Su İçmenin Mucizevi Faydaları

Suyun, vücudumuza olan görünmez etkilerinin neler olduğunu hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda, su içmenin vücudumuzda oluşturduğu mucizevi etkilerden bahsettik.


1

Su, en önemli içeceğimiz. Kimi zaman baş ağrılarımızı anında geçiren, kimi zaman da iç organlarımız için bir şifacı rolünü üstlenen bulunmaz bir kaynak. Uzmanlar gün içerisinde mutlaka en az iki litre su içilmesini öneriyor. Peki tüm bu önerilerin ve faydaların kaynağı olan suyun, vücudumuza olan görünmez etkilerinin neler olduğunu hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda, su içmenin vücudumuzda oluşturduğu mucizevi etkilerden bahsettik. Sularımızı alıp, başlıyoruz.

Cildin Parıltı Kaynağı

Vücudun ihtiyacı olan su ihtiyacının karşılanmadığı durumlarda dolaşım sistemi deriye yeterli su gereksinimini vermez ve derinin onarım hızı düşer. Yaşlanmanın önlenmesi, sağlıklı görünen, nemini kaybetmeyen, canlı ve parlak bir cilt için su kullanımının etkisi bildiğinizden çok daha fazla!

Metabolizmayı Hızlandırır

Su, her derde deva olduğu gibi metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak hızlı kilo vermenin anahtarını oluşturur. Evet yanlış duymadınız, su içerek kolayca kilo verebilirsiniz. Özellikle yemeklerden önce belirli miktarda içilen su, tokluk yaratarak midenin ihtiyacı olandan fazla besine ev sahipliği yapmasını engeller. Aynı zamanda su, besinlerin sindirilmesinde görev alarak metabolizmayı hızlandırır.

Bulaşıcı Hastalıklara Karşı Koruyucu Bariyer

Günlük belirli miktarda tüketilen ve aksatılmayan su, vücut direncinin artmasına yardımcı olarak bulaşıcı hastalıklara karşı bünyenin kendini korumasını sağlar. Su kaynaklarında eksiklik yaşanan bazı ülkelerde sıklıkla bulaşıcı hastalıklara rastlandığını görmüşsünüzdür. Su özellikle tüketiminin yanında, hastalıklara karşı önemli bir etken oluşturan hijyen kavramı için de gerekli bir ögedir.

Böbreklerin Besleyicisi

Böbreklerin su ile beslendiğini biliyoruz. Vücutta oluşan ürik asit gibi zararlı maddeler su ile seyreltildiği süreçte, böbreklerden atılır. Yeterli su miktarı karşılanmadığında böbrek yetmezliğine kadar süreci takip eden birçok olumsuzluk yaşanabilir. Özellikle su kaynaklarına ulaşmakta zorluk yaşayan ülkelerde en çok yaşanan rahatsızlıkların başında böbrek hastalıkları gelmektedir.

Kalp Hastalıklarını Önler

Yapılan araştırmaların neticesinde su tüketiminin kalp rahatsızlıklarını önleme yönünden belirgin faydaları olduğu görülmüştür. Araştırma sonucunda günlük yeterli su miktarını alan bireylerin, almayan bireylere göre kalp rahatsızlığı oranlarının çok daha düşük olduğuna rastlanmıştır. Su ihtiyacı karşılanmayan bir vücut, kan pıhtılaşmasına ve koyulaşmasına eğilim gösterir. Kalbin tüm fonksiyonlarını yerine getirmesi diğer tüm organlar için büyük önem teşkil ettiğinden günlük su tüketim miktarının karşılanması oldukça önemlidir.

Zihnsel Aktivitenin Destekleyicisi

Günlük yeterli miktarda su tüketiminin karşılanması, vücudun kontrol merkezi olan beyin için oldukça önemlidir. Uykusuzluk, dalgınlık, unutkanlık ve bulanıklık gibi zihinsel faaliyetler günlük yeterli miktarda su tüketiminin akabinde azalarak yok olur ve yerini sağlıklı zihinsel aktivitelere bırakır.

Ağız Kokusunu Gidermeye Bire Bir

Günlük yeterli miktarda su tüketmek, tükürük bezlerinden salgılanan sıvıların yeterli miktarda karşılanmasını ve ağız sağlığının korunmasını sağlar. Özellikle ağız kokusunu ve olası ağız sağlığı problemlerini önlemek için günlük su tüketiminin önemi fazladır.

[zombify_post]


Beğendiniz mi? Arkadaşlarınızla Paylaşın!

1

0 Yorum