, arife gecesinde yatağımızın başucunda yerini alırdı. Yeni aldığımız bayramlıklarımızla uyur, sabah olduğunda büyük bir heyecanla giyinmeye koyulurduk. Maalesef geçmişin bayram alışverişleri bile günümüzde artık internet alışverişlerine yerini bıraktı ve hevesli uykular, geçmişte kaldı.

 3. 3 Bayram Sabahı Zillere Koşan Çocuklar


  Eski bayramların bir figürü de bayram sabahında kapıda beliren ve “İyi bayramlar!” diye hep bir ağızdan bağıran çocuklardı. Her evde bayramda kapıyı çalacak çocuklar için harçlıklar ve şekerler bulundurulur, kapı çaldığında teker teker bütün çocuklar sevindirilirdi. Gün sonunda torbalarda farklı farklı şekerlerle dönen çocuklar, telefonda gördükleri videolarla değil, torbayı dolduran şekerlerle mutlu olurlardı. Fakat günümüzde bu gelenek oldukça azaldı. Artık çocuklar bayramlarda kapıyı çaldıklarında, açılabilme ihtimali bile yok denecek kadar az.

 4. 4 Kolonyalar Doldurulur, Büyüklerin Elleri Öpülürdü


  Geçmişte bayramları neşelendiren telefonlarla atılan toplu mesajlar değil, öpülen eller ve ikram edilen kolonyalardı. Bayramın bir gün öncesinde mahalle kolonyacılarında kolonyalar doldurulur, şekerler alınır ve misafirler beklenirdi. Büyüklerin elleri öpüldüğünde alınan hayır duası, şimdinin bayram mesajlarından çok daha mutlu ederdi. Şimdilerde büyüklerin ellerini öpmeyi geçin, ziyaretler bile oldukça azaldı.

 5. 5 Mezarlık Ziyaretleri


  Eskiden bayram demek, yanımızda olan ve olmayan herkese hürmet göstermek demekti. Arife günü ve bayramın ilk gününde kaybedilen yakınlarımız için mezarlıkların yolunu tutar, dualar ederdik. Her bayramda bizi ne kadar duygulandırsa da onları unutmadığımızı göstermek bayramın olmazsa olmazlarındandı. Şimdilerde bayramda mezarlık ziyaretlerini bırakın, herhangi bir günde mezarlıkta değerlerimizi ziyaret etmek bile yok denecek kadar azaldı.

 6. 6 Bayram Telaşları


  Eski bayramlar yaklaşınca her evi tatlı bir bayram heyecanı sarardı. Bayram sabahı perdeler sevinçle açılır, komşular sabahın ilk ışıklarında selamlanırdı. Evlerin içinde baklavalar pişer, sıcak sıcak şerbetlerle tatlandırılırdı. Gelenlere servis edilen tatlılar bayramın hem neşesi olur hem de ziyaretleri tatlandırırdı. Kolonyalar, şekerler ve çikolatalar kapı yanında hazırlanır, gelen herkese ikram edilirdi. Günümüzde bayram telaşı hak getirsin, bayram ziyaretleri bile yerini artık görüntülü sohbetler ve kuru mesajlara bıraktı.

  Dünyamızın gelecekte nostaljik bayramların tadını yaşayacağı, büyüklerin ellerinin öpüleceği, küçüklerin sevindirileceği ve evlerin neşeleneceği yeni günlere umut olmasını diliyoruz. Ramazan Bayramınız mübarek olsun!


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1
1 Paylaşım, 1 Beğeni

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Zekice Zekice
0
Zekice
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
2
Beğendim
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Alkış Alkış
1
Alkış

0 Yorum

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın