Saç Bakımının Önemi ve Doğru Saç Bakım Yöntemleri

Sizlere doğru ve düzenli saç bakımı için gerekli ipuçlarını sıraladık. Gelin, birlikte göz atalım.


1

Günlük hayatta fiziksel görünümlerimize büyük önem veririz. Ayna karşısında kendimizi dilediğimiz gibi görebilmek hepimizin hayallerini oluşturur. Bu noktada vücudumuzda önemsediğimiz tüm noktaların gözümüzde canlandırdığımız gibi olmasını isteriz. Fiziksel görüntümüzde dikkatimizi yoğun bir şekilde üzerine çeken saçlarımız da büyük önem teşkil eder. Saçlarımızın bakımlı ve doğal görünmesi kazandırdığı özgüvenin yanında duygusal olarak da olumlu yönde beslenmemizi sağlar.

Saç bakımı saçların doğallığını kaybetmemesi ve zarar görmemesi için çok önemlidir. Bakımı aksayan saçlar bir süre sonra dilediğimiz görüntünün dışına çıkabilir ve bu durum hayatımızı olumsuz yönde etkileyebilir. Saçlarımızın dilediğimiz görüntüden uzaklaşmasını ve dökülmeye başlamasını sağlayan sebepler her zaman dış etkenlerden kaynaklı değildir. Bazı durumlarda genetik ve kimyasal faktörler saçlarımızın dökülmesine sebep olabilir. Böyle zamanlarda vücudun ihtiyaç duyduğu kaynakların karşılanması ve düzenli saç bakımının yapılması gerekir. Sizlere doğru ve düzenli saç bakımı için gerekli ipuçlarını sıraladık. Gelin, birlikte göz atalım.

Saç Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Saçlarımızın ihtiyacı olan vitamin, minerallerin karşılanabilmesi ve doğallığını kaybetmemesi için yapılabilecek bazı bakım teknikleri bulunuyor. 

1. BESLENME

Saç bakımında gerekli olan vitamin ve minerallerin doğru kaynaklardan karşılanabilmesi için beslenme stili büyük önem taşıyor.

Protein Kaynaklı Beslenme

Saç kökleri keratinden oluşur. Bu keratinler esasında protein işlevi görür. Saç bakımında ihtiyaç duyulan keratinin karşılanabilmesi için fasulye, bezelye, yumurta, fındık, balık, süt ürünleri, hindi ve tavuk gibi sağlıklı protein kaynaklarının tüketilmesi gerekir.

Akdeniz Yeşillikleri Tipi Beslenme

Yapılan araştırmalar neticesinde çiğ ve yeşil sebze tüketiminin androjenik alopesi (kadın-erkekte kellik) riskini azalttığı görülmüştür. Bu sebeple saç bakımının uygulanabilmesi ve ilerde oluşabilecek kellik riskinin azaltılabilmesi için akdeniz yeşilliklerinin tüketimi önemlidir.

A Vitamini Odaklı Beslenme

A vitamini vücutta sebum üretimlerine yardımcı olmaktadır. Sebum üretimi güçlendikçe vücutta saç kökleri daha sağlıklı tutunabilir. A vitamini; tatlı patates, ıspanak, biber gibi gıdalardan alınarak saç bakımına olumlu etki sağlanabilir.

2.  GIDA TAKVİYELERİ

Saç bakımının doğru yapılabilmesi ve olası saç kaybının önlenebilmesi için gıda takviyeleri önem arz etmektedir. Gıda takviyelerinin bir doktor kontrolünde sağlanması oldukça önemlidir.

D Vitamini

D vitamininin saçın ihtiyacı olan vitamin kaynaklarını karşıladığı ve saç köklerini sağlıklı tuttuğu bilinmektedir. Olası saç problemlerini engellemek için D vitamini almak oldukça önemlidir.

Multivitaminler

A, B, C, D, demir, çinko ve selenyum vitaminlerinin saçın ihtiyacı olan vitaminleri sağladığı ve olası problemlere karşı koruduğu bilinmektedir. Multivitaminlerin doktor kontrolünde alınması ve düzenli kullanımı saç sağlığı için önem arz etmektedir.

Ginseng

Ginseng saç büyümesinde oldukça büyük rol oynamaktadır. Ginseng, saç derisi bünyesinde saç büyümesini arttırabilecek fitokimyasallar içerir. Saç bakımında ginseng takviyesi için doktor tavsiyesi alınması gereklidir.

Saw Palmetto

Saw Palmetto bitkisinin erkeklerin testosteron seviyelerini korumalarına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Biotin

Biotin saçın yaşam döngüsü için çok önemlidir ve eksikliği olası saç dökülmelerine sebep olabilir. Biotin vücuttaki yağ asidi sentezinin gerçekleştirilmesinde etkin rol oynar.

3.  SAÇ BAKIMI

Doğru Saç Yıkama

Saç bakımında temizlik önemli bir unsurdur. Saçların iki günde bir mutlaka yıkanması ve temizlenmesi gerekir. Bu noktada saçları yıpratmayacak hafif yapılı şampuanların kullanılması gerekir. Sert formüller içeren şampuanlar saçları kurutup dökülmesine yol açabilir.

Zeytinyağı

Zeytinyağı içerisindeki bileşenler dolayısıyla genetik saç dökülmesini yavaşlatır ve olası saç kayıplarının önüne geçer. Aynı zamanda zeytinyağı saçların kuruluğunun önüne geçer.

Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı saçı zararlı ışınlardan korur ve dökülüp zarar görmesinin önüne geçer.

Saç Şekillendirme Yöntemleri

Saçların zarar görmesini engellemek için yıpratıcı ve dökülmesine sebep olacak şekillendirme yöntemlerini engellemek önemlidir. Özellikle at kuyruğu ve topuz gibi çok sıkı modeller saçların kırılmasına sebep olduğundan dolayı bu gibi yöntemlerden kaçınmak önemlidir.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum