Ramazan’ın Gülü: Güllaç Nasıl Yapılır? Güllaç Yapımının Püf Noktaları Nelerdir?

Ramazan’ın gülü güllaç tatlısının yapım aşamalarını ve püf noktalarını sizler için derledik. Ramazan’da ağzının tadını bilenleri yazımızı okumaya davet ediyoruz!


1

On bir ayın sultanı Ramazan ayının verdiği huzurun yanında aklımıza getirdiği birçok lezzet var. Bu lezzetlerin başında hiç şüphesiz ki pide, hurma, şerbet ve güllaç geliyor. Ramazan’da en çok tercih edilen tatlardan biri güllacın sevenleri çok olduğu gibi, yapımı da kişiden kişiye değişir. Güllaç sevdalılarının kimisi içine gül yaprağı, süt ya da gül suyu koyarken kimisi de cevizli ya da nar tanesiyle yapımını tercih ediyor.

Ramazan’ın gülü güllaç tatlısının yapım aşamalarını ve püf noktalarını sizler için derledik. Ramazan’da ağzının tadını bilenleri yazımızı okumaya davet ediyoruz!

Güllaç Yapımının Püf Noktaları Nelerdir?

Ramazan sofralarının vazgeçilmez lezzeti olan güllaç, hafif bir tatlı olmasının yanı sıra yapımında oldukça püf nokta gerektirir. Nostaljik lezzetler arasında oldukça seveni olan güllaç, püf noktalarına uyulduğu zaman oldukça pratik bir tatlıdır.

Güllacın Kıvamı

Güllaç yapımında öncelikle dikkat edilmesi gereken püf noktalarından bir tanesi kıvamdır. Güllaç yaprakları ve süt oranının birbirine uyumlu şekilde ayarlanması önemlidir. Kıvamı iyi ayarlanması gereken güllaç yapımında güllaç yapraklarının sütü iyice emmesi ve yumuşaması hem de damlayacak kadar yoğunlukta olmaması gerekir.

Şeker Miktarı

Güllacın yapım aşamasına yönelik püf noktalarında dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta da şeker miktarıdır. Ramazan tatlılarının başlıca lezzeti olan güllacın çok şekerli olmaması ve tadı ayarında olması gerekir.

Gül Suyu Takviyesi

Ramazan’da sofraların vazgeçilmez tatlısı olan güllaç, herkesin yapımına göre değişir. Güllaç tatlısı adını da içerisine koyulan gül suyundan alır. Ancak günümüzde birçok insan güllaç yapımında gül suyu kullanmaz. Geleneksel ve nostaljik bir lezzet tercih edenler için gül suyu güllacın vazgeçilmez parçasıdır.

Güllaca eklenen gül suyunun miktarının da doğru ayarlanması gerekir. Gereğinden fazla koyulan gül suyu tatlıda hâkim bir tadın yer almasına neden olabilir. Ayarında koyulan gül suyunun yanında aromatik bir tat isteyenler süt içerisine şekerin yanında vanilya da ilave edebilir.

Kaynatma Süresi

Güllaç yapımında sütün çok kaynar olmamasına dikkat edilmesi gerekir. Ocaktan alınan sütün yaklaşık 10 dakika bekletilerek soğutulması ve ılık şekilde kullanılması gerekir.

Ocakta kaynatılan sütün şekerli olmaması da önemli bir püf noktasıdır. Şekerle birlikte kaynatılan süt ağdalı yapışkan bir kıvama sahip olacak ve güllacın sarımtırak rengine neden olacaktır.

Güllacın Kuruyemişleri

Güllaç içerisine eklenen ceviz ve badem gibi kuruyemişlere yönelik ipuçları da mevcuttur. Güllaç içerisine kuruyemiş serpmeden önce güllaç yapraklarının sütü tam olarak çekmesini beklemeniz gerekir. Beklemeden kuruyemişleri ilave ederseniz, kuruyemişlerin kıtırlığını kaybetmesine neden olabilirsiniz.

Güllaç Yaprakları

Güllaç tatlısında kullanılan güllaç yapraklarının bir tarafı daha pürüzsüz ve parlaktır. Güllacı yaparken parlak ve pürüzsüz yüzeylerini üst kısma denk getirirseniz daha düzgün bir görüntü elde edebilirsiniz.

Güllaç Nasıl Yapılır?

Malzemeler

  • 1,5 litre süt
  • 1 su bardağı şeker
  • 10 adet güllaç yaprağı
  • 2 çorba kaşığı gül suyu
  • 1 su bardağı ceviz içi

Üzeri için

  • Yarım su bardağı file antep fıstığı
  • 1 su bardağı nar

Güllaç Yapım Aşamaları

Güllaç yapımına başlarken öncelikle sütü derin bir tencereye koyup, kaynayana kadar ısıtın.

Hafifçe kaynamaya başladıktan sonra altını kapatın ve şekeri ilave edin. Şekerler eriyene kadar iyice karıştırın.

Şekerler eridikten sonra içine gül suyunu da ekleyin ve tekrar karıştırın.

Dikdörtgen biçimindeki tepsinin tabanına sütten derin kepçeyle bir parça alarak tepsinin dibine yayın.

Güllaç yapraklarını iri parçalar halinde kırın ve tepsiye yerleştirin.

Üzerine kepçe ile her tarafı ıslanacak biçimde süt dökün ve bir kat daha güllaç koyun.

Arasına ceviz içi serpip bir kat daha güllaç yaprağı, süt ve ceviz içi koyun.

Güllaç yapraklarını yerleştirip kalan sütü üzerine gezdirin.

Güllacı oda sıcaklığında 1-2 saat kadar bekletin ve sütünü iyice çektiğinden emin olun.

En son, kareler halinde tatlınızı dilimleyin.

Her bir dilimin üzerini nar, badem ya da mevsime uygun farklı meyvelerle süsleyin.

Güllacı buzdolabında iki saat dinlendirdikten sonra servis edin.

Afiyet olsun!

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum