Ramazan’ın Nuru: Fitre Nedir, Kimlere Verilir?


1

Diyanet İşleri Başkanlığı geçtiğimiz günlerde 2021 yılı Ramazan ayından 2022 yılı Ramazan ayına kadar fitre miktarının 28 TL olduğunu açıkladı. Her yıl Ramazan döneminde ekonomik şartlara göre belirlenen fitre miktarı, nakit olarak verilebildiği gibi aynı tutarı karşılayacak yiyecek desteği olarak da verilebilir.

İslam dininde bin aydan daha hayırlı kabul edilen Ramazan ayı süresince ihtiyacı olan insanların yardımına koşan fitre, en çok merak edilen konulardan birini oluşturuyor. Özellikle sadaka niyetiyle verilen fitrenin kimlere verilmesinin uygun olacağı merak konusu haline geliyor. Gelin, fitrenin detaylarına birlikte göz atalım.

Fitre Nedir?

Fitre, oruç tutamayan ve sadaka verebilmek için durumu elverişli olan kişiler tarafından orucunun zekâtı olarak ödediği bir sadaka anlamını taşır. Fıtır sadakası anlamını taşıyan fitre, islam dininde önemli bir yere sahiptir.

Fitre Kimlere Verilir?

Fitrenin verileceği kişiler Kur’an-ı Kerim tarafından belirtilmiştir. Fıtır sadakası kişinin bakmakla yükümlü olmadığı kişilere verilir. Belirtildiği üzere kişinin anne, baba, dede nine, çocuk, torun ve onların çocuklarına vermesi uygun değildir. Aynı şekilde eşler de birbirlerine fitre veremezler.

Fitre (Fıtır Sadakası) Ne Zaman Verilir?

Ramazan orucunu tutup, bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak nitelendirilen fıtır sadakasının vacip olma zamanı bayramın 1. günüdür ancak bayramdan önce de verilebilir. Bayram günü ya da sonrasında vermesi kabul edilir ancak öncesinde verilmesi dinen daha hayırlı karşılanır.

 

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum