Sosyal Medyanın Gündeminde: Ralph’i Kurtar!

Spencer Susser'in yazdığı "Ralph’i Kurtar" isimli kısa film, deney sürecinde ve denek hayvanların yaşamındaki olumsuzluklara nitelikli bakış açısıyla ele alıyor.


4

Son günlerde sosyal medya platformlarında herkes tarafından “Save Ralph” (Ralph’i Kurtar) isimli bilgilendirici bir video paylaşıldı. Kısa sürede çok fazla kişi tarafından izlenen ve bir paylaşım tufanına tutulan kısa film, dermatolojik testlerde ve deneylerde kullanılan tavşanların yaşamını ele alıyor.

Başrolünde deney tavşanlarına yer veren, Spencer Susser tarafından yazılan ve yönetilen “Ralph’i Kurtar” isimli kısa film, deney sürecinde ve denek hayvanların yaşamında karşılaştıkları olumsuzluklara nitelikli bir bakış açısı sunuyor. Kozmetik firmalarının denek hayvanların tüm yaşam alanlarına yönelik zorbalığına dikkat çeken kısa film, ailesini acımasız deneylerde kaybetmek zorunda kalan ve denekliği hayatının bir merkezi haline getirmeye zorlanan Ralph’in hikayesini ele alıyor.

Günümüzde belki de gün içerisinde kullandığımız onlarca kozmetik ürününün yapımında hangi aşamaların yer aldığını ya da hangi hayvanların yaşam alanlarına zarar verdiğini bilmiyoruz. Kullandığımız birçok marka sanılan toz pembe üretim aşamalarının aksine ürünlerinin aşamalarında acımasız yöntemlere başvuruyor. Fare, tavşan ve maymun gibi çeşitli denek hayvanları firmaların üretim aşamalarındaki acımasız tavırlarına dayanamayarak can veriyor ya da uzuvlarının birçoğuna veda etmek zorunda kalıyor.

Save Ralph (Ralph’i Kurtar) isimli kısa filmi buradan izleyebilirsiniz.

İnsanların İyiliği İçin -Mi (!)

Günümüzde birçok kozmetik firması hayvanlar üzerinde uygulanan testlerin, ürünün insan sağlığına uygun olup olmadığı yönünde yapılan araştırmaların sonuçlarını belirlediğini öne sürüyor. Ancak insan sağlığının bir korumacısı olarak uygulandığı belirtilen bu yöntemler, doğada yer alan birçok canlının yaşam alanını kısıtlayarak, her yıl 100 milyondan fazla hayvanın ölümüne neden oluyor.

Hayvanlar üzerinde, insan sağlığını düşündüğünü öne sürerek üretim yapan firmalar kadar yapmayanlar da başarılı kozmetik çalışmalarını üstleniyor. Üstelik denek hayvanlar üzerinde üretim yapmayan firmalar hayvana, doğaya ve insana zarar vermeden üretimlerini başarılı bir şekilde gerçekleştirebiliyor.

Ralph’i Nasıl Kurtarabiliriz?

Kozmetik firmalarının üretimde yer verdiği canlıların tüm yaşam alanları ve vücutlarına yönelik zararlarına en güzel tepkiyi ambalaj kontrolü yaparak sağlayabiliriz. Ambalajlarında “üretimde hayvan ya da hayvansal ürüne yer verilmemiştir.” etiketlerine yer veren ürünleri edinerek, bir farkındalığa imza atabiliriz.

Kozmetik ürünlerinin üretim aşamalarında denek hayvanları kullanan firmalar kadar hiçbir canlının yaşam alanına zarar vermeden birçok faydalı ürüne imza atan firmalar da mevcut. Üretimlerini doğaya ve canlıya zarar vermeden gerçekleştiren firmalara “hayvan deneysiz, vegan ya da vejetaryen” sertifikaları veriliyor.

Günümüzde kullandığı ürünlerin dünyada yer alan hiçbir canlıya zarar vermemesini tercih eden bireyler zararsız ürünleri nereden bulabilecekleri hakkında sıklıkla araştırmalar yapıyor. Üretim aşamasında hiçbir canlıya zarar vermeyen ürünleri anlayabilmenin en kolay yolu ambalajlarına göz atmaktan geçiyor. Ambalaj üzerinde “Not Tested On Animals, Cruelty-Free, Cruelty-Free and Vegan ve Veganlık” damgasına sahip ürünler içeriğinde de test aşamalarında da hiçbir canlının yaşamlarına zarar vermiyor.

Hayvanlar Üzerinde Deney Yapmayan Firmalar

Hayvanlar üzerinde deney yapmayan ve ambalajında zararsız etiketi bulunan ürünlerin bazıları şu şekilde sıralanabilir: Urban Care, Wet’N’Wild, Flormar, Bingo, Pastel, Bebak, Sleepy, Duru, Beauty Blender, Blade, Golden Rose, H&M Cosmetics, Note, Mustela, Nyx, Essence, Gülşah.

Hayvanlar Üzerinde Deney Yapan Firmalar

Üretiminde hayvanlara yer veren ve birçok canlı türünde zararı bulunan firmalar şu şekildedir: L’oreal Paris, Colgate, Nivea, Finish, Gillette, Dove, Garnier, Signal.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

4

2 Yorum