Rus Aşısı Sputnik V Türkiye’de Üretilebilecek


2

Koronavirüs salgınına karşı geliştirilen Sputnik V aşısının Rusya Doğrudan Yatırım Fonu ve Türkiye’den Viscoran İlaç anlaşması neticesinde Türkiye’de üretilmesine ilişkin anlaşma imzalandı.

Dünyanın resmi onaya sahip ilk koronavirüs aşısı özelliğini taşıyan Sputnik V, iki doz şeklinde uygulanıyor ve Adenovirüs yani Viral Vektör kaynaklı bir aşı olmasıyla dikkat çekiyor. Önümüzdeki günlerde Rus aşısı Sputnik V üretimlerine başlanacağı duyuruldu.

Sputnik V Aşısının Özellikleri Neler?

Viral vektör kaynaklı bir aşı olan Sputnik V, kullanılan aşı bozdolaplarında, 2-8 santigrat derece sıcaklıklar arasında saklanabiliyor. Viral Vektör (Adenovirüs) aşılarında, grip benzerliği taşıyan virüsün genetik bir müdahale sonrası koronavirüs hücreleriyle desteklenerek vücudun bağışıklık oluşturması amaçlanıyor. Aşıların içerisindeki mikroorganizmaların canlı olması ancak hücre içerisinde güçsüzleşmesi herhangi bir hastalığın oluşmasına engel oluyor.

Sputnik V Aşısının Etki Oranı Nedir?

Rusya Gamaleya Araştırma Merkezi’nde geliştirilen Sputnik V aşısının, deneyimlerin sonuçlarına göre etki oranının 91,4 oranında olduğu duyurulmuştu. Rusya Doğrudan Yatırımlar Fonu (RDIF), 22 bin 714 katılımcıyla gerçekleştirilen aşı deneyimlerinden sonra edilen bulguları bir etki oranı olarak paylaştı.

Geliştirici ekibin lideri Denis Logunov açıklamasında her iki dozu da alan kişilerde aşının etkinlik oranının 97,6 olarak tespit edildiğini vurguladı.

Fahrettin Koca Sputnik V İçin “Olumlu Sonuçları” Aktardı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Rusya’nın geliştirdiği Sputnik V aşısıyla ilgili testlerin de olumlu sonuçlandığını, ağustos, eylül ve ekim aylarında aşılamada sorun kalmayacağını düşündüğünü aktardı ve açıklamalarına devam etti.

“Ön anlaşma aşamasındayız. Bu hafta açıklama yapacağız. Önemli miktarda bir bağlantı yaptık. Kaç doz olduğunu hafta içi açıklayacağım”

 

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

2

Yorum