Savaş ve Barış – Lev Tolstoy

Rus yazar Lev Tolstoy tarafından yazılmış ve 1869 yılında yayınlanmış Savaş ve Barış, dünya edebiyatının en önemli başyapıtlarından.


0

İnsan bilinen yolların dışına çıktı mı, her şeyini yitirdiğini sanıyor. oysa “gerçek” ve “iyi” o zaman çıkıyor insanın karşısına. hayat sürdükçe mutluluk var demektir.

1805’te, Napolyon’un Batı Avrupa’yı fethi Rusya’da korku uyandırmaya başlarken, Rusya’nın St. Petersburg kentinde kabuslar başlıyor. Romanın karakterlerinin çoğu, bir toplum ev sahibinin partisinde tanıtılır; bunlardan bazıları, zengin bir kişinin sosyal açıdan garip ama sevimli, gayri meşru oğlu Pierre Bezukhov ve emekli bir ordu komutanının zeki ve hırslı oğlu Andrew Bolkonski’dir. Ayrıca kurnaz baba Vasili, servet avcısı oğul Anatole ve büyüleyici kızı Helene de dahil olmak üzere sinsi ve sığ Kuragin ailesiyle tanışıyoruz. Canlı kızı Natasha, sessiz kuzeni Sonya ve eski General Kutuzov liderliğindeki orduya yeni katılan aceleci oğul Nicholas da dahil olmak üzere asil bir Moskova ailesi olan Rostovs ile tanışıyoruz. 

Rus birlikleri, Napolyon’un saldırısına direnen Avusturya imparatorluğuyla ittifak halinde seferber edildi. Hem Andrew hem de Nicholas cepheye gider. Andrew, Austerlitz Savaşı’nda yaralandı ve hayatta kalmasına rağmen uzun süredir öldüğü tahmin ediliyor. 

Pierre, babasının servetinin tek varisi olur ve şaşkınlıkla Helene Kuragina ile evlenir. Helene, Pierre’i aldatır ve baştan çıkarıcısını, Pierre’in adamı neredeyse öldürdüğü bir düelloya davet eder.

Andrew’un karısı Lise, tam da Andrew ailesinin şokuna rağmen evine evine döndüğünde bir oğul doğurur. Lise, oğlunu büyütmesi için Andrew’ün dindar kız kardeşi Mary’yi bırakarak doğum sırasında ölür. Bu arada, evli hayattan hayal kırıklığına uğrayan Pierre, karısını terk eder ve masonluğun ruhani pratiğine dahil olur. Uygulamanın öğretilerini mülk yönetimine uygulamaya çalışıyor ve bu öğretileri Rus hükümetinin reformuna yardımcı olmak için çalışan şüpheci arkadaşı Andrew ile paylaşıyor. Bu arada, kısmen Nicholas’ın kumar borçları sayesinde Rostov ailesinin serveti düşüyor. Rostov’lar, sevdikleri aile mülkleri Otradnoe’yi satmayı düşünüyor. 

Nicholas, Sonya ile evlenme sözü vermesine rağmen zengin bir mirasçıyla evlenmeye teşvik edildi. Nicholas’ın ordu kariyeri devam eder ve Napolyon ile Çar İskender arasındaki büyük barışa tanık olur. Natasha büyür, ilk balosuna katılır ve Andrew’a ciddi bir şekilde bağlanmadan önce çeşitli erkeklere aşık olur. Andrew’ün babası evliliğe karşı çıkıyor ve Natasha’nın düğünü için Andrew’un bir yıl beklemesini ister. Natasha isteksizce bu talebi kabul eder ve Andrew seyahate çıkar. Andrew ayrıldıktan sonra babası, Hıristiyan affıyla zulmü kabul eden Mary’ye karşı huzursuz ve acımasız hale gelir.

 Natasha, aşkını itiraf eden Anatole Kuragin’den etkilenir. Sonunda Anatole’u sevdiğine ve onunla kaçmayı planladığına karar verir, ancak plan başarısız olur. Andrew eve gelir ve Anatole ile ilişkisi nedeniyle Natasha’yı reddeder. Pierre, Natasha’yı teselli eder ve ona karşı bir çekim hisseder.

1812’de Napolyon Rusya’yı işgal etti ve Çar İskender isteksizce savaş ilan etti. Andrew aktif askerlik hizmetine geri döner. Pierre, Moskova’nın Napolyon’un tehdidine verdiği tepkiyi gözlemler ve Napolyon’u öldürmek gibi bir misyonu olduğuna dair çılgın bir his geliştirir. Fransızlar Bolkonski arazisine yaklaşır ve Mary ile eski Prens Bolkonski’nin (Andrew’un babası) gitmeleri tavsiye edilir. Prens, Fransız birlikleri gelir gelmez ölür. Sonunda mülkünü terk etmek zorunda kalan Mary, yerel köylüleri düşman bulur. Nicholas ayağa kalkar ve Mary’yi kurtarır. Mary ve Nicholas romantizmin heyecanını hissederler. 

Ruslar ve Fransızlar, daha küçük Rus ordusunun Fransız kuvvetlerini Napolyon’un dehşetine kaptıracak şekilde açıklanamaz bir şekilde yenilgiye uğrattığı Borodino’da belirleyici bir savaş veriyor. St.Petersburg’da, yüksek sosyal çevrelerdeki yaşam, Moskova’nın işgalinden neredeyse hiç etkilenmeden devam ediyor. Helene, yabancı bir prensle evlenmek için Pierre ile evliliğinin iptal edilmesini ister. Bu haberden rahatsız olan Pierre, deliye döner ve yoldaşlarından kaçarak Moskova’da tek başına dolaşır. Bu sırada Rostov’lar eşyalarını toplayarak tahliye etmeye hazırlanırlar, ancak bunun yerine yaralı askerleri taşımak için eşyalarını terk ederler. Natasha’nın küçük kardeşi Petya orduya girer. Şehirden çıkarken Rostov’lar yaralı Andrew’u da yanlarına alır. Hala Moskova’da yarı çılgınca dolaşan Pierre, yaygın anarşi, yağma, yangın ve cinayet görüyor. Hala Napolyon’u öldürme misyonuna takıntılı olan o, bir kızı yangından kurtarır, ancak Fransız yetkililer tarafından yakalanır. Pierre, hapishane arkadaşlarından birkaçının infazına tanık olur ve Platon Karataev adlı bilge bir köylü ile bağ kurar.

Nicholas’ın teyzesi, Nicholas ve Mary arasında bir evlilik ayarlamaya çalışır, ancak Nicholas, Sonya’ya olan bağlılığını hatırlayarak direnir. Mary, yaralı Andrew’u görmek için Rostovs’u ziyaret eder ve Natasha ve Mary yakınlaşır. Andrew ölmeden önce ona olan sevgisini ilan ederek Natasha’yı affeder. General Kutuzov, Rus birliklerini, Borodino’daki yenilgilerinin ardından Fransızların nihayet terk ettikleri Moskova’ya geri götürüyor. Fransızlar, Pierre de dahil olmak üzere Rus savaş esirlerini onlarla birlikte yürümeye zorluyor. Yolda Platon hastalanır ve başıboş olarak vurulur. Ruslar geri çekilen Fransızları takip eder ve küçük partizan çatışmaları başlar. Petya…. devamını yazmayalım !

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

0

0 Yorum