Ortaçağ Tablolarındaki Çirkin Bebekler

Ortaçağ tablolarındaki bebeklerin kel ve bilge insan görünümünde olması mutlaka dikkatinizi çekmiştir. Bu bebeklerin öyle görünmesinin sebebi var.


0

Rönesans’a kadar sanat kilisede icra ediliyor ve kilisenin izin verdiği şekilde yapılıyordu. Ortaçağ tablolarındaki bebeklerden Rönesans bebeklerine olan dönüşümü bilenler bilmeyenlere anlatsın!

 1. 1 Kasıtlı Bir Seçim


  Rönesans'ta meydana gelecek anatomi ve perspektifte atılımlar olsa da, çirkin ortaçağ bebekleri Rönesans'tan önce kasıtlı bir seçimdi.  

 2. 2 Kilise Baskısı


  Çocukların Ortaçağ portreleri genellikle kiliseler tarafından yaptırılırdı, bu yüzden bu bebeklerin çoğu İsa ve Meryem'in tasvirleriydi.  Filozoflar, Hz. İsa'nın mükemmel bir şekilde ve değişmeden doğduğuna inanıyorlardı. Başka bir deyişle, yetişkin İsa, bebek İsa'da her şeyin değişeceği Rönesans'a kadar aynı şekilde temsil edildi.

 3. 3 Homunculus İdeası


  Hz. İsa'nın mükemmel bir şekilde şekillendiği ve değişmediği fikri, ortaçağda çizilen tablolarda bebeklere tombul ve bilge bir insan görünümü verdi.

 4. 4 Ortaçağ Tablolarındaki Bebekler


  Bebeklerin evrensel olarak güzel olduğu konusundaki anlayışı sorgulamak için ortaçağ Avrupa'sından bir tabloya bakmamız yeterli.

 5. 5 Başka Bir Sebep Daha


  Ortaçağ sanatçıları, sanata Rönesans'taki meslektaşlarından çok farklı şekilde yaklaşıyorlardı. Realizm ve hümanizden uzak olarak,  insan formunu idealize edilmiş, estetik açıdan hoş bir seviyeye çıkarmakla ilgilenmiyorlardı.

 6. 6 Orta Sınıfın Güçlenmesi


  Rönesans dönemine yakın olarak şehirlerin zenginleşmesi, kilisenin gücünü azaltmıştı. Orta sınıf güçlendikçe, insanlar kendi kişisel sanatlarını icra edebildiler. Bu nokta da doğal olarak aileler kendi resimlerini çızer ya da çizdirirken, bebeklerinin güzel olmalarını istediler.  

 7. 7 Sanatçılar Kendi Tasvirlerine Sahip Oldu


  Rönesans ile birlikte hümanist felsefenin yükselemesiyle teknikler değişti. Kilisenin gücünü kaybetmesiyle beraber artık sanatçılar kendi tasvir ettikleri şekilde çizim yapabiliyorlardı.


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

Sizin Tepkiniz Nedir?

Üzücü Üzücü
0
Üzücü
Kızgın Kızgın
0
Kızgın
Komik Komik
0
Komik
Zekice Zekice
0
Zekice
Beğenmedim Beğenmedim
0
Beğenmedim
Beğendim Beğendim
0
Beğendim
Sevdim Sevdim
0
Sevdim
Alkış Alkış
0
Alkış

0 Yorum

Yazı Formatı Seçiniz
Serbest Yazı
Yazılarınıza Görseller Bağlantılar Ekleyebilirsiniz
Liste
Klasik İnternet Listeleri
Geri Sayım Listesi
Klasik İnternet Geri Sayım Listeleri
Oylanabilir Liste
En iyi liste öğesine karar vermek için yukarı veya aşağı basın
Basit Test
Bilgiyi kontrol etmek isteyen doğru ve yanlış cevaplı sorular dizisi
Kişisel Test
Kişiliğe dair bir şey ortaya çıkarmayı amaçlayan sorular dizisi
Anket
Karar vermek veya görüş belirlemek için oylama yapmak
Fotoyla Anlatım
Kendi resimlerinizi yükleyin ve birşeyler anlatın