Sosyal Medya’da Mescid-i Aksa Saldırılarına Neden Tepki Gösterilmiyor?

Mescid-i Aksa saldırılarında da Save Ralph'te olduğu gibi yaşam haklarına müdahaleler vardı. Fakat söz konusu hayvanlar değil, insanlardı.


3

Hayatımızın adeta merkez noktasında yer alan internet sayesinde günümüzün büyük bir çoğunluğunu sosyal medya platformları bünyesinde geçiriyoruz. Gündem konusu olan her olay, akabinde sosyal medya platformları, gündem konularına ilişkin tepkilerin çığ gibi büyüdüğü bir mevkii olma özelliğini taşıyor. Gündeme ilişkin çoğu habere ve gelişimlere artık haber kanallarından ziyade, sosyal medyada paylaşılan gönderiler sayesinde haberdar oluyoruz.

Geçtiğimiz günlerde tüm Influencer topluluklarının, sosyal medya hesaplarının ve çeşitli blogların gündem maddesi olan Save Ralph (Ralph’i Kurtar) isimli bir belgesel yayınlanmıştı. Belgesel içeriğinde, kozmetik ürünlerinin üretimlerinin test aşamasında kullanılan hayvanların çektiği eziyete yönelik bir farkındalık oluşturmayı amaçlıyordu. Kısa sürede tüm dünya gündemine adeta bomba gibi düşen Save Ralph belgeseli, Türkiye’de de sosyal medya platformlarının gündem maddesi haline geldi.

Elbette bu doğru bir yaklaşımdı. Kozmetik ürünlerinin üretimlerinde hayvanların yaşam haklarının sömürülmesi adeta bir insanlık suçunun da merkezi halini alıyordu. Fakat tüm bu paylaşımların üzerine Influencer mesleğini icra eden sosyal medya ünlüleri, hiç farkındalık oluşturmamışçasına hayvan deneylerini üretim aşamasında tercih eden kozmetik ürünlerinin reklamlarını yapmaya devam etti. Adeta sosyal medyayı bir Pazar algısına dönüştüren Influencer’ler, bu tepkinin yüzeysel ve gündem amaçlı olduğunu söylemeseler de göstermek için ellerinden gelen çabayı üstlendiler.

Mescid-i Aksa Saldırısının Sosyal Medya Gündemi

Ramazan ayı boyunca Müslüman alemine adeta bir savaş açan İsrail, tarih boyunca sürdürdüğü zulümlerine bir yenisini daha ekledi. Kutsal mabet Mescid-i Aksa’ya yönelik İsrail’in çirkin saldırıları Ramazan’ın başında başlayıp, son günü olan bugüne kadar sürdü. Zulmünü sürdüren İsrail, önce Mescid-i Aksa’da namaz kılan Filistinlilere saldırdıktan birkaç gün sonra sivilleri hedef aldı ve başta çocuklar olmak üzere birçok Filistinlinin ölümüne neden oldu.

Fakat bu durum, sosyal medyada yalnızca birkaç paylaşım ve haber kanalarının bilgilere yönelik açıklamalarıyla sonuçlandı. Fakat, düşünmeden edemiyoruz. Ralph, Mescid-i Aksa’da olsaydı, tutumlar aynı mı olurdu?

Save Ralph belgeseline yönelik fikir beyan eden ve tepki bildiren paylaşımların temeli hayvanların yaşam hakkına yönelik bir saldırıyı merkezde tutuyordu. Mescid-i Aksa saldırılarında da Save Ralph belgeselinde olduğu gibi yaşam haklarına müdahaleler söz konusuydu. Fakat bu kez söz konusu hayvanlar değil, insanlardı. Peki, çoğunluğu Müslüman olan bir ülkede neden Müslümanların ölümünü hedef alan ve büyük bir zulme imza atan İsrail saldırılarına hayvan haklarının korunma güdüsü kadar, net bir tepki belirtilmedi?

Avrupa’nın Sessizliği

Avrupa, İsrail’in tarih boyunca Müslüman toplumlara yönelik benimsediği zulmün karşısında sessiz kalmaya ve olayları çarpıtmaya devam ediyor. Tarihin çok eski dönemlerine dek uzanan İsrail-Filistin meselelerinde milyonlarca insanın evlerinin elinden alınması, ailelerinin öldürülmesi ve türlü işkenceler karşısında yalnızca “Müslüman” oldukları için çekimser kalınmaya devam etmişti.

Fakat insanı yalnızca dini inançları doğrultusunda değerlendirmek oldukça “insanlık dışı” bir tutum değil miydi? Yıllardır insanın insana karşı zulmü nesiller boyunca sürüyor. Tarih boyunca Müslümanlar çeşitli işkenceler, zulümler ve toprak kayıplarının yanında en önemli insan hakkı olan “canlarını” kaybediyorlar. Geçmişte olduğu gibi şimdi de Avrupa, sessizliğini korumaya devam ediyor.

Ramazan boyunca İsrail’in Filistin’e uyguladığı zulmün neticesinde Avrupa bir tepki almak yerine, olayları çarpıtmayı tercih etti. Londra merkezli Reuters, Filistinlilerin üzerine araç süren İsrailli haberini “Filistinlilerin taş attığı İsrailli kaza yaptı” cümlesiyle adeta çarpıtarak yayınladı. ABD’li Associated Press (AP) ise hava saldırısını “İsrail Hamas’ı vururken aralarında Gazze militanları ve çocukların bulunduğu 24 kişi öldü” şeklinde bir mesajla yayınladı.

ABD merkezli CNN, “Gazze’den atılan roketlerin ardından İsrail hava saldırısı başlattı” ifadelerini kullanırken; İngiliz The Times gazetesinin, “İsrail, Kudüs’teki kutsal mekanlarda şiddet hâkim olunca Gazze’ye hava saldırısı başlattı” manşeti de gecikmedi. Peki, tüm dünyanın gördüğünü, Avrupa göremiyor muydu?

“Kim ki, asabiyet (ırkçılık) iddiasında bulunursa bizden değildir, ırkçılık uğrunda savaşan bizden değildir ve ırkçılık uğrunda ölen bizden değildir.” Hz. Muhammed (s.a.v.)

Aslında görüyordu. Olayların adeta Müslümanlara ve İslam inancına yönelik bir zulüm olduğunu tüm dünya medeniyetleri farkındaydı. Fakat bir nevi “insan ayrımcılığı” söz konusuydu. Müslümanlar onlar için bir insan değil, İslamiyet inancının vücut bulmuş bir figürüydü.

Oldukça insanlık dışı bu yaklaşımları, sessiz tutumları, insana “insan” olduğu için değer vermeyen zihniyeti, tarihlere kara bir leke bırakan zulümleri, işkenceleri ve tüm düşmanlığı kınıyoruz.

“Ey insanlar! İyi biliniz ki muhakkak Rabbiniz birdir ve babanız da birdir. Bakınız, iyi kulak veriniz. Ne Arap’ın Acem’e ne Acem’in Arap’a ne beyazın siyaha ne de siyahın beyaza takva dışında herhangi bir üstünlüğü yoktur.” Hz. Muhammed (s.a.v.) 

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

3

0 Yorum