Nedir Bu İstikşafi?


1

Geçtiğimiz süreçlerde Yunanistan ve Türkiye arasında yapılacak bir görüşme talebinde, Yunanistan’ın “Türkiye ile istikşafi görüşmeler yapmaya hazırız.” Açıklamasının ardından herkesin kafasında bir soru işareti meydana geldi. “Nedir bu istikşafi görüşme?” , “İstikşafi’nin TDK’ya göre anlamı ne?” soruları, gündemin en çok aranan cümleleri haline geldi. Gelin, bu gizemli kelimenin anlamına birlikte göz atalım.

İstikşafi Nedir?

TDK (Türk Dil Kurumu), Arapça ‘keşf’ten türeyen “iştikhaf” sözcüğünün, “keşif ve tahkik etmeye çalışma, etraf ve teferruatını zahire çıkarma” gibi anlamlara geldiğini açıkladı. Keşif ve araştırma anlamlarını taşıyan istikşafi kavramı, ikili tarafların birbirlerinin düşüncelerini yapıcı ve eleştirel biçimde ele almalarını açıklıyor. İstikşafi görüşmelerin esasında iki tarafın da düşünce ve görüşleri ele alınır. Akabinde gerekli bilgiler sağlanır ve anlaşmazlıklar halinde çözüm yöntemleri sunulur.

İstikşafi Görüşme Nedir?

Diplomatik bir terimi açıklayan istikşafi görüşmeler kavramı; keşif, tahkik ve tanıma amaçlı yapılan görüşmeleri esas alıyor. Diyaloğu geliştirmek için özellikle diplomasi alanlarda başvurulan istikşafi görüşmelere, taraflar arasında sorunlar söz konusu olduğu süreçlerde başvurulur. İstikşafi görüşmelerin esasında bir paket ve toplu şekilde ele alınan sorunların tümünün çözümü esas alınırken; çözümlenemeyen sorunların varlığı akabinde, çözülenler de çözümlenmemiş sayılır.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum