Saç Dökülmesinin Bilinmeyen 10 Nedeni!

Saç dökülmesinde önemli olan, nedeninin araştırılması ve bir teşhisin koyulabilmesidir. Sizin için saç dökülmesinin olası 10 nedenini araştırdık. Gelin, göz atalım.


1

Mevsimsel değişimler, vitamin eksikliği, genetik faktörler, günlük yaşam stresi gibi birçok neden ile saçlarımıza veda etmek zorunda kalabiliriz. Fiziksel görüntümüzün bir bütününü oluşturan saçlarımıza veda etmek özgüvenimizi zedeler ve sosyal yaşantımıza olumsuz etki eder. Kısa süreli saç dökülmelerinin yanında uzun süreli saç dökülmeleri yaşanması ciddi bir hastalığın belirtisi olabilir. Bu yüzden aslında saç dökülmesi hafife alınacak bir durum değildir ve önlem alınmalıdır.

Saç Dökülmesi Nedir?

Sağlıklı bir bireyin saç derisinde 100 bin adet saç bulunur. Yetişkinlerin günlük olarak 100-150 adet saç teli kaybetmesi ise normal olarak karşılanır. Saç dökülmesi beslenme alışkanlıkları, hormonal faktörler, genetik yatkınlıklar, kimyasala maruz kalmak, mevsim değişimleri, kıl gelişimi problemleri, sinir ve stres gibi nedenlerle gerçekleşebilir. Saç dökülmeleri bazen 2 aya kadar sürebilir ve bu süreç yılda üç kez tekrarlanır. Saç dökülmesi süresinin 2 ayı aşması durumunda ciddi bir hastalığın habercisi olabilir ve mutlaka hekime başvurulmalıdır.

Saçların ömür süresi üç aşamaya ayrılır:

Büyüme Evresi: Saç ömrü için büyüme evresi en uzun süredir. Bu aşamada saç yaklaşık ayda 1 cm uzar. Sonrasında saç birkaç haftalık dinlenme sürecine girer.

Dinlenme Süreci: Dinlenme evresi yaklaşık 2-3 hafta sürer. Bu evreden sonra saç dökülme aşamasına geçiş yapar.

Dökülme Evresi: Dökülme evresinde saç, foliküller ile bağlantısını yitirir ve 2-4 ay içerisinde dökülür.

Saçların ömrü tarama, toplama, şekillendirme gibi işlemler ile kısalabilir. Fakat bu süreci uzatabilecek bir yöntem yoktur. Doğal bir saç ömrünün sonunda dökülür ve yerini yeni saçlar alır.

Saç Dökülmesi Neden Olur?

Yetişkin bir bireyin günde 50-100 tel saçının dökülmesi normaldir. Fakat duş esnasında ve saç tararken ciddi anlamda dökülen saçlar hastalık habercisi olabilir. Bu gibi durumlarda uzmana başvurmak gerekir. Saç dökülmesinde önemli olan, nedeninin araştırılması ve bir teşhisin koyulabilmesidir. Sizin için saç dökülmesinin olası 10 nedenini araştırdık. Gelin, birlikte göz atalım.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum