Nedir Bu “Eski Ramazanlar?”

Büyüklerimizin hafızasında ve kalbinde yer eden eski Ramazanları sizler için araştırdık ve geçmişe bir yolculuk hazırladık. Gelin, bu yolculuğa birlikte çıkalım.


1

On bir ayın sultanı Ramazan’ın gelişiyle birlikte büyüklerimizin ağzından hep “Nerede o eski Ramazanlar?” cümlesini duyarız. Lezzetli Ramazan sofralarından, iftar davetlerine kadar geçmişin özlem dolu sayfalarını açan bu cümlenin altında yatan sebeplerin ne olduğunu hiç düşündünüz mü? Büyüklerimizin hafızasında ve kalbinde yer eden eski Ramazanları sizler için araştırdık ve geçmişe bir yolculuk hazırladık. Gelin, bu yolculuğa birlikte çıkalım.

Ramazan’ın Nuru Kalabalık İftar Sofraları

Geçmişte Ramazan ayına girdiğimizde ilk olarak davet edilecek komşularımız ve akrabalarımız aklımıza gelirdi. Bir gelenek olarak topluca yenilen iftar yemekleri, hayır amacıyla zengin ya da fakir gelir fark etmeksizin sevgiyi, saygıyı ve güzel anıları paylaşabilmek için verilirdi. Toplu iftar sofralarında hurmalar, şerbetler, ana yemekler ve çorbalar eksik olmaz; iftar saatine yaklaşırken dumanı üzerinde pideler de masada yerini alırdı. Aynı zamanda kalabalık iftar sofralarının özelliği olan iftar davetleri karşılıklı yapılırdı. Şimdilerde pandemi ve günlük yaşam telaşı gibi nedenler dolayısıyla Ramazan’ın bir işareti olan toplu iftar sofraları geçmişin tozlu sayfalarında yerini bulmaya başladı…

Sahurun Neşesi Ramazan Manileri

Ramazan ayının bir uğru olarak ilk günden itibaren ortaya çıkan davullar eşliğinde sofralar kurulur ve sahurlar yapılırdı. Gecenin sessizliği ortasında heyecanlı bir bekleyiş ile gelen maniler beraberinde evlerin heyecan dolu ışıklarını da getirirdi. Sofralar manilerle daha coşkulu ve keyifli olurdu. Ancak günümüzde insanların rahatsız olması nedeniyle davulcular artık maniler okumamaya başladı ve ramazan manileri geleneği de yavaş yavaş tarihe kazındı.

İftarın Sabırlı Bekleyişi: Ramazan Topları

Eskiden tuttuğumuz orucun akşam saatlerinde heyecanlı bir iftar bekleyişi hepimizi sarardı. Gözümüz ve kulağımız pencerelerde, iftarın gelişini duyuran top sesinin yankılanmasını beklerdik. Herhangi bir sesi çağrıştıran Ramazan topu, iftarın geldiği anı göstermesi nedeniyle oldukça kıymetliydi. Günümüzde sabırsızlıkla beklenen Ramazan topu seslerini televizyonların Ramazan yayınları aldı. Artık insanlar patlayan top sesini duymak yerine, televizyonda “iftar vakti” sözünü duymayı tercih ediyorlar.

Çat Kapı Davulcu Bahşişleri

Geçmiş Ramazan günlerinde davulcu herkesi sahura uyandırır ve oruca çağırırdı. Günün belirli zamanlarında da bu görevi için insanların kapılarını çalarak bir bahşiş beklerdi. Geçmişte Ramazan davulcusunun görevi oldukça kıymetli olduğu için insanlar bahşiş vermekten çekinmez ve kapılarını açarlardı. Maalesef günümüzde bahşiş vermeyi geçin, Ramazan davulcusuna kapılar bile açılmaz oldu.

Dumanı Üzerinde Ramazan Pidesi

Geçmişte Ramazan dedik mi hepimizin aklına önce “pide” gelirdi. İftar sofralarının bir vazgeçilmezi olan pide, iftar saatine yakın fırının önünde upuzun kuyrukların oluşmasına neden olur ve alındığında koşa koşa eve gidilmesini sağlardı. Günümüzde oruç tutanların sayısı azaldığı gibi sofrasında pide bulunduranların sayısı da azalmaya başladı.

Ramazan Sofrasının Demirbaşı: Hurma

Din ve sağlık yönünden oldukça önemli olan hurma geçmişte Ramazan sofralarının eksilmez bir parçasıydı. Hatta geçmişte oruçlar suyla değil, hurmayla açılırdı. İçerdiği protein ve mineraller ile insan sağlığı için de oldukça faydalı olan hurma, günümüzde yavaş yavaş sofralardaki yerinden ayrılmaya başladı.

Ramazan Eğlenceleri

Geçmiş Ramazan günlerinde meydanlarda hacivat-karagöz gölge oyunları, hokkabazlar ve ip cambazları kalabalığı eğlendirmek için gösteriler yapardı. İnsanlar büyük bir heyecanla bu gösterileri izlemek için meydanlarda yerini alırdı. Günümüzde Ramazan’ın eğlencelerinin yerini televizyon programları ve diziler aldı.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

Yorum