Pandemi Mağdurlarına: Evde Etkileyici Fotoğraflar Çekme Sırları

Ev ortamı ve ev ışığında bir profesyonelliğe ihtiyaç duymadan, yalnızca küçük tüyolarla etkileyici fotoğraflar çekebilmenin sırlarını sizler için derledik.


1

Günümüzün büyük bir çoğunluğunu sosyal medya platformlarında geçiriyoruz. Bazen fotoğraf ve video yüklemek için; bazen de yüklenenlere bir çırpıda göz atabilmek için kullanıyoruz. Her ne amaçla kullanırsak kullanalım, hepimizin isteği genelde tek bir yönde toplanıyor: En etkileyici fotoğraflara sahip olabilmek.

Etkileyici fotoğraflar çekebilmek için profesyonel bir makine ya da stüdyo ortamına ihtiyacınız olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak bunların hiçbirine ihtiyaç duymadan, aradığınız profesyonellikte fotoğraflar çekebilmek mümkün. Ev ortamı ve ev ışığında bir profesyonelliğe ihtiyaç duymadan, yalnızca küçük tüyolarla etkileyici fotoğraflar çekebilmenin sırlarını sizler için derledik.

Etkileyici Bir Arka Plan

Etkileyici arka plan söz konusu olduğunda genellikle insanların zihninde bir stüdyo ortamı canlanıyor. Fakat sade ya da dekora sahip bir arka plan için stüdyoya gitmeden de evde olan imkanlarla istediğiniz verimi alabilirsiniz.

Çekim yapacağınız objenin arkasına dilediğiniz renkte ve dokuda yerleştireceğiniz kumaş ya da karton, fotoğrafınızın profesyonel bir elden çıkmış izlenimi yaratmasını sağlayacaktır.

Arka planınızdaki kumaşın ya da objenin hırpalanmış, kıvrılmış görüntüsü yaratmasını isterseniz, kumaşı hafifçe bollaştırarak kırışıklık izlenimi verebilirsiniz.

Perdeler ile Sanatsal Efektler

Aslında bakıldığında çok kolay birkaç yöntem ile elde edilen fotoğrafların ilk bakışta hepimizi cezbettiği bir gerçek. İşte tam olarak böyle bir yöntem ile geldik. Hepimizin olmasa bile, geçmişten gelen bir nostaljik sevdadan dolayı çoğumuzun evinde dantelli perdeler bulunuyor. Hatta bazen bu perdelerden içeriye yansıyan desenli gölgeler bile bizi bu kadar tatmin ediyorken; fotoğraf çekimimizde neden bizimle olmasın ki?

Perdelerin desenli modellerinde nakışların yüzünüze yansıyacağı pozisyona geçerek, bir portre fotoğrafı çekebilirsiniz.

Süzgeçler!

Evet, yanlış duymadınız. Fotoğraflarınızın üzerinde delikli ve küçük kare gölgeleri yakalamak isterseniz, bir süzgeçten yardım alabilirsiniz. Süzgeç sadece çay parçalarını değil, güneşten gelen birkaç parçayı da engelleyerek inanamayacağınız efektler doğuruyor. Bizden söylemesi!

Kameranızın önüne ya da güneşin yansıdığı alana yerleştirilmiş bir süzgeç, fotoğraflarınızın hiç beklenmedik bir atmosfere sahip olmasını sağlayacaktır.

Renkli Poşetlerin Gücü

Birçok fotoğrafın renkli efektlerle donatıldığını görüyoruz ve aklımızdan ilk olarak profesyonel bir kaynaktan elde edildiği fikri canlanıyor. Ancak renkli efektleri elde edebilmek için ihtiyacınız olan profesyonel bir stüdyo ortamı değil, plastik poşetler!

Fotoğraf makineniz ya da telefonunuz önüne yerleştireceğiniz renkli ve plastik poşetler, objektif tarafından algılanarak fotoğrafınızın üzerine yansıyacaktır. Herkesin evinde yer alan renkli poşetler ile siz de kolayca profesyonel efektli fotoğraflara sahip olabilirsiniz.

Güneş Gözlüğü Filtresi

Manzara fotoğrafları çekerken bir kısmın tıpkı güneş gözlüğümüzde gördüğümüz gibi koyu, bir kısmın da açık olduğunu fark ederiz. Tam olarak bu etkiyi yakalamak için sizlere bir sırrımız var: Güneş gözlükleri!

Telefonunuzun önüne yerleştirdiğiniz bir güneş gözlüğü ile dilediğiniz efekti çok kolay uygulayabilirsiniz.

Saç Kurutma Makinesi Hazinesi

İnsanların profillerinde savrulmuş saçlar, perdeler ya da objelerle karşılaşırız. Bunların hiçbiri elbette kendiliğinden gerçekleşmiyor. Şimdi dolgun ve havalı saç fotoğraflarını elde edebilmek için saç kurutma makinesi hazinesine sığınmanın tam zamanı!

Selfie çekerken ya da bir objektifin karşısında otururken saçlarınıza yönelik tutacağınız saç kurutma makinesi, oldukça havalı bir görüntü yaratmanızı sağlayacaktır.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum