Save Ralph Belgeselinin Gerçek Yüzünü Görme Vakti!


1

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya platformları bünyesinde paylaşılan “Ralph’i Kurtar” (Save Ralph) isimli bir belgesele hepimiz denk geldik. Belgesel, günümüz kozmetik firmalarında ürünlerin üretim aşamalarında hayvanların denek olarak kullanılmasının canlıların yaşam alanlarına ve hayatlarına yönelik olumsuz etkilerini ele alıyordu. Birçok kişi videodan sonra kullandığı ürünlere yönelik marka tercihlerini değiştirirken, yeni satın aldığı ürünlerde de arkasındaki ambalaja bakmak gibi alışkanlıkları hayatına kazandırmaya başladı. Ancak ne yazık ki, bir kesim de videoyu yalnızca izlemekle yetindi.

Geçtiğimiz haftalarda sitemizde yaptığımız bir ankette “Ralph’e Nasıl Yardım Edeceğimizi Biliyor Muyuz?” konusu çerçevesinde sorduğumuz sorulara şu cevapları aldık:

Save Ralph (Ralph’i Kurtar!) isimli kısa filmi izlediniz mi? Evet: %80 Hayır: %20

Kozmetik ürünlerinin üretim deneylerinde hayvanların kullanılmasını destekliyor musun? Evet: %0 Hayır: %100

Kozmetik ürünlerini satın almadan önce ambalajlarında yer alan etiketlere bakıyor musun? Evet: %25 Hayır: %75

Anket sonuçlarına göre birçok kişinin kozmetik ürünlerini satın alırken ambalajlarına yönelik herhangi bir inceleme yapmadıklarını gördük. Fakat aynı dünyayı paylaştığımız canlıların en doğal hakkı olan yaşamlarını ellerinden almamak için yapacaklarımızın en başına onların yaşam hakkına dair bir tehdit oluşturan ürünleri hayatımızdan çıkartmak geliyor.

“Save Ralph Gerçek Yüzüyle Tanışma Vakti”

Save Ralph isimli belgeselin Türkçe dublajını üstlenen “Kafaya Takan Adam” isimli bir YouTube yayıncısı, kanalı üzerinden “Save Ralph Gerçek Yüzüyle Tanışma Vakti” isimli bir video yayınladı. Videonun içeriğinde kozmetik firmalarının deney hayvanlarına yaptığı işkencenin açık bir şekilde anlatıldığı görüntü ve seslere yer verdi.

Dikkat: İçerikler ve görüntüler hassas olabilir!

Hayvan deneyleri ve canlıların yaşam hakkını elinden alan bu testlerin karşısında alınabilecek önlemleri sıralayan kanal sahibi, Save Ralph belgeselinde animasyon şeklinde verilen deney anlarının gerçek görüntülerini de izleyenlerle buluştururken, ürünlerin ambalajlarına dikkat edilmesi yönünde uyarılarda bulundu.

Ürünlerin Deneylerinde Hayvanların Kullanılmadığını Nasıl Öğrenebilirim?

Kozmetik ya da deterjan ürünlerinin üretim aşamalarında hayvanların yaşam hakkına gasp edilmediğini görebilmenin en basit yollarından bir tanesi ambalajları kontrol etmektir. Ambalaj üzerinde “Not Tested On Animals, Cruelty-Free, Cruelty-Free and Vegan ve Veganlık” damgasına sahip ürünler içeriğinde de test aşamalarında da hiçbir canlının yaşamlarına zarar vermez.

“Ralph’e Telefonunuzla Yardım Edebilirsiniz”

Hepimiz akıllı telefonlarımıza birbirinden farklı uygulamaları yüklüyor ve her alanda kullanıyoruz. Kozmetik ürünlerini satın alırken etiketine bakmayı unutursanız, telefonunuza indirdiğiniz uygulamalar sayesinde markanın deneylerinde canlıların yaşam hakkını savunma hususuna dair bilgi sahibi olabilirsiniz.

“Animal Free, Bunny Free, Happy Cow ve Cares” gibi uygulamalar sayesinde markaların hayvan deneylerine yer verip vermediğini kolayca öğrenebilirsiniz. Türkiye’de yerli bir üretim olan “Deneysiz” uygulamasına da telefonunuzda yer vererek Türkçe içerikler sayesinde kolaylıkla ürünlerin üretim detaylarına ulaşabilirsiniz.

Allah der ki: “Hayvanlar benim sessiz kullarımdır, şimdi zulme susuyorlar ama hesap günü konuşacaklardır.” Hz. Mevlana

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum